Հայաստանում ԶԼՄ-ներին չեն վստահում քաղաքական ազդեցությունների պատճառով․ հետազոտություն
Հայաստանում վստահության աստիճանը լրատվամիջոցների նկատմամբ բավական ցածր է: Հիմնական պատճառը, ըստ հարցվածների, քաղաքական ազդեցություններն են ԶԼՄ-ների վրա: Այս պատկերն է ստացվել «Հայաստանի մեդիա ինդուստրիայի ներկա վիճակը» հետազոտության արդյունքում, փոխանցում է a1plus․am-ը:
Հետազոտությանը մասնակցած փորձագետները ևս համարում են, որ քաղաքական կախվածությունը խանգարում է ԶԼՄ-ների կայացմանը, հանգեցնում ինքնագրաքննության:
Այսօր, ներկայացնելով հետազոտությունը, Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանն ասել է, որ Հայաստանում առավել վստահելի կառույցներ են մնում բանակը և եկեղեցին: Շատ ավելի քիչ վստահելի են այլ կառույցները, այդ թվում նաև` ԶԼՄ-ները, որոնք և տեղեկատվություններ են տարածում մյուս՝ ավելի վստահելի կառույցների մասին:
Հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ ուշադրությունը հեռուստատեսությունից՝ որպես տեղեկատվության աղբյուրից, տեղափոխվում է դեպի այլընտրանքային լրատվության աղբյուրներ:
Ըստ հետազոտության՝ գրանցվել է ինտերնետից օգտվելու ժամանակի աճ: Գյուղական համայնքներում ավելի արագ է աճում ինտերնետից օգտվելու դինամիկան, քան քաղաքներում: Բջջային հեռախոսները՝ որպես ինտերնետից օգտվելու գործիք, առավել ակտիվ են օգտագործվում:
Հարցման մասնակիցները հրաժարվել են ընդունել, որ իրենց սիրած հեռուստահաղորդումները սերիալներն են: Սակայն բոլոր չափումները ցույց են տալիս, որ սերիալները շատ են դիտվում: Արդյունքում գովազդային հոսքերն ուղղվում են դեպի սերիալներ: Մինչդեռ փորձագետների գնահատմամբ՝ գովազդը չափազանց կարևոր է բիզնեսի զարգացման, մենեջմենթի բարելավման համար:
Գովազդատուների գրավելու համար ԶԼՄ-ները դիմում են նաև ոչ ազնիվ ընկերությունների, որոնք «ապահովում են» ընթերցողների թիվ: Բորիս Նավասարդյանի խոսքով՝ տվյալ լրատվամիջոցի ընթերցողների թիվն իմանալու միակ աղբյուրը մնում է circle.am-ը, որը գովազդատուներին վստահություն չի ներշնչում: Իսկ google-ի գործիքներից օգտվել հայաստանյան ԶԼՄ-ները պատրաստ չեն լեզվական խնդիրների և թափանցիկ չլինելու պատճառով:
«Հայաստանի մեդիա ինդուստրիայի ներկա վիճակը» հետազոտությունը իրականացրել է Երևանի մամուլի ակումբը «Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ» ծրագրի շրջանակներում:
Հետազոտության բաղադրիչներն են սոցիոլոգիական հարցումը, որը կատարվել է մայրաքաղաքի և մարզերի 1403 տնային տնտեսության շրջանում, հայաստանյան լրատվամիջոցների մշտադիտարկումը և փորձագիտական հարցումը:

Home / Armenia / Media Not Trusted in Armenia Because of Political Influence: Study
In Armenia, there is a low level of trust in the media. The main reason for this, according to the findings of the recent study "State of the Media Industry in Armenia," is political influence on the media.
The survey experts, reports A1plus.am [AM], believe that the dependency of the media industry on political forces hampers the development of media outlets and leads to self-censorship.
Presenting the findings at a press conference today, Yerevan Press Club President Boris Navasardyan said the army and the church are the most trusted institutions. Other institutions that are trusted less include the mass media, which also disseminate information about the other, more trusted institutions.
The survey findings also revealed that alternative news sources are replacing television as a source for information. Furthermore, the study found an increase in time spent online. Internet use is growing more rapidly in rural communities than in cities, and mobile phones are increasingly used to access the Internet.
Respondents were reluctant to admit that their favorite TV programs were soap operas. However, all indicators point to the contrary. As a result, advertising streams are directed at soap operas. According to experts, advertising is crucial for business development and improvement of business management.
To attract advertisers, media outlets also reach out to dishonest companies, which "ensure" readers. According to Navasardian, the only source for knowing the number of readers of a given news outlet is the Armenian web resources rating site Circle.am, which doesn't inspire confidence in advertisers. Armenian news media outlets are not prepared to make use of Google's tools because of problems with language and not being transparent.
The study "State of the Media Industry in Armenia" was implemented within the framework of the Alternative Resources in Media project and consisted of a sociological survey carried out by Caucasus Research Resource Centers-Armenia, monitoring of the thematic and genre preferences of Armenian media implemented by Yerevan Press Club, an expert survey using the Delphi method, and roundtable discussions with media representatives and professionals in Armenia.