Պատգամավորի մերձավորը քանդել է եզդիական գերեզմանները գինու գործարանի համար․ Սինջար
Արմավիրի մարզի Մյասնիկյան համայնքի եզդիական հին գերեզմանատունը քանդվել է ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Գրիգորյանի մերձավոր բարեկամ Սերյոժա Գրիգորյանի կողմից: Այս մասին հայտնում է «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» կազմակերպությունը:
«Սինջարի» ներկայացուցիչ Բորիս Թամոյանը Epress.am-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ Մյասնիկյան համայնքի եզդիական գերեզմանատանը քանդել են 22 գերեզման՝ գինու գործարանի շենք կառուցելու համար։ Տեղի բնակիչների խոսքով՝ Սերյոժա Գրիգորյանը վերականգնել է գերեզմաններից 2-ը, սակայն մնացած 20-ը քանդելու փաստը չի ընդունում և հրաժարվում է վերականգնել դրանք։
«Այս քայլով վիրավորում են մի ողջ ժողովրդի և խաղում են Հայաստանի Հանրապետության միջազգային հեղինակության հետ: Տարիներ առաջ մենք ականատես եղանք, թե ինչպես է Ադրբեջանի պետական քաղաքականության արդյունքում քանդվում Նախիջևանի հին հայկական գերեզմանատունը, որը և սրբություն էր մեզ համար և մշակութային արժեք ամբողջ աշխարհի համար», - ասված է հայտարարության մեջ:
«Սինջարի» ներկայացուցիչները ՀՀ պատկան մարմինների ուշադրությունն են հրավիրում կատարված հանցագործության վրա և պահանջում են, որպեսզի «տվյալ անձը վերականգնի եզդի ազգին հասցված վնասը, ինչպես նաև պատասխանատվություն կրի օրենքի առաջ՝ սրբապիղծ գործունեության համար»:

Родственник армянского депутата разрушил езидское кладбище ради винного завода - Синджар
Родственник депутата от правящей Республиканской партии Армении Гранта Григоряна Сережа Григорян разрушил старое езидское кладбище в селе Мясникян Армавирской области. Об этом сообщает общественная организация «Национальное объединение езидов Синджар».
Представитель организации Борис Тамоян сообщил Epress.am, что для строительства винного завода разбито 22 могилы. По словам местных жителей, 2 из них Сережа Григорян восстановил, однако восстанавливать остальные 20 он отказывается, отрицая факт их разрушения.
«Этим шагом оскорбляют целый народ и играют с международным авторитетом Республики Армения. Много лет назад мы стали свидетелями того, как в результате государственной политики Азербайджана разрушается армянское кладбище в Нахичевани, которое было святыней для нас и культурной ценностью для всего мира», - говорится в заявлении организации.
Представители «Синджара» обращают внимание госструктур Армении на совершенное преступление и требуют, чтобы «данное лицо компенсировало нанесенный езидскому народу ущерб, а также понес ответственность перед законом за святотатство».