Հայաստանում գազն անորակ ու կեղտոտ է․ պետությունը խնդիրը չի ուզում լուծել
250 ընտանիքների շրջանում անցկացրած հետազոտություններից պարզվել է, որ մարդկանց 95 տոկոսի դժգոհությունները հիմնականում վերաբերում են առաջին անհրաժեշտության ապրանքներին, ինչպես նաև գազի ու էլեկտրաէներգիայի սակագներին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է հետազոտությունն անցկացրած «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ի նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը:
«Մարդիկ դժգոհում են, որ անցած տարվա համեմատ ավելի շատ գազ են սպառել և ավելի քիչ տաքացել: Մատակարարվող գազը ունի որոշակի աղտոտվածություն և չի կարող ապահովել նորմայով նախատեսված էներգիայի ծավալը, հետևաբար, գազի կաթսաների ֆիլտրերը, հինգ-տասը տարին մեկ կեղտոտվելու փոխարեն, օգտագործման համար պիտանի չեն արդեն մեկ-երկու տարի շահագործվելուց հետո: Մեր նպատակը ոչ թե խնդրի մասին խոսելն է, այլ այն լուծելը: Սակայն երբ սպառողից ահազանգ ենք ստանում, անհրաժեշտության դեպքում դիմում պետական մարմնին, ոչ մի օգնություն չենք ստանում, մնում է միայն քննադատել այդ մարմնին», - նշել է նա։
Բանախոսը փաստել է, թե այսօր առաջնային խնդիրներից մեկը գազի աղտոտվածությունը ստուգելու համար սարքեր ձեռք բերելն է։
«Հակառակ դեպքում, ներկայացնելով ուսաումնասիրությունների արդյունքները, դիմելու ենք ՀՀ կառավարություն, պարզելու՝ արդյո՞ք պետությունը շահագրգիռ է խնդրի կարգավորման գործընթացում», - ասել է Պիպոյանը։
Նրա հավաստմամբ՝ որպես երկրորդ դժգոհություն քաղաքացիները փաստել են ապրանքների անորակությունը։
«Հանրային իրազեկվածության մակարդակը Հայաստանում բավական ցածր է, և հայ գնորդներից քչերը գիտեն, որ օրենքով սահմանված կարգով իրավասու են վերադարձնել իրենց գնած, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով դուր չեկած ապրանքը: Երբ վաճառողը գրում է, որ գնված ապրանքը հետ չի վերցվում, սրանով արդեն ոտնահարում է սպառողի իրավունքները: Տեղային լուծումներ մեր ՀԿ-ն կարող է տալ, սակայն իրականում համակարգային լուծումներ են անհրաժեշտ», - ասել է Պիպոյանը։
Անդրադառնալով փաթեթավորված ապրանքների պարտադիր դրոշմակնքման մասին կառավարության որոշմանը, Պիպոյանը նշել է, որ եթե ամբողջ աշխարհում այս երևույթը միտված է տնտեսության ստվերայնության կրճատմանը, ապա Հայաստանում դա հանգեցնում է թանկացումների:
«Տնտեսվարողը, ընդունենք, դրոշմակնիքի համար վճարում է 2 դրամ, ապրանքը թանկացնում է երեսուն դրամով: Այնպես որ, սննդամթերքի թանկացում անպայման կնկատվի»,- եզրափակել է Բաբկեն Պիպոյանը։

Gas in Armenia Polluted and of Poor Quality: Consumer Rights NGO
In a study of 250 families, 95% said their complaints mainly related to basic needs products, as well as gas and electricity rates, Babken Pipoyan, president of Aware and Protected Consumer NGO which conducted the study, said at a press conference in Yerevan today.
"People are disgruntled that they consumed more gas but were less warm, compared to last year. The supplied gas is polluted somewhat and cannot ensure the amount of energy as per the norm; consequently, gas boilers' filters, instead of getting dirty once every five to ten years, are no longer fit to be used after 1–2 years. Our aim is not to talk about the problem. But when we get calls from consumers, contact the state agency if necessary, and get no assistance, it remains only to criticize that agency," he said.
One of the most pressing issues today, Pipoyan said, is acquiring equipment to check the level of pollution in consumer gas.
"Otherwise, presenting the results of the study, we will contact the Armenian government to determine: does the state have an interest in resolving the problem?" he said.
The Aware and Protected Consumer NGO president noted that as a second area of concern, respondents identified the poor quality of goods.
"The level of public awareness in Armenia is quite low, and few Armenian shoppers know that, as per the law, they are entitled to return an item they purchased but for whatever reason no longer want. When a vendor says that it will not accept a returned product, he is violating the consumer's rights. Our NGO can provide local solutions , but actually systemic solutions are needed," he said.
On the government decision of the compulsory excise seal on packaged goods, Pipoyan said that though such a move in other parts of the world is aimed at reducing the shadow economy, in Armenia it leads to increase in prices.  "The business entity pays 2 dram for the stamp, increases the price of the product by 30 dram. Thus, there will certainly be an increase in foodstuffs," Pipoyan concluded.