ԱՄՆ Պետդեպը հիշատակել է Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացուի սպանության գործը խոշտանգումների մասով
Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացու Կարեն Եսայանի սպանության գործով մեղադրվող Հարություն Սարգսյանի դեպքին փետրվարի 27-ին անդրադարձ է արվել ԱՄՆ Պետդեպի մարդու իրավունքների 2013 թվականի զեկույցում։ Հարություն Սարգսյանը երեկ դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման։
Սարգսյանի գործին անդրադարձ կատարելով՝ ԱՄՆ Պետդեպը, մասնավորապես, ընդգծել էր խոշտանգումների փաստի առկայությունը։
«2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ին լրատվամիջոցներում հաղորդում եղավ այն մասին, որ վերաքննիչ դատարանը հանձնարարել է իրավապահ մարմիններին քննել ոստիկանության կողմից 2012թ. Գյումրու նախկին քաղաքապետի դստեր փեսացու Կարեն Եսայանի մեծ հնչեղություն ստացած սպանության գործով կասկածյալ Հարություն Սարգսյանին խոշտանգումների ենթարկելու մասին պնդումները:
Ըստ Սարգսյանի հոր՝ Գյումրու ոստիկանությունը՝ մարզային վարչության պետ Կարեն Բաբակեխյանի ղեկավարության ներքո, խոշտանգումների է ենթարկել իր որդուն՝ խոստովանություն կորզելու նպատակով և ոչ իրավաչափ վերաբերմունքը նրա հանդեպ շարունակվել է Երեւանի ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահելու վայր փոխադրելուց հետո: Սարգսյանի հայրը հավաստիացնում էր, որ ոստիկանությունում այնպես են ծեծել Սարգսյանին, որ այտուցների պատճառով նրա ոտքերը կոշիկների մեջ չեն տեղավորվել։ Նա ստացել է բազմաթիվ վնասվածքներ, այդ թվում՝ ոսկորի կոտրվածք ականջի վերնամասում: Չնայած հնչեցված վնասվածքների մասին գրառում կալանավայրում չկար, սակայն Սարգսյանը բռնությունների մասին այս պնդումը կրկնեց դատարանում: Երևանում ոտնձգություններ կատարածներից մեկը, ըստ հաղորդումների, ներկայացել է տուժողին որպես ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետ, մի պաշտոն, որն այդ ժամանակ զբաղեցնում էր Աշոտ Կարապետյանը (ներկայումս՝ Երևանի ոստիկանապետ – խմբ․)», - նշված է եղել Պետդեպի զեկույցում։

US State Department Highlighted Allegations of Torture in Harutyun Sargsyan's Case
The US State Department on February 27 mentioned the case of Harutyun Sargsyan, accused of the murder of former Gyumri mayor Vardan Ghukasyan's son-in-law Karen Yesayan, in its 2013 Human Rights Report. Recall, a Gyumri court yesterday sentenced Harutyun to 15 years in prison.
The US State Department, in particular, draws attention to allegations of police torture:
"On September 13, media reported that a court of appeals ordered law enforcement bodies to investigate allegations that police tortured Harutyun Sargsyan, a suspect in the April 2012 high-profile killing of Karen Yesayan, the fiance of the daughter of the former mayor of Gyumri. According to Sargsyan’s father, Gyumri police, under the leadership of regional police chief Karen Babakekhyan, tortured his son to extort a confession, and the mistreatment continued after his transfer to the Yerevan police detention facility. Sargysyan’s father asserted that police beat Sargsyan so badly that his feet did not fit his shoes due to swelling, and he suffered multiple other injuries including a fractured bone above his ear. Although authorities did not record the alleged injuries in the detention facility, Sargsyan repeated these claims of abuse in court. One of the alleged abusers in Yerevan reportedly identified himself to his victim as the head of the General Department of Criminal Investigation, a position held at the time by Ashot Karapetyan."