Հայ և թուրք կանայք՝ հանուն խաղաղության. երկու երկրներում զուգահեռ մրցույթ է անցկացվում
«Հասարակություն առանց Բռնության» ՀԿ–ն 18 տարեկանից բարձր կանանց՝ լուսանկարիչների, լրագրողների, նկարիչների, արվեստագետների, կին իրավապաշտպանների, ակտիվիստների հրավիրում է մասնակցել «Կանայք հանուն հակամարտությունների լուծման և խաղաղության» մրցույթին, որն անցկացվելու է «Հայ և թուրք երիտասարդ կանայք հանուն հարատև խաղաղության վերականգնման արվեստի և երկխոսության միջոցով» ծրագրի շրջանակներում:
Մասնակիցները պետք է իրենց գործերով արտահայտեն հակամարտությունների լուծման և խաղաղության հաստատման գործընթացում կանանց դերի վերաբերյալ իրենց մեկնաբանությունը: Մրցույթն անցակցվում է զուգագեռ և' Հայաստանում, և' Թուրքիայում:
«Մրցույթին ներկայացված բոլոր նկարները/լուսանկարները կներկայացվեն Երևանում կայանալիք ցուցահանդեսի ընթացքում, որտեղ այցելուների քվեարկությամբ կընտրվեն 2 լավագույն գործերը: Երեք մասնագետներից բաղկացած հանձնաժողովը ևս կգնահատի ցուցահանդեսում ներկայացված աշխատանքները՝ նախօրոք մանրակրկիտ ուսումնասիրելով դրանք: Վերջնական որոշումը կընդունվի երկու գնահատումների համադրման արդյունքում:
Մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքում կայանալիք երկօրյա կլոր սեղանի ընթացքում, որտեղ hայաստանյան մրցույթի հաղթողները կհանդիպեն Թուրքիայում նմանատիպ մրցույթի մրցանակակիրների, ինչպես նաև այլ կին իրավապաշտպանների, ակտիվ կանանց հետ»,- ասված է ՀԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Армянские и турецкие женщины примут участие в конкурсах во имя мира
Общественная организация «Общество без насилия» приглашает женщин старше 18 лет – фотографов, журналистов, художниц, артистов, правозащитниц, активисток – принят участие в конкурсе «Женщины во имя решения конфтктов и мира», который проводится в рамках программы «Молодые армянские и турецкие женщины во имя восстановления долгосрочного мира путем искусства и диалога».
В работах участники должны представить свою интерпретацию роли женщины в решении конфликтов и утверждении мира. Конкурс проводится параллельно в Армении и Турции.
«Все предствленные на конкурс картины/фотографии покажут в ходе выставки в Ереване, посетители которой выберут 2 лучшие работы. Комиссия из трех экспертов также оценит представленные работы, заранее подробно их изучив. Окончательное решение будет принято в результате совпадения мнений двух экспертов.
Церемония вручения наград состоится в грузинской столице Тбилиси в ходе двухдневного круглого стола, где победители конкурса, проведенного в Армении, встретятся с участниками схожего мероприятия в Турции, а также с другими правозащитницами и активными женщинами», - говорится в заявлении организации.