Հարազատները մոտ 2 ամիս է` տեղեկություն չունեն գերության մեջ գտնվող զինվորի մասին
Շուրջ 6 ամիս Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանի ընտանիքը տղայի մասին վերջին տեղեկությունը ստացել է նոյեմբերի 25-ին։ Սպասողական վիճակում գտնվող հարազատներին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակից հայտնել են, որ Հակոբի վիճակի վերաբերյալ հաջորդ տեղեկությունը սպասվում է հունվարի վերջին՝ կոնկրետ օրը չեն նշել։ Այս մասին Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հակոբի եղբայրը՝ Հարությունը։
«Ամսի 15-ին պետք է զանգահարենք Կարմիր խաչ, որպեսզի հանդիպման օր նշանակենք նրանց հետ։ Ավելի վաղ մեզ տեղեկացրել էին, որ հունվարի վերջին հանդիպում է նախատեսվում Հակոբի հետ։ Պետք է խնդրենք Կարմիր խաչին, որպեսզի հնարավորության դեպքում թույլ տան գոնե Հակոբի 23-ամյակի օրը՝ հունվարի 28-ին, որը նաև ՀՀ բանակի օրն է, կարողանանք մի քանի բառ փոխանակել գոնե ինտերնետի միջոցով։ Իսկ առհասարակ՝ հույս ունենք, որ այս տարի գոնե Կարմիր խաչը մեր գործի հետ կապված տեղեկություններ կփոխանցի մեզ, եթե, իհարկե, գիտի։ Համենայնդեպս՝ Կարմիր խաչի հետ կապված հույսերը մեծ են, բայց չգիտենք՝ իրենք անում է այն, ինչ կարողանո՞ւմ է, թե այն՝ ինչ ստացվում է», - ասել է մեր զրուցակիցը։
Ինջիղուլյանը նաև կարծիք է հայտնել, որ «գործը շատ արագ գլուխ կգա», եթե այն տեղափոխվի ՄԱԿ-ի իրավասության տակ։
«ՄԱԿ-ը բարձր կարգի մանդատի շնորհիվ գործը ավելի արագ գլուխ կբերի, քան Կարմիր խաչը կարողանում է կամ կկարողանա», - վստահություն է հայտնել Հարությունը։
Նշենք, որ զինծառայող Ինջիղուլյանը օգոստոսի 7-ի՝ լույս 8-ի գիշերը ծառայությունն իրականացնելու ընթացքում տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով հատել էր հայ-ադրբեջանական շփման գիծը և հայտնվել հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում: Պաշտպանության նախարարության և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակի միջնորդությամբ բանակցություններ են տարվում նրան հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ:

Family Hopes to Communicate with Armenian POW on His 23rd Birthday
The family of military conscript Hakob Injighulyan, who has been held captive in Azerbaijan for almost 6 months, last heard news about their son on Nov. 25. The International Committee of the Red Cross staff informed the family that they expect to receive news about Hakob at the end of January (no specific date was mentioned), said Hakob's brother, Harutyun, in conversation with Epress.am.
"On the 15th we have to call the Red Cross to set a date to meet with them. Earlier, they informed us that a meeting with Hakob is scheduled at the end of January. We have to ask the Red Cross to allow us to convey a few words, at least through the internet, if possible at least on Hakob's 23rd birthday, on Jan. 28, which is also the Republic of Armenia's Army Day.
"In general, we hope that the Red Cross at least this year will relay information to us related to our case, if, of course, it knows . In any case, we have high hopes for the Red Cross, but we don't know if they're doing what they can or what they can get," said Hakob's brother. In his opinion, the issue will be resolved more quickly if it falls under the UN's jurisdiction — more so than under the current supervision of the Red Cross.
Recall, according to official reports, at about 3 am on Aug. 8, Hakob Injighulyan, while carrying out his military service, accidentally crossed the Line of Contact between Armenia and Azerbaijan and found himself in territory under the control of Azerbaijani troops. Negotiations mediated by Armenia's defense ministry and the International Committee of the Red Cross are underway to bring the young man back home.