Ակնոցը չեն վերադարձնում․ Փաշինյանն այցելել է նոյեմբերի 5-ի գործով ձերբակալվածներին
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը երեկ այցելել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց», «Վարդաշեն», «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկներ, որտեղ հանդիպումներ է ունեցել նոյեմբերի 5-ի գործով կալանավորված 13 անձանց, այդ թվում՝ Շանթ Հարությունյանի հետ:
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում Փաշինյանը նշում է, որ այս գործով կալանավորված անձանցից չի հաջողվել հանդիպել-զրուցել միայն Անուշավան Գրիգորյանի հետ, ով «Նուբարաշեն» ՔԿՀ ղեկավարության պարզաբանումների համաձայն, տեղափոխվել է հոգեբուժական հիվանդանոց՝ դատահոգեբուժական փորձաքննության:
«Շանթ Հարությունյանը հյուծված էր երկարատև հացադուլից հետո և գտնվում է կազդուրման փուլում: «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում գտնվողների ճնշող մեծամասնությունը պահվում է գերբեռնված խցերում, որտեղ կալանավորված անձանց թիվն ավելի մեծ է, քան քնելատեղերը:
Լիպարիտ Պետրոսյանն ու Ալբերտ Մարգարյանն ունեն բժշկական հետազոտության կարիք:
Քննչական մարմինը ձերբակալության օրն առգրավվել է «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող Վարդան Վարդանյանի ակնոցները, և ի հեճուկս խնդրանքների՝ մինչև օրս չի վերադարձրել: Ի հեճուկս իր դիմումի՝ մինչև օրս Վարդան Վարդանյանին պաշտպան չի տրամադրվել», - գրել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Opposition MP Visits Those Detained in Clashes with Police on Nov. 5
MP Nikol Pashinyan on Tuesday visited the Hospital for Detainees, and the Vardashen and Nubarashen penitentiaries, where he met with 13 people, who were detained on Nov. 5, 2013, including the organizer of the march, Shant Harutyunyan.
Pashinyan, on his Facebook page, wrote that he was unable to meet with those arrested in this case; he managed to speak with only Anushavan Grigoryan , who, according to explanations by Nubarashen penitentiary management, was moved to a psychiatric clinic in order to undergo a court-appointed examination.
"Shant Harutyunyan was exhausted after a long hunger strike and is in the process of recovery. A significant majority of those at Nubarashen are kept in crowded cells, where the number of detainees are greater than the number of beds.
"Liparit Petrosyan and Albert Margaryan need to be examined by a doctor.
"On the day of the arrest, the investigative body seized the glasses of Vardan Vardanyan, who is being kept at Vardashen penitentiary, and, despite requests, has not yet returned them. Despite an appeal, till today Vardan Vardanyan has not been appointed an attorney," wrote Pashinyan.