Հայաստանում թույլ կտան հեռուստատեսությամբ թունդ ալկոհոլ գովազել 22։00-ից հետո
Երեկ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել մի խումբ պատգամավորների հեղինակած «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ու «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթին։
Փաթեթի համահեղինակ Սամվել Ֆարմանյանը երեկ հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է, որ օրենսդրական նախաձեռնության ընդունմամբ զանգվածային տեղեկատվության էլեկտրոնային միջոցներին հնարավորություն կտրվի երեկոյան ժամը 22:00-ից մինչև առավոտյան 06:00-ը ցուցադրել թունդ ալկոհոլային խմիչքների (սպիրտի պարունակությունը 20 և ավելի ծավալային տոկոս) գովազդ:
Օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակները հիմնավորել են, որ, մի կողմից, նշված ժամերին բնակչության անչափահաս հատվածը չի դիտում հեռուստատեսություն, հետևաբար, գործող օրենքի տրամաբանական սահմանափակումները մնում են ուժի մեջ, մյուս կողմից, Հայաստանի Հանրապետությունում սպառվող ալկոհոլային խմիչքների արտադրությամբ կամ ներմուծմամբ զբաղվող խոշոր ընկերությունները, գործող օրենքի սահմանափակումներով պայմանավորված, մեր երկրի համար չեն նախատեսում գովազդային բյուջեներ, ինչը տարեկան կտրածքով բավականին լուրջ ֆինանսական միջոցներ են։
Նախնական հաշվարկները ցույց են տալիս, որ օրենսդրական նախաձեռնության ընդունմամբ, գովազդատուների կողմից, գովազդի դիմաց կատարվող վճարների տեսքով, տարեկան մինչև լրացուցիչ 1 մլրդ. դրամ կարող է ուղղվել հայաստանյան հեռուստատեսություններ, ինչը որոշակիորեն կբարելավի նրանց ֆինանսական ներկա վիճակը, նշում է Ազգային ժողովի կայքը:

В Армении разрешат рекламировать крепкий алкоголь после 22:00
Парламентская комиссия науки, образования, культуры, молодежи и спорта одобрила законодательный пакет «О поправках к «Закону Армении о рекламе» и поправках к закону «О телевидении и радио», представленном группой депутатов.
На заседании комиссии соавтор пакета член правящей РПА Самвел Фарманян заявил, что с принятием законодательной инициативы электронные средства информации получат возможность рекламировать крепкие алкогольные напитки (содержание спирта 20 и более процентов) с 22:00 до 06:00.
Авторы законодательной инициативы обосновали ее тем, что, с одной стороны, в отмеченное время несовершеннолетняя часть населения не смотрит ТВ, следовательно, логические ограничения действующего закона остаются в силе. С другой – в связи с ограничениями в действующем законе крупные компании-производители или импортеры алкогольных напитков не предусматривают рекламных бюджетов для нашей страны, а в годовом разрезе это довольно серьезные финансовые средства.
Предварительные подсчеты показывают, что с принятием законодательной инициативы, рекламодатели в виде выплат за рекламу в год могут дополнительно направить армянским телеканалам до 1 млрд. драмов, что в некоторой степени улучшит их нынешнее финансовое положение, сообщает сайт Национального Собрания.