ԱՄՆ Պետդեպը հիշատակել է Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացուի սպանության գործը խոշտանգումների մասով
Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դստեր փեսացու Կարեն Եսայանի սպանության գործով մեղադրվող Հարություն Սարգսյանի դեպքին փետրվարի 27-ին անդրադարձ է արվել ԱՄՆ Պետդեպի մարդու իրավունքների 2013 թվականի զեկույցում։ Հարություն Սարգսյանը երեկ դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման։
Սարգսյանի գործին անդրադարձ կատարելով՝ ԱՄՆ Պետդեպը, մասնավորապես, ընդգծել էր խոշտանգումների փաստի առկայությունը։
«2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ին լրատվամիջոցներում հաղորդում եղավ այն մասին, որ վերաքննիչ դատարանը հանձնարարել է իրավապահ մարմիններին քննել ոստիկանության կողմից 2012թ. Գյումրու նախկին քաղաքապետի դստեր փեսացու Կարեն Եսայանի մեծ հնչեղություն ստացած սպանության գործով կասկածյալ Հարություն Սարգսյանին խոշտանգումների ենթարկելու մասին պնդումները:
Ըստ Սարգսյանի հոր՝ Գյումրու ոստիկանությունը՝ մարզային վարչության պետ Կարեն Բաբակեխյանի ղեկավարության ներքո, խոշտանգումների է ենթարկել իր որդուն՝ խոստովանություն կորզելու նպատակով և ոչ իրավաչափ վերաբերմունքը նրա հանդեպ շարունակվել է Երեւանի ոստիկանության ձերբակալված անձանց պահելու վայր փոխադրելուց հետո: Սարգսյանի հայրը հավաստիացնում էր, որ ոստիկանությունում այնպես են ծեծել Սարգսյանին, որ այտուցների պատճառով նրա ոտքերը կոշիկների մեջ չեն տեղավորվել։ Նա ստացել է բազմաթիվ վնասվածքներ, այդ թվում՝ ոսկորի կոտրվածք ականջի վերնամասում: Չնայած հնչեցված վնասվածքների մասին գրառում կալանավայրում չկար, սակայն Սարգսյանը բռնությունների մասին այս պնդումը կրկնեց դատարանում: Երևանում ոտնձգություններ կատարածներից մեկը, ըստ հաղորդումների, ներկայացել է տուժողին որպես ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետ, մի պաշտոն, որն այդ ժամանակ զբաղեցնում էր Աշոտ Կարապետյանը (ներկայումս՝ Երևանի ոստիկանապետ – խմբ․)», - նշված է եղել Պետդեպի զեկույցում։

Госдеп США пишет о пытках над осужденным за убийство зятя бывшего мэра Гюмри
В докладе Госдепа США о правах человека за 2013 год затрагивается случай Арутюна Саргсяна, обвиняемого в убийстве Карена Есаяна - жениха дочери экс-мэра Гюмри Вардана Гукасяна. Вчера, 12 марта, Саргсяна приговорили к 15 годам заключения. Госдеп, в частности, заявил о наличии факта пыток.
«13 сентября 2013 года в СМИ появилось сообщение о том, что Апелляционный суд поручил правоохранительным органам расследовать утверждения о пытках, которым подвергся подозреваемый по делу о получившем широкую огласку убийстве в 2012 году жениха дочери бывшего мэра Гюмри Карена Есаяна.
По словам отца Саргсяна, полиция Гюмри под руководством начальника областного управления полиции Ширакской области Карена Бабакехяна подвергла пыткам его сына с целью получения признания, и неправомерное отношение к нему продолжалось после его перевода в место содержания арестованных управления полиции Еревана. Отец Саргсяна уверял: сына так избили в полиции, что из-за отечности его ноги не помещались в обуви. Он получил множество повреждений, в том числе – перелом кости верхней части уха. И хотя в тюрьме не было записи о повреждениях, Саргсян повторил в суде это утверждение о насилии. Один из участников посягательств в Ереване, согласно сообщениям, представился начальником отдела уголовной разведки полиции Армении, в то время эту должность занимал Ашот Карапетян», - говорится в докладе. В настоящее время Карапетян является начальником полиции Еревана.