Հայաստանում ջերմոցային տնտեսությունները փակվում են գազի գնի պատճառով
Գազի գների բարձրացումը ճակատագրական դեր կարող է խաղալ Հայաստանում ջերմոցային տնտեսությունների գոյության համար: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Ջերմոցային տնտեսությունների ասոցիացիայի նախագահ Պողոս Գևորգյանը: Նրա տվյալներով՝ այս տարի լոլիկի գարնանային ցանքսը (կատարվում է ձմռանը) 12 հա քիչ է եղել:
«Արդեն փակվել է Սևանի ջերմոցային տնտեսությունը, էջմիածնի «Աղավնարան» ջերմոցային տնտեսությունը: Ջերմոցատերերը ասում են՝ ավելի լավ է արևի էներգիայով տնտեսություն ունենամ, հարյուր դրամ աշխատեմ, քան միլիոնները ստանամ, բայց տամ «Գազպրոմին» ու շահույթ չունենամ», - պատմել է Գևորգյանը:
Լրագրողները հիշեցրել են, որ Կառավարությունն ընդունել է ջերմոցային տնտեսությունների հայեցակարգ, սակայն, ըստ Գևորգյանի, դրանով խնդիրները չեն լուծվում:
«Ավելի լավ էր՝ այդ հայեցակարգը չընդունվեր: Մեր բարձրացրած ոչ մի հարց տեղ չի գտել հայեցակարգում»,- ասել է նա:
Նշենք, որ ջերմոցատերերն առաջարկում էին հատուկ գազի գներ սահմանել ջերմոցային տնտեսությունների համար. այն է՝ ջերմոցներին վաճառել գազը ավելի էժան սակագնով (276 դոլարով) ոչ թե 10 հազար խ.մ., այլ 5 հազար խ.մ. ծախսը գերազանցելու դեպքում:
Ջերմոցատերերին քիչ գազ վառելու համար կառավարությունից խորհուրդ են տվել նորագույն տեխնոլոգիաներ գնել, սակայն հրաժարվել են այդ տեխնոլոգիաները ներմուծելու դեպքում սահմանված բարձր հարկերը հանել: Ջերմոցատերերը նաև խնդրել էին, որպեսզի գազի համար պարտքերն իրենց թույլ տան վճարել միայն գարնանը՝ բերքը վաճառելուց հետո: Այդ առաջարկը ևս մերժվել է:
«Մենք այլևս «Գազպրոմից», ՀՀ կառավարությունից որևէ հույս չունենք: Մենք ցանկանում ենք և աշխատում ենք էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներ ունենալու ուղղությամբ: Մենք պետք է բանկրոտի հասցնենք «Հայռուսգազարդ»-ին, որ խնդրի՝ մենք իրենցից գազ առնենք»,- ասել է Պողոս Գևորգյանը:
Փորձագետի խոսքով՝ կառավարությունը ոչինչ չի անում ջերմոցային տնտեսությունը զարգացնելու համար, չի նպաստում էներգիայի հարցը լուծելուն, ոչ մի կերպ չի խրախուսում ներդրումները: Այսպես, ներդրողները, չստանալով պետական երաշխիքներ, բիզնեսները հիմնում են Վրաստանում:

Greenhouse Farms in Armenia Shutting Down Because of Gas Price Hike
The increase in the price of natural gas may be crucial for the existence of greenhouses in Armenia, Greenhouse Association President Poghos Gevorgyan informed members of the media in Yerevan today. This year's winter planting of tomato seeds for the spring was less than 12 hectares.
"The greenhouse in Sevan and Echmiadzin's Aghavnaran greenhouse are already closed. Greenhouse owners say it's better to have a farm run on solar energy, earn 100 dram, than get millions but give it to Gazprom and not make a profit," explains Gevorgyan. Journalists reminded him that the government has accepted the concept of greenhouse farms, but, according to Gevorgyan, this doesn't solve anything.
"It would've been better if that concept wasn't adopted. None of the issues we raised was included in the concept," he said.
Note, greenhouse owners were offered special gas prices: that is, cheaper prices ($276) but only if consumption exceeds not 10,000 but 5,000 cubic meters per month. In order to use less gas, the Armenian government advised greenhouse farmers to buy the latest technology, but it refused to annul the high taxes on imports of such technology. Greenhouse owners also requested the government allow them to pay off their gas debt in the spring, after they sell their harvest. This request was also rejected.
"We no longer pin our hopes on either Gazprom or the Government of the Republic of Armenia. We would like and are searching for alternative energy sources. We need to bring ArmRosGazprom to bankruptcy, so they will ask us to buy gas from them," says Gevorgyan.
In the Greenhouse Association president's opinion, the government does nothing for the development of greenhouse agriculture, doesn't contribute to solving the energy problem, and does not encourage investment. Thus, investors, not getting any guarantees from the Armenian state, open their businesses in neighboring Georgia.