Մարտի 8-ի համերգը Ռիտա Սարգսյանը կազմակերպել էր պետբյուջեի հաշվին
Մարտի 8-ի լրահոսին հետևելով՝ կտեղեկանանք, որ Սերժ Սարգսյանի տիկին Ռիտա Սարգսյանը նվեր է արել շուրջ հազար կանանց այնքանով, որ նրանց համար համերգ է կազմակերպել Երևանի Օպերայի և բալետի պետական թատրոնում, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթն ընդգծում է, որ համերգը հիշարժան է դարձել նրանով, որ այն վարող Հրանտ Թոխատյանը հենց բեմից զանգահարել է Սերժ Սարգսյանին և նրան խնդրել շնորհավորել կանանց տոնը։ Հեռախոսի համարն էլ դահլիճում ներկա Ռիտա Սարգսյանից է վերցրել։
«Հայկական ժամանակ»-ը նշում է, որ համերգը ոչ թե Ռիտա և Սերժ Սարգսյանների հաշվին է կազմակերպվել, այլ ՀՀ պետական բյուջեի։
Կառավարության այսօրվա նիստում հարց է ընդգրկված, որով նախատեսվում է 22,4 մլն դրամ տրամադրել համերգի ծախսերի փոխհատուցման համար։ Հարցը ներկայացնելու է մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և գումարը նվիրաբերվելու է «Հայկական ջազի 70 տարին» հասարակական կազմակերպությանը։
«Ժամանակակից հասարակության լայն շրջանակների համար կանանց միջազգային տոնն ամենասիրվածներից և պահանջարկ վայելողներից մեկն է, ինչպես նաև համերգային ծրագրի միջոցով հայ կնոջ դերի վերաիմաստավորման և բարձրացման նպատակով նշված ծրագրի իրականացումը կարևորվում է», - ասվածէ գումարների հատկացման հիմնավորման մեջ։

Концерт 8 марта первая леди Армении организовала за счет госбюджета
Проследив за лентой новостей от 8 марта, узнаем, что жена Сержа Саргсяна Рита Саргсян сделала подарок порядка тысячи женщинам, организовав для них концерт в Ереванском государственном театре Оперы и балета. Об этом пишет газета «Айкакан жаманак».
Концерт примечателен тем, что его ведущий, актер Грант Тохатян прямо со сцены позвонил Сержу Саргсяну и попросил его поздравить женщин с праздником. А номер телефона он взял у находящейся в зале Риты Саргсян.
«АЖ» отмечает, что концерт был организован не за счет Риты и Сержа Саргсянов, а на средства из госбюджета Армении.
В повестку заседания правительства, намеченного на 13 марта, вошел вопрос, предусматривающий компенсацию затрат на концерт в размере 22,4 млн. драмов. Вопрос будет представлен министром культуры Асмик Погосян, а сумма будет пожертвована организатору концерта, общественной организации «70 лет армянского джаза».
«Для широких слоев современного общества женский день – один из самых любимых и пользующихся спросом праздников, также большое значение придается осуществлению программы с целью переосмысления и повышения роли армянской женщины», - говорится в обосновании выдачи средств.