Հայաստանում ԶԼՄ-ները վախից ինքնագրաքննությամբ են զբաղվում
2013 թվականի ընթացքում հայաստանյան լրատվամիջոցները, այդ թվում՝ տպագիր, առցանց և հեռարձակող, վերահսկվել են կառավարության կողմից կամ, հիմնականում, արտահայտել վերջինիս տեսանկյունները։ Այս մասին ասված է 2013թ․ մարդու իրավունքների ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցում։
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ու մայիսի 5-ին՝ քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ, ու, ընդհանրապես, տարվա ընթացքում քաղաքացիների բողոքի ցույցերը լուսաբանող լրագրողների դեմ բռնության բազմաթիվ դեպքեր են գրանցվել։
Հունիսի 10-ին «Շանթ» հեռուստաընկերությունն աշխատանքից ազատել է հաղորդավար Արմեն Դուլյանին, այն բանից հետո, երբ վերջինս սոցկայքերից մեկում նյութ է տեղադրել, որը զուգահեռներ էր անցկացնում Հայաստանում ու Ռուսաստանում տիրող մամուլի վիճակների միջև՝ մատնանշելով, որ երկու երկրների իշխանությունները վերահսկում էին հեռուստակայանների մեծ մասը։ Մեծ թվով լրագրողներ քննադատել են Դուլյանին աշխատանքից ազատելու փաստը՝ նշելով, որ միջադեպն ապացուցում է, որ «Շանթ»-ը գտնվում է կառավարության վերահսկողության տակ ու անհանդուրժողական է ազատ խոսքի ու մտքի նկատմամբ։
Բացառությամբ նախագահական ու քաղաքապետի ընտրություններին նախորդած չորս շաբաթյա պաշտոնական քարոզարշավի ժամանակահատվածի, երբ հեռարձակող մամուլը բազմակարծիք և օբյեկտիվ լուսաբանում էր իրականացնում, ավանդական ԶԼՄ-ների հաղորդումներում, հիմնականում, շարունակում էր բացակայել քաղաքական կարծիքի բազմազանությունն ու օբյեկտիվությունը։
Թերթերի տպաքանակը շարունակել է սահմանափակ մնալ։ Թերթերի մեծ մասը պատկանում է անհատ անձանց կամ խմբերի՝ բացառությամբ կառավարության կողմից հովանավորվող «Հայաստանի Հանրապետություն» թերթի ու դրա ռուսալեզու տարբերակի։ Հրապարակումների մեծ մասն արտացոլում էր դրանց սեփականատերերի ու ֆինանսական հովանավորների դիրքորոշումները, որոնք, հաճախ, մոտ են կանգնած կառավարությանը։
Այս թերթերը հովանավորող քաղաքական ուժերն ու գործարարներն այնքան էլ շահագրգռված չէին արդար ու հավասարակշիռ լուսաբանում ապահովելու մեջ։ Թերթերից միայն մի քանիսն էին գործում որպես արդյունավետ ու ինքնուրույն ձեռնարկություններ։
Հեռարձակվող մամուլը, մասնավորապես, հեռուստատեսությունը, շարունակում էր մնալ բնակչության մեծամասնության նորությունների ու տեղեկատվության հիմնական աղբյուրը։ Հեռուստակայանների մեծամասնությունը պատկանում էր անհատների, հիմնականում՝ իշխող կուսակցության անդամ քաղաքական գործիչների կամ քաղաքական կապեր ունեցող գործարարների։ Հեռուստաալիքները ներկայացնում են իրադարձությունների միայն մի կողմը։ Շրջաններում տեղակայված հեռուստաընկերությունները որոշ այլընտրանքային տեսակետներ են ներկայացրել՝ հաճախ արտաքին աղբյուրներից ստացած տեղեկատվության հաշվին։
Առցանց մամուլը տեղեկատվության հիմնական այլընտրանքային աղբյուրն էր, և ի տարբերություն հեռարձակվող մամուլի՝ տրամադրում էր բազմաբնույթ քաղաքական կարծիքներ։ Չնայած կառավարությունը հիմնականում չի վերահսկել այս լրատվամիջոցների բովանդակությունը, դրանց նյութերը հաճախ արտացոլել են հովանավորների կամ գովազդատուների քաղաքական ազդեցությունը։
ԶԼՄ-ները մտահոգություն են հայտնել կառավարությանը քննադատության ենթարկելու պատճառով հնարավոր հետապնդումների վերաբերյալ։ Նման հետապնդումները կարող են ներառել դատական գործեր, հեռարձակման լիցենզիան կորցնելու սպառնալիք, ընտրովի հարկային հետաքննություններ կամ եկամուտների կորուստ այն դեպքում, եթե գովազդատուները պարզեն, որ լրատվամիջոցը արժանացել է կառավարության անհավանությանը։ Հաշվեհարդարի վախը հանգեցրել է լրատվամիջոցների ինքնագրաքննության բարձր մակարդակի։

Страх расправы привел к высокому уровню самоцензуры в армянских СМИ – доклад
В 2013 году действующие в Армении СМИ, в том числе печатные, интернет и вещательные средства массовой информации, контролировались правительством или, в основном, выражали его мнение. Об этом говорится в докладе о правах человека за 2013 год, подготовленный Госдепартаментом США.
Авторы доклада отмечают, что во время президентских выборов (18 февраля 2013г.) и выборов в Совет старейшин Еревана (5 мая 2013г.), и в течение года в целом было зафиксировано множество случаев насилия в отношении журналистов, освещающих акции протеста граждан.
10 июня телекомпания «Шант» уволила ведущего Армена Дуляна после того, как журналист разместил в одной из соцсетей материал, в котором проводятся параллели между ситуацией в сфере СМИ в Армении и России и отмечается, что власти двух стран контролируют большинство телеканалов. Множество журналистов выступили с критикой по поводу увольнения Дуляна, заявив, что этот случай доказывает, что «Шант» подконтролен правительству и не приемлет свободу слова и мысли.
За исключением четырехнедельной официальной кампании до президентских выборов и выборов мэра, когда вещательные СМИ осуществляли разностороннее и объективное освещение процесса, в передачах теле- и радиокомпаний, в основном, продолжали отсутствовать плюрализм политических мнений и объективность.
Тираж газет продолжает оставаться ограниченным. Большинство газет принадлежит частным лицам или группам лиц, за исключением спонсируемой правительством газеты «Республика Армения» и ее русскоязычной версии. Большинство публикаций отражали позиции владельцев и финансовых спонсоров газеты, которые зачастую приближены к правительству.
Политические силы и предприниматели, спонсирующие эти газеты, были не очень заинтересованы в обеспечении справедливого и взвешенного освещения. Только несколько газет действовали как эффективные и самостоятельные предприятия.
Вещательные СМИ, в частности, телевидение, продолжают оставаться основным источником информации для большинства населения. Большинство телеканалов принадлежит частным лицам, в основном, членам правящей партии или предпринимателям, имеющим политические связи. Телеканалы представляют только одну сторону событий. Телеканалы, вещающие в районах страны, представляли некоторые альтернативные мнения часто за счет информации, полученной из источников извне.
Основным альтернативным источником информации стали интернет-СМИ, которые, в отличие от вещательных, предоставляли различные политические мнения. Несмотря на то, что в основном правительство не контролировало содержание материалов этих СМИ, в них часто отражалось политическое влияние спонсоров или рекламодателей.
СМИ выражали обеспокоенность возможным преследованием по причине критики в адрес правительства. Подобные преследования могут включать в себя судебные дела, угрозы потери лицензии на вещание, избирательные налоговые расследования или потеря прибыли в случае, если рекламодатели выяснят, что средство массовой информации удостоилось недоверия правительства.