Թաղում ու դեմագոգիա․ ԱԺ-ում քննարկել են ստեղծվելիք գազային հանձնաժողովը
ԱԺ կոալիցիոն ուժերը համոզված են, որ գազային հանձնաժողովի փակ լինելը չի խոչընդոտի, որպեսզի այն թափանցիկ աշխատի: Անդրադառնալով ստեղծվելիք հանձնաժողովին՝ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանն ասել է, որ ոչ կոալիցիոն ուժերն ազատ են հանձնաժողովի նիստերից հետո տեսախցիկների առջև ասել այն, ինչ կցանկանան, կարող են նիստերին տեղի ունեցածը պատմել լրագրողներին:
Նշենք, որ ստեղծվելիք հանձնաժողովը պետք է քննի այն գազի գնին, Ռուսաստանի պարտքին և «Հայռուսգազարդ» ընկերության բաժնեմասի վաճառքին առանչվող գազային պայմանագրերը, որոնք անցյալ տարի կնքվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև։
Եսայանը նաև անդրադարձել է ոչ կոալիցոն ուժերի այն դժգոհությանը, թե հանձնաժողովի նախագահը ՀՀԿ-ից պետք է լինի։
«ԱԺ-ում մեծամասնությունը հենց նրանով է մեծամասնություն, որ կարող է հանձնաժողովում էլ ունենալ մեծամասնություն, նախագահն էլ լինի մեծամասնությունից»,- ասել է Եսայանը:
ՕԵԿ-ական Հովհաննես Մարգարյանն ասել է, որ ԱԺ-ն նման կերպ գործող հանձնաժողովների աշխատանքը կազմակերպելու փորձ ունի։ Որպես օրինակ Մարգարյանը հիշեցրել է Մարտի 1-ի հանձնաժողովը, որի նախագահը նույնպես ՀՀԿ-ական է եղել (Սամվել Նիկոյանը)։
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն ասել է, որ իրենց կուսակցության համար գազային հանձնաժողովի նկատմամբ մոտեցումը շատ հստակ է․
«Մենք երբեք փիառ նպատակներ չենք հետապնդել: Ապացույցն այն է, որ ՀՅԴ-ն առաջարկել էր գազային հանձնաժողով ստեղծել դեռևս 2010 թվականին: Էդ թաքունությունն ինձ դուր չի գալիս, բայց ոչինչ չի կարող ինձ կաշկանդել ասել դրսում այն, ինչ ուզում եմ»:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հարց է բարձրացրել՝ արդյոք ԱԺ-ում ստեղծվում է ճշմարտության թաղման, թե ճշմարտության բացահայտման հանձնաժողով:
ԲՀԿ-ից Նաիրա Զոհրաբյանն ասել է, որ ինքը չի կասկածում՝ ՀՀԿ-ն մտադրություն չունի բացահայտելու գազային պայմանագրերը:
«Եթե ձեր նպատակը դա լիներ, ապա պետությունը չէիք դարձնի մի գազային ընկերության ֆան կլուբը, մի գազային ընկերության դուստր ձեռնարկությունը», - ասել է Զոհրաբյանը: Պատգամավորը նշել է՝ իրենց համար սկզբունքային է, որ հանձաժողովը եզրակացություն հրապարակի մայիսին, ոչ թե նոյեմբերին, ինչպես առաջարկում է ՀՀԿ-ն:
Խնդրին անդրադառնալով՝ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ասել է, որ ճիշտ չէ վարկաբեկել այն հանձնաժողովը, որը չի ստեղծվել:
Նա վստահեցրել է, որ հանձնաժողովը լավ կաշխատի, իսկ դռնփակ աշխատելու հանգամանքը մտահոգիչ չի կարող լինել, եթե «պատգամավորները դեմագոգիայով չեն զբաղվելու»:

«Фан-клуб газовой компании». О комиссии по изучению договоров с Россией
То, что комиссия по изучению газовых договоров с Россией будет работать в закрытом режиме, не помешает прозрачности работ, уверены коалиционные фракции армянского парламента. Депутат от правящей Республиканской партии Маргарит Есаян заявила, что после заседаний комиссии некоалиционные силы могут рассказать журналистам, что происходит на заседаниях.
Создаваемая комиссия должна изучить газовые договоры о цене на газ, долге России и продаже доли в «АрмРосгазпроме», заключенные между Арменией и Россией в 2013 году.
Есаян прокомментировала недовольство некоалиционных сил по поводу того, что председателем комиссии должен быть республиканцем: «На то и нужно большинство в парламенте, чтобы быть им в комиссии и иметь председателя из большинства».
Член коалиционной «Оринац еркир» Ованес Маргарян заявил, что у Национального Собрания есть опыт организации работ подобных комиссий. В качестве примера депутат напомнил о комиссии по изучению событий 1 марта . Председателем этой комиссии был республиканец Самвел Никоян.
Руководитель фракции «Дашнакцутюн» Армен Рустамян заявил, что у них четкий подход к комиссии по изучению газовых договоров: «Мы никогда не действовали ради пиара. Доказательством этому является предложение «Дашнакцутюн» создать газовую комиссию, сделанное еще в 2010 году. Эта скрытность мне не нравится, но мне ничто не помешает говорить то, что я хочу».
Руководитель фракции «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян поинтересовался, что именно создается в парламенте: комиссия по зарытию или выявлению истины?
Член «Процветающей Армении» Наира Зограбян не сомневается, что Республиканская партия Армении не намерена говорить правду о соглашениях по газу.
«Будь у вас такие цели, вы не стали бы превращать государство в фан-клуб газовой компании, дочернее предприятие газовой компании». По словам Зограбян, для них принципиально, чтобы комиссия представила заключение в мае, а не в ноябре, как предлагает РПА.
Спикер парламента Овик Абрамян, в свою очередь, считает неверной «дискредитацию еще не созданной комиссии». Он заверил, что комиссия будет хорошо работать, а работа за закрытыми дверями не будет вызывать опасений, если «депутаты не станут заниматься демагогией».