Ոստիկանությունը չի քննում «Հայռուսգազարդ»-ի կողմից փաստաթուղթ կեղծելու հարցը․ գյուղատնտես
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանն այսօր մերժել է գյուղատնտես Սամվել Հարությունյանի բողոքը ոստիկանության և դատախազության դեմ: Լոռու մարզի Գարգառ համայնքի բնակիչ Սամվել Հարությունյանը վիճարկում էր նշված մարմինների անգործությունը:
Հարությունյանն ավելի վաղ դիմել էր իրավապահ մարմիններին՝ տրամադրելով «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ի (հունվարին վերանվանվել է «Գազպրոմ Արմենիա») կողմից ներկայացված պայմանագիրը, դրա կեղծված լինելու մասին Արդարադատության նախարարության փորձագիտական ՊՈԱԿ-ի արձանագրությունը, սակայն պաշտոնական փաստաթղթի կեղծված լինելու փաստով քրեական գործ չէր հարուցվել:
«Կեղծված պայմանագիր ներկայացնելով՝ «Հայռուսգազարդ»-ը բողոքարկեց առաջին ատյանի դատարանի իր դեմ կայացրած որոշումը և, փաստորեն, շահեց: Հետո մենք դիմեցինք Վճռաբեկ դատարան, սակայն նույնիսկ վարույթ չընդունեցին, մինչդեռ արդեն կար փորձագետի արձանագրությունը, որ փաստաթուղթը կեղծել էին»,- Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Սամվել Հարությունյանը:
Գործարարը «Հայռուսգազարդ»-ի դեմ բողոքը շահել էր առաջին ատյանում։ Գյուղատնտեսը պնդում է, որ գազի մատակարարումը անօրինական կասեցնելու պատճառով ինքը վնաս է կրել: Դատարանը որոշել էր ընկերությունից բռնագանձել 45 միլիոն դրամ:
Հարությունյանի գնահատմամբ՝ հետագայում կեղծ պայմանագրով «Հայռուսգազարդ»-ը փորձում է ապացուցել, թե ինքը՝ Հարությունյանը, հրաժարվել էր 2008 թվականի ապրիլ-հոկտեմբեր ամիսներին գազ ստանալուց:
«Առաջին ատյանում «Հայռուսգազարդ»-ը ոչ մի առարկություն չի ներկայացրել պայմանագրի իմ օրինակի մասով: Որևէ խոսք չի ասել այն մասին, թե իբր այդ պայմանագիրը հետագայում հեռախոսազանգով փոխել ենք, ինչը ասում է հիմա ոստիկանությունում: Հիմա ասում են՝ զանգել ենք, դուք ասել եք, որ այդ ամիսներին չեք ուզում գազ, մենք էլ փոխել ենք: Ինչպե՞ս կարելի է արդեն կնքված և ստորագրված պայմանագիրը հեռախոսազանգով փոխել: Նման դեպքերում նոր պայմանագիր է կնքվում: Այս անհեթեթ պատճառաբանությունը ոստիկանությունը և դատախազությունը ընդունել են»,- ասել է Հարությունյանը:
Այժմ գործարարը պատրաստվում է դիմել Վերաքննիչ դատարան:
Նա դիմել է նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ, նամակ է պատրաստել նախագահի նստավայր բերելու համար և պատրաստ է պայքարել իր վնասը փոխհատուցելու համար՝ հասնելով մինչև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

Агроном: Махинация Газпрома не заинтересовала полицию Армении
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун отклонил жалобу агронома Самвела Арутюняна против полиции и прокуратуры. Житель села Гаргар Лорийской области оспаривал бездействие отмеченных структур.
Ранее он обратился в правоохранительные органы, предъявив представленный ЗАО «АрмРосгазпром» (в январе переименовано на «ГазпромАрмения») договор, протокол государственной неторговой организации при министерстве юстиции, однако уголовное дело по факту подделки официального документа не возбудили.
«Представляя поддельный документ, «АрмРосгазпром» обжаловал решение, принятое против него судом первой инстанции, и фактически выиграл. Затем мы обратились в Кассационный суд, но там даже не начали производство, между тем, протокол эксперта уже имелся, согласно протоколу, документ был подделан», - в беседе с Epress.am рассказал Арутюнян.
Предприниматель выиграл суд против «АрмРосгазпрома» в первой инстанции. Агроном утверждает, что он понес убытки из-за незаконного прекращения поставки газа. Суд решил конфисковать у компании45 млн. драмов в пользу агронома . По оценке Арутюняна, в дальнейшем «АрмРосгазпром» пытался доказать, что он отказался от получения газа с апреля по октябрь 2008 года. «В первой инстанции «АрмРосгазпром» не представил никаких возражений по части моего варианта соглашения. Ничего не сказал о том, что будто бы в дальнейшем мы во время телефонного разговора изменили договор, о чем теперь компания заявляет в полиции. Сейчас они говорят, что позвонили, а я сказал, что не хочу газа на эти месяцы, поэтому они и изменили. Как можно изменить уже подписанный договор по телефону? В таких случаях заключают новый. Это нелепая аргументация была принята полицией и прокуратурой», - сказал Арутюнян.
Предприниматель намерен обратиться в Апелляционный суд. Он уже обратился в офис Омбудсмена, подготовил письмо, которое передаст в резиденцию президента, и заявляет о готовности бороться за компенсацию его ущерба, даже если придется дойти до Евросуда по правам человека.