Կառավարությունը վթարային շենքերի բնակիչների համար բնակարաններ է խոստանում
Կառավարությունն իր այսօրվա նիստում Երևանի քաղաքապետարանի առաջարկով փոփոխություն է կատարել իր նախկին որոշումներից մեկում, որը վերաբերում էր Փավստոս Բուզանդի փողոցին հարող մոտ 400 քմ մակերեսով տարածքի կառուցապատմանը:
Կառավարության պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ «Մ.Ս.Գ. գրուպ» և «Հարմոնի ինթերնեյշընալ» ՍՊԸ-ները համագործակցելու պատրաստակամություն են հայտնել և պարտավորվել մինչև 2016թ. դեկտեմբեր ամիսը ավարտին հասցնել քաղաքաշինական ծրագիրը՝ փոխելով դրա նշանակությունը: Կառավարությունը Երևանի քաղաքապետին լիազորել է նշված ընկերությունների հետ կնքել հողամասի օտարման պայմանագիր՝ «Հարմոնի ինթերնեյշընալ» ՍՊԸ-ն ճանաչելով նախկին պայմանագրով նախատեսված իրավունքների և պարտականությունների իրավահաջորդ: Հենց այս ընկերությանն էլ հնարավորություն կընձեռվի նշված տարածքում շարունակել և ավարտին հասցնել քաղաքաշինական ծրագիրը:
Գործադիրը Երևանի քաղաքապետարանին տրամադրելու համար ՀՀ տարաքային կառավարման նախարարությանը հատկացրել է 2 մլրդ դրամ, որով օժանդակություն կցուցաբերվի քանդման ենթակա վթարային շենքերի բնակիչների փոխհատուցման համար բնակարանների ձեռքբերմանը: Այժմ Երևանում հաշվառված են 4-րդ աստիճանի վթարայնություն ունեցող շուրջ 10 շենք ու հանրակացարան, որոնց ավելի քան 400 ընտանիքի վերաբնակեցման համար անհրաժեշտ է շուտափույթ կառուցել նոր բազմաբնակարան շենքեր: Քաղաքապետարանը նախատեսում է արդեն այս տարի սկսել դրանցից 4-ի շինարարությունը, որի արդյունքում հնարավոր կլինի ձեռք բերել և որպես փոխհատուցում տրամադրել 470 բնակարան և 500 քմ ոչ բնակելի տարածք:

Армянское правительство обещает квартиры жильцам аварийных домов
По предложению мэрии Еревана правительство внесло поправки в одно из своих решений касательно застройки территории площадью 400 кв.м., прилегающей к ул. Павстоса Бузанда.
Официальный сайт правительства сообщает, что ООО «М.С.Г. груп» и «Гармони интернэшнл» выразили готовность к сотрудничеству и обязались завершить программу градостроительства до конца декабря 2016г., изменив ее назначение. Правительство уполномочило мэра Еревана Тарона Маргаряна заключить договор об отчуждении земельного участка, признав ООО «Гармония интернэшнл» правопреемником прав и обязанностей, предусматриваемых предыдущим договором. Именно этой компании и будет предоставлена возможность продолжать и завершить программу градостроительства на отмеченной территории.
Кабинет министров выделил министерству территориального управления 2 млрд. драмов для предоставления этой суммы столичной мэрии, на которую будут куплены квартиры для жильцов аварийных зданий под снос.
В настоящее время в Ереване зарегистрировано порядка 10 зданий четвертой степени аварийности, для переселения более 400 семей необходимо немедленно построить новые многоквартирные здания. Мэрия предусматривает начать строительство четырех из них уже в текущем году. В результате можно будет приобрести и в качестве компенсации выделить 470 квартир и 500 кв.м. нежилой территории.