Կենսաթոշակային համակարգը ուժի մեջ կմտնի հունվարի 1-ից, որոշեց ՀՀԿ-ն (թարմացված)
Իշխող կոալիցիայի մեջ մտնող երկու կուսակցությունները՝ ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը, դեմ են քվեարկել կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչի կիրառումը մեկ տարով հետաձգելու առաջարկին: Հետաձգելուն կողմ են քվեարկել 45 պատգամավոր ՀԱԿ-ից, ԲՀԿ-ից, ՀՅԴ-ից և «Ժառանգությունից», սակայն դեմ քվեարկածների թիվը 54 է եղել։
ՀՀԿ-ի և ՕԵԿ-ի մտադրության մասին դեռևս քվեարկությունից առաջ հայտարարել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը։
Քվեարկության պահին տասնյակ մարդիկ կենսաթոշակային համակարգի ներդրման օրենքի դեմ բողոքի ակցիա են անցկացնում ԱԺ-ի մոտ։
Սահակյանի հայտարարությունից հետո ՀՅԴ-ական պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը 20 րոպե ընդմիջում է խնդրել ու լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ հույս ունի, թե այդ ժամանակում ՀՀԿ-ական պատգամավորները «խելքները գլուխը կհավաքեն»։
ՀՀԿ մամուլի խոսնակ, ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, սակայն, լրագրողներին ասել է, որ ՀՀԿ-ն չի փոխի որոշումը, քանի որ օրենքն ընդունվել է 3 տարի առաջ, և այն ժամանակ ընդամենը 1 պատգամավոր է դեմ քվեարկել՝ Վիկտոր Դալլաքյանը, իսկ այսօր օրենքի դեմ բողոքող ՀՅԴ-ն և «Ժառանգությունը» չեն մասնակցել քվեարկությանը։
Քվեարկությունից հետո ՀՅԴ-ական Վահան Հովհաննիսյանն ԱԺ-ի մեծամասնությանը հորդորել է իջնել ներքև և ԱԺ-ի դիմաց կանգնած մարդկանց բացատրել իրենց որոշման տրամաբանությունը։
ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն էլ ասել է, որ չընդունվեց խորհրդարանական տարբերակը, և այժմ իրենք այլ միջոցներ պետք է ընտրեն:
Նշենք, որ 4 խմբակցությունների և բողոքի ակցիայի կազմակերպիչների ներկայացուցիչները շարժվել են ՄԻՊ գրասենյակ՝ բողոք հանձնելու համար, ապա պատրաստվում են դիմել Սահմանադրական դատարան։

Партия Сержа Саргсяна «за». Накопительная пенсионная система вступит в силу с 1 января
Правящая коалиция – Республиканская партия Армении и «Оринац еркир» - проголосовала против предложения отложить на год применение обязательного компонента накопительной пенсионной системы. Предложение поддержали 45 депутатов «Армянского национального конгресса», «Дашнакцутюн», «Процветающей Армении» и «Наследия», против же проголосовали 54.
О намерении коалиции до начала голосования заявил руководитель фракции РПА Галуст Саакян.
В это время перед Национальным Собранием проходила акция несогласных с законом о внедрении накопительной пенсионной системы. После заявления Саакяна депутат-дашнак Агван Варданян попросил объявить 20-минутный перерыв. Как он заявил в беседе с журналистами, он надеется, что за это время республиканцам удастся одуматься.
Пресс-секретарь РПА, зампред спикера парламента Эдуард Шармазанов, однако, сообщил, что правящая партия не изменит своего решения, так как закон был принят 3 года назад, и тогда, по словам республиканца, «против» проголосовал только один Виктор Даллакян, а протестующие сегодня против принятия закона «Дашнакцутюн» и «Наследие» не участвовали в голосовании.
После голосования депутат от «Дашнакцутюн» Ваан Ованисян попросил парламентское большинство спуститься к протестующим перед НС и объяснить им логику своего решения.
Секретарь «Армянского национального конгресса» Арам Манукян, в свою очередь, отметил, что решить вопрос в парламенте не удалось, и отныне необходимо избрать другие средства борьбы. Представители 4 фракций вместе с протестующими направились к офису Омбудсмена Армении. Также они заявили о намерении обратиться в Конституционный суд.