Սառը ջրի տակ էր պահում, ծխախոտը վրան հանգցնում. կինը խոսել է դատարանում
«Ընտանիք ա, տուն ա, հա, մի անգամ խփել եմ։ Թշին»։ Այսօր Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում նման հայտարարություն է արել կնոջը 9 տարի շարունակ ծեծելու, հոգեբանական և ֆիզիկական ցավ պատճառելու մեջ մեղադրվող 33-ամյա Սարգիս Հակոբյանը։
Հակոբյանի դեմ հարուցված գործով սա առաջին դատական նիստն էր. մինչ այդ դատը 4 անգամ հետաձգվել էր: Այսօր դատական նիստը բավական երկար է տևել, հարցաքննվել են տուժողը՝ 27-ամյա Հասմիկ Խաչատրյանը, և նրա ծնողները, որոնք գործով որպես վկաներ են անցնում։
Հակոբյանի ծնողները, որոնք ևս դատակոչված են եղել որպես վկա, չէին ներկայացել։ Նրանց ընտանեկան բժշկի գրության համաձայն՝ Հակոբյանի մայրը, որը Գավառում հայտնի է որպես բախտագուշակ Վարսիկ, տառապում է սկլեռոզով։ Դատավորը, սակայն, հայտարարել է, որ եթե հաջորդ նիստին էլ վկաները չներկայանան, նրանց բերման կենթարկեն։
Նիստի մեկնարին նախագահող, Գեղարքունիքի մարզի դատարանի նախագահ Աղվան Պետրոսյանը, երբ պարզում էր կողմերի անձնական տվյալները, հարցրել է ամբաստանյալին նրա ամուսնական վիճակի մասին։ Վերջինս պատասխանել է. «Սենց էլի»՝ նկատի ունենալով, որ կինն իրեն դատի է տվել։ Հակոբյանը չի ընդունել առաջադրված մեղադրանքը և ասել, որ ընդամենը մի անգամ է խփել կնոջը։
Ցուցմունքները լսելուց առաջ դատարանը երկու միջնորդություն է քննել։ Դրանցից մեկը վերաբերել է Հակոբյանին կալանքի տակ առնելու տուժող կողմի  պահանջին:
Հասմիկ Խաչատրյանի փաստաբանը պնդել է, որ ամուսինը վտանգ է ներկայացնում, քանի որ բազմիցս սպառնալիքներ է հնչեցրել նրա հասցեին։ Դատարանը որոշել է այս միջնորդությունը քննել ապացույցների ուսումնասիրման փուլում։
Մեղադրյալի ներկայացուցիչ, հանրային պաշտպան Տիգրան Աբրահամյանն էլ միջնորդել է դատական նիստերն այսուհետ դռնփակ գումարել, քանի որ, ինչպես նա է ասել, դատավարությունը վերաբերում է մեղադրյալի անձնական կյանքի իրավունքին։ Աբրահամյանը  նշել է, որ քրեական գործը չէր հարուցվի, եթե ԶԼՄ-ները և կանանց իրավունքներով զբաղվող ՀԿ-ները չանդրադառնային գործին։
Դատարանն այս միջնորդությունը մերժել է։ Հիշեցնենք, որ նման միջնորդությունը ընդունվել էր ընտանեկան բռնության զոհ Մարիամ Գևորգյանի գործով, ով այսօր դահլիճում էր և սատարում էր Հասմիկ Խաչատրյանին։
Տուժող Հասմիկ Խաչատրյանը դատարանում վերահաստատել է նախաքննական ցուցմունքները՝ պնդելով, որ 9 տարի շարունակ ծեծի է ենթարկվել։ Կինն իր ցուցմունքում նաև ասել է, որ ամուսինը շատ խանդոտ էր։ Նա նշել է, որ Հակոբյանը թույլ չէր տալիս հարազատներին այցելել, խանդել է, երբ Գավառի համալսարանի ուսանողներին ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը ծաղիկներ է նվիրել մարտի 8-ին և մի փունջ էլ իրեն է տվել:
Ըստ տուժողի՝ ամուսինը թույլ չէր տվել, որպեսզի ինքը համալսարանն ավարտի՝ կապված իր հղիության հետ: «Էդ տեսքով ամոթ չի քեզ տեսնեն, ես կստանամ քո քննությունները», - ասել էր Հակոբյանը:
hasmik1
Դատարանում Խաչատրյանը մանրամասն պատմել է ծեծի երեք դեպքի մասին, որոնք տեղի  են ունեցել 2013 թվականի մայիսի 5-ին, նույն ամսվա վերջին և հունիսի 12-ին: Վերջին դեպքից հետո կինը փախել է ամուսնու տանից: Մայիսի 5-ին ամուսինը հարվածել է կնոջ գլխին, ականջին, պահել սառը և տաք ջրի տակ։ Մոտ մեկ շաբաթ, ըստ տուժողի ցուցմունքի, նա անկողնային վիճակում է եղել ու իրեն թույլ չեն տվել տեսակցել հորը վերջինիս ծննդյան օրը՝ մայիսի 12-ին։ Մայիսի վերջին ամուսինը կրկին հարբած է տուն եկել, հարցրել՝ արդյոք կինը գիտի, որ ինքը «լավ տղա է», և ծխախոտը հանգցրել է Հասմիկի ձեռքին։ Հունիսին էլ Հասմիկին ծեծել է ոչ միայն ձեռքերով ու ոտքերով, այլև աթոռով։
Խաչատրյանի ծնողները ևս ցուցմունքներ են տվել՝ հաստատելով, որ ընտանիքում վեճերը պարբերաբար են եղել, որ աղջիկը անընդհատ փախել-եկել է հայրական տուն, սակայն հետագայում միշտ միացել է ամուսնու հետ, քանի որ երեխաներ ուներ։
Ընդմիջումների ժամանակ և նիստի ավարտից հետո Հակոբյանի ընկերները  և հարազատները վիրավորական արտահայտություններ են թույլ տվել Հասմիկ Խաչատրյանին պաշտպանելու եկած ՀԿ-ների և լրագրողների հասցեին։  Նրանցից մեկն ասել է՝ «սուտ են ասում, բայց քաղցր սուտ»՝ նկատի ունենալով տուժողին և նրա ծնողներին։

"It's family, it's home, yeah, I hit once — on the cheek," said Sargis Hakobyan, 33, accused of causing psychological and physical pain, and beating his wife for 9 years, on Monday in the Gegharkunik District Court of First Instance.
After being postponed four times, this was the first hearing in the case against Hakobyan. The hearing on Feb. 24 lasted quite a long time — questioned were the victim, Hasmik Khachatryan (pictured below), 27, and her parents, who are named as witnesses in the case.
Hakobyan's parents, also called as witnesses, were absent in court. According to a note by their family doctor, Hakobyan's mother, who is known in Gavar as fortune teller Varsik, is suffering from sclerosis. The judge, however, said that if the witnesses fail to appear in court at the next hearing they will be detained.
At the start of the hearing, presiding Judge Aghvan Petrosyan, when clarifying the personal information of the parties, asked the defendant of his marital status. Hakobyan said, "Well, like this," meaning that his wife has taken him to court. The defendant pleaded not guilty and said he hit his wife "only once."
Before hearing the testimonies, the court considered two motions, one of which referred to the injured party's request to place the defendant in pre-trial detention. Khachatryan's attorney insisted that her client's husband has repeatedly threatened her client and poses a threat. The court decided to consider this motion after it examined the evidence.
The accused's representative, public defender Tigran Abrahamyan, made a motion for court hearings to be closed door, since, as he said, the trial concerns the accused's right to privacy. Abrahamyan said criminal proceedings wouldn't have launched if the media and women's rights organizations didn't turn their attention to the case. The court dismissed this motion.
Recall, such a motion was adopted in the case of domestic violence victim Mariam Gevorgyan, who was in the Gegharkunik court on Monday and supporting Hasmik Khachatryan.
In court, Khachatryan repeated the testimony she gave during the preliminary investigation, that she was beaten for 9 years. In her testimony, she also said that her husband is very jealous, not allowing her to visit her relatives and being jealous when Prosperous Armenia Party leader and businessman Gagik Tsarukyan gave flowers to students at Gavar State University on March 8, including a bouquet to her.
According to the injured party, her husband didn't allow her to graduate from university because she was pregnant. "Isn't it embarrassing to be seen like this? I'll take your exams," Hakobyan told her.
Khachatryan then detailed 3 instances of abuse that occurred on May 5, 2013; at the end of May 2013; and June 12, 2013. After the last incident, she ran away from her husband's home. On May 5, her husband hit her on the head, her ear, and kept her under alternating cold and hot water. According to Khachatryan's testimony in court, she was bedridden for one week. Furthermore, she wasn't allowed to see her father on his birthday, May 12. At the end of May, her husband came home drunk again, asked whether she knows that he's "a good guy," and put out his cigarette on his wife's hand. In June, Hakobyan beat Khachatryan with not only his hands and feet, but also a chair.
Khachatryan's parents also testified, confirming that there there were regular disputes in the family and their daughter constantly escaped and came to their home, but she always returned to her husband, because she has children.
During recess and after the court session, Hakobyan's friends and family hurled insults to the journalists and NGOs who came to support Khachatryan. One of them said, "They're telling lies, but sweet lies," referring to the victim and her parents.