Դատարանը 3 ժամ քննարկելուց հետո երկարարցրեց Վոլոդյա Ավետիսյանի կալանքը
Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը Ռոբերտ Բունիաթյանի նախագահությամբ այսօր բավարարել է քննիչի՝ ազատամարտիկ, պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը երկու ամսով երկարաձգելու մասին միջնորդությունը: Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է Ավետիսյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Արա Զաքարյանը: Կաշառակերության և խարդախության մեջ մեղադրվող Վոլոդյա Ավետիսյանի նկատմամբ նման կալանք են կիարռում արդեն 3-րդ անգամ:
Արա Զաքարյանի փոխանցմամբ՝ դատական նիստի ընթացքում քննիչը չի բերել որևէ հիմնավորում այն մասին, թե ինչպես Ավետիսյանը կարող է խանգարել քննությանը ազատության մեջ լինելով:
Բացի դա, փաստաբանը դատարանում նշել է, որ քննիչը ջանասիրաբար չի քննում գործը, հետևաբար, դրա ընթացքը ձգձգվում է, իսկ Ավետիսյանը շարունակում է մնալ անազատության մեջ:
Դատական նիստն ավարտվել է երեկոյան ժամը 19:30-ին, դատարանը խորհրդակցական սենյակում է եղել ավելի քան 3 ժամ և որոշումը հրապարակել է 22:30-ին:
Այնուամենայնիվ, դատարանը, բավարելով քննիչի միջնորդությունը, իր որոշման մեջ նշել է, որ ընդունում է, թե քննիչը ջանասիրաբար չի աշխատել: Այդ ձևակերպումը հաշվի առնելով՝ պաշտպանության կողմի համար անհասկանալի է՝ ինչու է դատարանը բավարարել միջնորդությունը:
Զաքարյանը պատրաստվում է բողոքարկել այդ որոշումը:
Հիշեցնենք, որ Վոլոդյա Ավետիսյանը մայիսին մեկնարկած ազատամարտիկների սոցիալական իրավիճակի բարելավման համար սկսված հանրային պայքարի ղեկավարներից է: Նա նստացույցներ էր կազմակերպել Ազատության հրապարակում, նախաձեռնել ազատամարտիկների այցերը մարզեր: Ազատամարտիկի խոսքով՝ իր պայքարը քաղաքական է, իսկ իր դեմ առաջադրված մեղադրանքը՝ շինծու:
ՀՀ ՊՆ քննչական մարմինը Ավետիսյանի ձերբակալություն ից հետո հետևյալ հաղորդագրությունն էր տարածել.
«Ավետիսյանը, խաբեության և վստահությունը չարաշահելու եղանակով, քաղաքացի Հ.Զաքարյանի թոռանը պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու հարցում աջակցություն ցույց տալու պատրվակով, Հ.Զաքարյանից հափշտակել է 2000 ԱՄՆ դոլար գումար»:

The Court of First Instance of Qanaqer-Zeytun Communities of Yerevan, presided over by Judge Robert Buniatyan, today approved the investigator's request to postpone Karabakh War veteran, Reserve Colonel Volodya Avetisyan's pre-trial detention by two months, Avetisyan's attorney, Ara Zakaryan, informed Epress.am. This is the third time the accused's time in detention is extended.
Recall, Avetisyan is one of the leaders of the struggle to improve the socioeconomic situation of Karabakh War veterans that began in May. He organized sit-ins at Liberty Square and organized war veterans' visits to the regions. According to him, his struggle is political and the accusations against him are fabricated. Note, he is being accused of corruption and fraud.
According to Zakaryan, the investigator brought forth no justifications as to how Avetisyan can interfere with the investigation if he is released.
In addition, the attorney said in court that the investigator is not diligent in investigating the case, and consequently, it is being unnecessarily prolonged, while Avetisyan continues to remain in detention.
The court session concluded at 7:30 pm. The court deliberated for more than 3 hours, and the decision was made public at 10:30 pm.
Nevertheless, the court, sustaining the investigator's motion, noted in its decision that it accepts that the investigator has not worked diligently. Taking this into consideration, the defense is perplexed as to why the court sustained the motion then.
Zakaryan is preparing to appeal the ruling.
Note, after Avetisyan's arrest, the RA Ministry of Defense investigative body issued the following statement: "Avetisyan, engaging in deceit and abuse of trust, usurped $2,000 USD from citizen H. Zakaryan under the pretense of assisting H. Zakaryan's grandson in the matter of obtaining an exemption from mandatory military service."