Հայաստանում ԶԼՄ-ները վախից ինքնագրաքննությամբ են զբաղվում
2013 թվականի ընթացքում հայաստանյան լրատվամիջոցները, այդ թվում՝ տպագիր, առցանց և հեռարձակող, վերահսկվել են կառավարության կողմից կամ, հիմնականում, արտահայտել վերջինիս տեսանկյունները։ Այս մասին ասված է 2013թ․ մարդու իրավունքների ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցում։
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ու մայիսի 5-ին՝ քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ, ու, ընդհանրապես, տարվա ընթացքում քաղաքացիների բողոքի ցույցերը լուսաբանող լրագրողների դեմ բռնության բազմաթիվ դեպքեր են գրանցվել։
Հունիսի 10-ին «Շանթ» հեռուստաընկերությունն աշխատանքից ազատել է հաղորդավար Արմեն Դուլյանին, այն բանից հետո, երբ վերջինս սոցկայքերից մեկում նյութ է տեղադրել, որը զուգահեռներ էր անցկացնում Հայաստանում ու Ռուսաստանում տիրող մամուլի վիճակների միջև՝ մատնանշելով, որ երկու երկրների իշխանությունները վերահսկում էին հեռուստակայանների մեծ մասը։ Մեծ թվով լրագրողներ քննադատել են Դուլյանին աշխատանքից ազատելու փաստը՝ նշելով, որ միջադեպն ապացուցում է, որ «Շանթ»-ը գտնվում է կառավարության վերահսկողության տակ ու անհանդուրժողական է ազատ խոսքի ու մտքի նկատմամբ։
Բացառությամբ նախագահական ու քաղաքապետի ընտրություններին նախորդած չորս շաբաթյա պաշտոնական քարոզարշավի ժամանակահատվածի, երբ հեռարձակող մամուլը բազմակարծիք և օբյեկտիվ լուսաբանում էր իրականացնում, ավանդական ԶԼՄ-ների հաղորդումներում, հիմնականում, շարունակում էր բացակայել քաղաքական կարծիքի բազմազանությունն ու օբյեկտիվությունը։
Թերթերի տպաքանակը շարունակել է սահմանափակ մնալ։ Թերթերի մեծ մասը պատկանում է անհատ անձանց կամ խմբերի՝ բացառությամբ կառավարության կողմից հովանավորվող «Հայաստանի Հանրապետություն» թերթի ու դրա ռուսալեզու տարբերակի։ Հրապարակումների մեծ մասն արտացոլում էր դրանց սեփականատերերի ու ֆինանսական հովանավորների դիրքորոշումները, որոնք, հաճախ, մոտ են կանգնած կառավարությանը։
Այս թերթերը հովանավորող քաղաքական ուժերն ու գործարարներն այնքան էլ շահագրգռված չէին արդար ու հավասարակշիռ լուսաբանում ապահովելու մեջ։ Թերթերից միայն մի քանիսն էին գործում որպես արդյունավետ ու ինքնուրույն ձեռնարկություններ։
Հեռարձակվող մամուլը, մասնավորապես, հեռուստատեսությունը, շարունակում էր մնալ բնակչության մեծամասնության նորությունների ու տեղեկատվության հիմնական աղբյուրը։ Հեռուստակայանների մեծամասնությունը պատկանում էր անհատների, հիմնականում՝ իշխող կուսակցության անդամ քաղաքական գործիչների կամ քաղաքական կապեր ունեցող գործարարների։ Հեռուստաալիքները ներկայացնում են իրադարձությունների միայն մի կողմը։ Շրջաններում տեղակայված հեռուստաընկերությունները որոշ այլընտրանքային տեսակետներ են ներկայացրել՝ հաճախ արտաքին աղբյուրներից ստացած տեղեկատվության հաշվին։
Առցանց մամուլը տեղեկատվության հիմնական այլընտրանքային աղբյուրն էր, և ի տարբերություն հեռարձակվող մամուլի՝ տրամադրում էր բազմաբնույթ քաղաքական կարծիքներ։ Չնայած կառավարությունը հիմնականում չի վերահսկել այս լրատվամիջոցների բովանդակությունը, դրանց նյութերը հաճախ արտացոլել են հովանավորների կամ գովազդատուների քաղաքական ազդեցությունը։
ԶԼՄ-ները մտահոգություն են հայտնել կառավարությանը քննադատության ենթարկելու պատճառով հնարավոր հետապնդումների վերաբերյալ։ Նման հետապնդումները կարող են ներառել դատական գործեր, հեռարձակման լիցենզիան կորցնելու սպառնալիք, ընտրովի հարկային հետաքննություններ կամ եկամուտների կորուստ այն դեպքում, եթե գովազդատուները պարզեն, որ լրատվամիջոցը արժանացել է կառավարության անհավանությանը։ Հաշվեհարդարի վախը հանգեցրել է լրատվամիջոցների ինքնագրաքննության բարձր մակարդակի։

Home / Video / ‘Fear of Retribution Led to High Degree of Media Self-Censorship’: 2013 Report on Armenia
Print, online, and broadcast media "was controlled by, or generally expressed views sympathetic to, the government," reads the latest report published by the US State Department on the human rights situation in Armenia in 2013.
In a section on "Freedom of Speech and Press," the report said "[t]here were multiple incidents of violence toward journalists in connection with the February 18 presidential election, the May 5 municipal elections, and citizens’ protests throughout the year.
Citing an example of intolerance of free speech, the report writes: "On June 10, the pro-government Shant TV station fired news anchor Armen Dulyan after he posted material on social media that drew parallels between the media situation in Russia and Armenia and suggested that authorities in both countries controlled most television stations. In dismissing Dulyan, Shant TV stated that further cooperation with him was unacceptable, given the attitude he had displayed toward the company. Many journalists criticized the dismissal, noting that the incident appeared to substantiate the accusation that Shant TV was under government control and intolerant of free speech and thought."
On the lack of media diversity and objective reporting: "Except for the four-week official campaign periods preceding the February presidential and May municipal elections, when broadcast media provided diverse and objective media coverage, traditional media for the most part continued to lack diversity of political opinion and objective reporting."
On print media, in particular: "Newspaper circulation remained limited. Private persons or groups owned most newspapers, with the exception of the government-sponsored Hayastani Hanrapetutyun and its Russian-language edition, Respublika Armenii. Most publications tended to reflect the political leanings of their proprietors and financial backers, who were often close to the government. The political factions and business interests that sponsored these publications showed little interest in developing fair and balanced nationwide coverage. Only a handful of newspapers operated as efficient and self-sustaining enterprises."
On broadcast media as the primary source of information: "Broadcast media, particularly national television, remained the primary source of news and information for the majority of the population. […] Private interests owned all but three of the 97 television stations in operation during the year […] Politicians in the ruling party or politically connected executives owned most stations, and the stations presented one-sided views of events. Regional television channels provided some alternative viewpoints, often through externally produced content."
On online media as the primary alternative source of information: "Online media outlets were the primary alternative source of information, and unlike broadcast media, provided diverse political opinions. The government did not generally control their content; nonetheless, their broadcasts often reflected the political influence of sponsors or advertisers."
On censorship and content restrictions: "Media outlets, particularly broadcasters, feared reprisals for reporting critical of the government. Such reprisals could include lawsuits, the threat of losing a broadcast license, selective tax investigation, or loss of revenue when advertisers learned an outlet was in disfavor with the government. Fear of retribution led to a high degree of media self-censorship."