Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացուի սպանության գործով մեղադրյալին 15 տարի են տվել
Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացու Կարեն Եսայանի սպանության գործով մեղադրվող Հարություն Սարգսյանը դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման:
Ինչպես հայտնում է asparez.am-ը, երեկ Գյումրու դատարանում վճիռն ընթերցել է դատավոր Մարտին Սարոյանը, սակայն վճռի հրապարակման պահին կողմերից և ոչ մեկը ներկա չի եղել։ Մասնավորապես, Երևանից Գյումրի չէր տեղափոխվել ամբաստանյալ Հարություն Սարգսյանը, ով տևական ժամանակ գտնվում է հացադուլի մեջ: Դահլիճում ներկա են եղել միայն Հարություն Սարգսյանի հարազատները։
Ըստ մեղադրանքի՝ ի օգուտ պետբյուջեի Սարգսյանից գանձվելու է նաև մոտ 760000 դրամ։
Մեղադրանքի հրապարակմանն անմիջապես արձագանքել է Սարգսյանի քույրը՝ Մելանյա Սարգսյանը, ով բղավել է՝ «ամոթ», «կաշառված, կատարածու», «ով չգիտե, թե ով է», «պատվիրատուներիցդ վախեցի»:
Ի պատասխան՝ դատավորը պահանջել է հեռացնել նրան դատարանի դահլիճից, բայց դա այդպես էլ չի արվել։
Դատարանի դահլիճից դուրս գալուց հետո ևս, արդեն միջանցքում՝ Հարությունի հարազատները չեն դադարել դատավորի հասցեին մեղադրանքներ ու վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնել:
Հարությունի մորեղբայրն էլ, իր հերթին, անհամաձայնություն հայտնելով դատական գործընթացի ու վճռի վերաբերյալ, ասել է, թե սկզբում զենքի հոդված էին դրել, հետո հանեցին, զենք չկար: Ապա խանդի հող են ասում, բայց աղջիկն ու տղան իրար չեն ճանաչում. «Ահա ինչպես են դատում»:
«Ես սրանցից գլուխ չհանեցի 2 տարվա ընթացքում, ընդհանրապես չկողմնորոշվա, թե ինչ եղավ, պատվեր է»,- նշել է Հարությունի հայրը՝ Սամվել Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ վճիռը պարտադիր բողոքարկվելու է:
Հիշեցնենք, որ Կարեն Եսայանը սպանվել էր 2012-ի ապրիլի 12-ին՝ իր իսկ նշանադրության օրը, իսկ դատարանում գործը քննվում էր 2013-ի հունվարից: Դատական նիստերից մեկից հետո Սամվել Սարգսյանը ծեծի էր ենթարկվել Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի կողմից։ Նիստերից մեկի ժամանակ ամբաստանյալ Հարություն Սարգսյանը պատմել էր՝ ինչպես են իրեն ծեծի ենթարկել ոստիկանությունում։

В Армении обвиняемому в убийстве жениха дочери экс-мэра дали 15 лет
Обвиняемый в убийстве жениха дочери бывшего экс-мэра второго по величине армянского города Гюмри Вардана Гукасяна Арутюн Саргсян приговорен к 15 годам заключения.
Как сообщает Asparez.am, 12 марта судья Мартин Сароян зачитал вердикт, во время оглашения которого не присутствовала ни одна из сторон. В частности, из Еревана в Гюмри не был переведен подсудимый Саргсян, который уже длительное время проводит голодовку. В зале находились только родственники молодого человека.
Согласно обвинению, с Саргсяна будет изъято 760 000 драмов (около $1820) в пользу госбюджета.
На обвинение отреагировала сестра Саргсяна Меланья, которая стала выкрикивать «позор», «коррумпированный, прислужник», «кто не знает, кто это», «бойся своих заказчиков». Судья потребовал удалить ее из зала суда, но этого не сделали.
По выходе из зала суда родные Арутюна продолжали обвинять и оскорблять Сарояна.
Дядя Арутюна Саргсяна, в свою очередь, заявил, что сначала племянник проходил по статье об оружии, потом ее убрали, оружия не было. Затем стали говорить о почве ревности, но дочь экс-мэра и Саргсян незнакомы: «Вот, как они судят».
«За два года я ничего не понял. Вообще не сориентировался, не понял, что произошло. Это заказ», - заявил отец осужденного Самвел Саргсян. Вердикт, по его словам, будет обжалован.
Карен Есаян был убит 12 апреля 2012 года, в день его помолвки. Следствие по делу началось в январе 2013. После одного из судебных заседаний Самвел Саргсян был избит экс-мэром Варданом Гукасяном. Кроме того, Арутюн Саргсян рассказал, как его избивали в отделении полиции.