Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դեռ նպատակ ունի «ժողովրդավար կերպով իշխանության գալ»
«Ես այլևս թույլ չեմ տա, որ մենք իրար այսքան կարոտենք» խոսքերով է այսօր «Անի Պլազա» հյուրանոցում քաղաքացիների հետ իր հանդիպումը սկսել «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ ամփոփելով, ինչպես ինքն է ասել, 2013 թվականի նախագահական ընտրությունների կեղծման մեկ տարին: Ամփոփմանը ներկա էր մոտ 100 հոգի, որոնց մեծ մասը տարեցներ էին, մեծ թիվ էին կազմում նաև ազատամարտիկները:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն «ազգային տարեկան ուղերձ» անվանումը կրող իր խոսքում ասել է, որ օր առաջ պետք է ստեղծվի ընդհանուր, միասնական հրապարակ, որով մինչև ապրիլի 9-ն ավարտին կհասցվի «անցյալ տարի կիսատ թողնված գործը»:
«Դա մի հոգու գործ չէ, այլ ազգի գործն է»,- ասել է Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ պայքարի իր հանգրվանը ժողովրդավար կերպով իշխանության գալն է:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա փետրվարի 18-ին կայացած ընտրություններում, ըստ պաշտոնական արդյունքների, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հավաքել էր ձայների 37 տոկոսը, իսկ Սերժ Սարգսյանը՝ 58 տոկոսը։ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մինչև ապրիլի 9-ը՝ Սերժ Սարգսյանի երդմնակալության օրը, վիճարկում էր ընտրությունների արդյունքները՝ հանրահավաքներ կազմակերպելով։
Հովհաննիսյանն իր ելույթի սկզբում մեջբերել է Սերժ Սարգսյանի այն խոսքերը, թե հային միայն զենքով կա փրկություն: «Ժառանգության» առաջնորդի դիտարկմամբ՝ հասարակության մեծ մասը համաձայն է այդ տեսակետի հետ, ուստի քաղաքացիական պատերազմը կանխելու համար՝ քաղաքական ուժերը պետք է համապարփակ լուծում գտնեն, ճեղքեն փակ շրջանը: Իսկ այդ փակ շրջանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի խոսքով, ընտրությունների կեղծված լինելու հետևանքն է ու արդյունքը:
Իր գնահատմամբ՝ ապօրինի իշխանության մեկ տարվա մասին խոսելով՝ Հովհաննիսյանը նշել է, որ իշխանությունը երկիրը վարձակալության է տվել, արտաքին քաղաքականությունում իշխում է վասալային տրամաբանությունը, մի գիշերվա ընթացքում ջուրն է նետել ԵՄ-ի հետ բանակցությունները, ընդունել է օրենքներ, որոնք ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ պետական ռեկետ:
«Փառք հայրենիքի համար ընկած զինվորներին, բայց հազար ամոթ այն գծուծ մարդկանց, որ օգտագործում են նրանց մահը իրենց իշխանությունը պահելու համար: Ընտրագողությունը չունի վաղեմության ժամկետ, այն համաներում չունի»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
«Ժառանգության» առաջնորդը կարևոր է համարել միասնական ընդդիմության ստեղծումը: Նրա խոսքով՝ ժամանակը ցույց է տվել, որ ոչ «Ժառանգությունը», ոչ այլ մարտիկները չեն հեռացել մարտադաշտից:
Նա գովել է նաև կուտակային կենսաթոշակային համարարգի դեմ 4 ոչ կոալիցիոն ուժերի համագործակցված պայքարը: Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ապրօինի իշխանությունից ազատվելու համար պետք է միասնական հրապարակ:

Экс-кандидат в президенты все еще надеется прийти к власти демократическим путем
Свою встречу с гражданами страны в гостинице «Ани Плаза» лидер партии «Наследие» Раффи Ованисян начал со слов «Я больше не допущу, чтобы мы так скучали друг по другу», подводя итоги, по его словам, года с момента фальсификации президентских выборов 2013 года.
По официальным данным, на президентских выборах 2013 года Раффи Ованисян занял второе место, набрав 37% голосов, а Серж Саргсян – 58%. До инаугурации Саргсяна, которая состоялась 9 апреля, Ованисян оспаривал результаты выборов, организуя митинги в центре Еревана.
Большинство участников встречи, которых было около сотни, составляли пожилые люди и ветераны Карабаха.
В своей речи под названием «Национальне годовое послание» Раффи Ованисян заявил, что необходимо как можно скорее создать общую, единую площадку, при помощи которой «неоконченное в прошлом году дело» будет доведено до конца до 9 апреля.
«Это дело не одного человека, а всего народа», - сказал Ованисян, добавив, что результатом борьбы считает приход власти демократическим путем.
Ованисян процитировал слова Сержа Саргсяна о том, что армяне могут спастись только при помощи оружия. По мнению лидера «Наследие», большая часть общества разделяет это мнение, поэтому, для предотвращения гражданской войны, политические силы должны найти всеобъемлющее решение, прорвать замкнутый круг. А замкнутый круг, заметил Ованисян, является результатом фальсификации выборов.
Говоря о «годе незаконной власти», Ованисян заявил, что власть сдала страну в аренду, во внешней политике господствует вассальская логика, в течение одной ночи поставили крест на переговорах с Евросоюзом, приняли законы, которые являются ничем иным, как государственным рэкетом.
«Слава солдатам, погибшим за родину, но позор алчным людям, использующим их смерть для удержания своей власти. А фальсификация выборов не имеет срока давности», - сказал экс-кандидат на пост президента.
Лидер «Наследия» придает важность созданию единой оппозиции. Время, добавил он, показало, что ни «Наследие», ни другие бойцы не покинули поле боя. В этом контексте он положительно оценил единую борьбу четырех некоалиционных сил против обязательной накопительной пенсионной системы.