Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացուի սպանության գործով մեղադրյալին 15 տարի են տվել
Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացու Կարեն Եսայանի սպանության գործով մեղադրվող Հարություն Սարգսյանը դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման:
Ինչպես հայտնում է asparez.am-ը, երեկ Գյումրու դատարանում վճիռն ընթերցել է դատավոր Մարտին Սարոյանը, սակայն վճռի հրապարակման պահին կողմերից և ոչ մեկը ներկա չի եղել։ Մասնավորապես, Երևանից Գյումրի չէր տեղափոխվել ամբաստանյալ Հարություն Սարգսյանը, ով տևական ժամանակ գտնվում է հացադուլի մեջ: Դահլիճում ներկա են եղել միայն Հարություն Սարգսյանի հարազատները։
Ըստ մեղադրանքի՝ ի օգուտ պետբյուջեի Սարգսյանից գանձվելու է նաև մոտ 760000 դրամ։
Մեղադրանքի հրապարակմանն անմիջապես արձագանքել է Սարգսյանի քույրը՝ Մելանյա Սարգսյանը, ով բղավել է՝ «ամոթ», «կաշառված, կատարածու», «ով չգիտե, թե ով է», «պատվիրատուներիցդ վախեցի»:
Ի պատասխան՝ դատավորը պահանջել է հեռացնել նրան դատարանի դահլիճից, բայց դա այդպես էլ չի արվել։
Դատարանի դահլիճից դուրս գալուց հետո ևս, արդեն միջանցքում՝ Հարությունի հարազատները չեն դադարել դատավորի հասցեին մեղադրանքներ ու վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնել:
Հարությունի մորեղբայրն էլ, իր հերթին, անհամաձայնություն հայտնելով դատական գործընթացի ու վճռի վերաբերյալ, ասել է, թե սկզբում զենքի հոդված էին դրել, հետո հանեցին, զենք չկար: Ապա խանդի հող են ասում, բայց աղջիկն ու տղան իրար չեն ճանաչում. «Ահա ինչպես են դատում»:
«Ես սրանցից գլուխ չհանեցի 2 տարվա ընթացքում, ընդհանրապես չկողմնորոշվա, թե ինչ եղավ, պատվեր է»,- նշել է Հարությունի հայրը՝ Սամվել Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ վճիռը պարտադիր բողոքարկվելու է:
Հիշեցնենք, որ Կարեն Եսայանը սպանվել էր 2012-ի ապրիլի 12-ին՝ իր իսկ նշանադրության օրը, իսկ դատարանում գործը քննվում էր 2013-ի հունվարից: Դատական նիստերից մեկից հետո Սամվել Սարգսյանը ծեծի էր ենթարկվել Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի կողմից։ Նիստերից մեկի ժամանակ ամբաստանյալ Հարություն Սարգսյանը պատմել էր՝ ինչպես են իրեն ծեծի ենթարկել ոստիկանությունում։

Man Accused of Murdering Ex-Gyumri Mayor's Son-in-Law Sentenced to 15 Years
Harutyun Sargsyan, accused of the murder of former Gyumri mayor Vardan Ghukasyan's son-in-law Karen Yesayan, was sentenced to 15 years in prison.
As reported by Gyumri's Asparez Journalists' Club , Judge Martin Saroyan read the verdict in a Gyumri courtroom yesterday, but none of the parties were present when the ruling was issued. The accused, who has been on a hunger strike, had not been taken from Yerevan to Gyumri. Only his relatives were in court yesterday.
According to the indictment, in addition to the prison sentence, 760,000 AMD (about $1,835 USD) will be seized from Harutyun Sargsyan in favor of the state budget.
Immediately reacting to the guilty verdict was Harutyun's sister, Melanya Sargsyan, who shouted, "Shame!", "Corrupt! Executor!", "Who doesn't know who it is", and "Fear your clients ". The judge asked that she be removed from the courtroom, but that didn't happen, and she was allowed to remain.
Harutyun's relatives continued to hurl insults and accusations at the judge, after he left the courtroom, in the corridor.
Harutyun's uncle, in turn, expressing his disagreement with the judicial process and the verdict, said initially his nephew was accused of carrying a weapon, then this charge was removed as there was no weapon. Now his nephew is being accused of jealousy, but Harutyun and the former mayor's daughter didn't know each other. "This is how they judge," he said.
"Over these past 2 years, I didn't make any sense of this. I didn't understand what happened. It's an order ," said Harutyun's father, Samvel Sargsyan, adding that they will appeal the ruling.
Recall, Karen Yesayan was killed on Apr. 12, 2012, on the day of his wedding engagement. Examination of the case in court began in January 2013. After one of the court sessions, Harutyun's father was beaten by former Gyumri mayor Vardan Ghukasyan. In court, the accused described how he was beaten while in police custody