Շանթ Հարությունյանը հացադուլից հետո ուշագնաց է եղել սխալ սննդի պատճառով․ փաստաբան
Նոյեմբերի 5-ից կալանավորված քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանը հացադուլից դուրս գալուց հետո ուշագնաց է եղել։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հարությունյանի փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը, ով այսօր այցելել է իր պաշտպանյալին։
Փաստաբանի խոսքով՝ նրան հացադուլը դադարեցնելու որոշումից հետո ոչ թե դիետիկ սնունդ են տվել, ինչը պետք է արվեր, այլ՝ հավկիթ, ինչն էլ ուշագնացության պատճառ է դարձել։
Ինեսսա Պետրոսյանը նշել է, որ իրեն այսօր մոտ մեկ ժամ թույլ չեն տվել մտնել պաշտպանյալի մոտ հենց նրա ուշագնաց լինելու պատճառով։
Փաստաբանը բողոքել է այն պայմաններից, որոնցում պահվում է Շանթ Հարությունյանը՝ սենյակը չի ջեռուցվում, իսկ մշտական տեղափոխությունները բացասաբար են ազդում առողջության վրա։
Պետրոսյանը նաև հիշեցրել է, որ ձերբակալվածին արդեն 3 ամիս է՝ թույլ չեն տալիս հանդիպել հարազատների հետ։ Փաստաբանը նաև նշել է, որ քննչական մարմնից իրեն բանավոր հայտնել են, որ Շանթ Հարությունյանը մեղսունակ է ճանաչվել։ Հիշեցնենք, որ ձերբակալվելուց հետո նա մեկ ամիս անցկացրել էր «Նուբարաշեն» հոգեբուժարանում, որտեղ դատաբժշկական փորձաքննության էր ենթարկվել։ Պետրոսյանին գրավոր եզրակացությունն առայժմ չեն տրամադրել։
Փաստաբանի միջոցով Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել իր աջակիցներին, նշել է, որ ինքն անկոտրում է և շարունակելու է պայքարը։

Неправильная пища после голодовки привела к обмороку армянского оппозиционера
Арестованный 5 ноября политзаключенный Шант Арутюнян потерял сознание после прекращения голодовки, на пресс-конференции в пятницу заявила адвокат политика Инесса Петросян. 10 января она навестила своего подзащитного.
По словам адвоката, после решения Арутюняна прекратить голодовку ему дали не диетическую пищу, а яйцо, что и привело к потере сознания, по причине которой Петросян около часа не разрешали встретиться с подзащитным.
Следственный орган в устной форме сообщил адвокату, что после судебно-психиатрической экспертизы Шант Арутюнян признан вменяемым. После ареста его месяц содержали в психиатрической клинике, где была проведена судмедэкспертиза. Письменного заключения Петросян пока не получила.
Защитник жалуется на условия содержания Арутюняна: комната не отапливается, а постоянные переводы из одного места в другое отрицательно влияют на организм. Адвокат напомнила, что арестованному уже 3 месяца не разрешают видеться с родными.
Арутюнян просил адвоката поблагодарить своих сторонников, заявив, что его дух непоколебим и он продолжит борьбу.