Ինչու զոհված զինծառայողի գործը չի բացահայտվի․ պատմել է փաստաբանը
Ժամկետային զինծառայող Մանուչար Մանուչարյանի գործով քննիչ Մ. Նալբանդյանի որոշումներով նշանակված բազմաթիվ փորձաքննությունների մի մասի եզրակացություններն արդեն պատրաստ են, սակայն դրանք գրեթե ոչ մի նշանակություն չունեն. փորձագիտական եզրակացություններով դեպքի վերաբերյալ ոչ մի էական փաստ չի բացահայտվել: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է Մանուչարյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, Հելսինկյան ասոցիացիայի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը։
Մանուչարյանը մահացել է 2013 թվականի հուլիսի 31-ին 3 հրազենային կրակոցներից։ Համաձայն պաշտոնական վարկածի նրան ինքնասպանության են հասցրել, թեև, ինչպես նշել է Պապիկյանը, փորձաքննություններից մեկով պարզվել է, որ այն զենքը, որից իբր թե Մանուչար Մանուչարյանը ինքնասպանություն է գործել, մատնահետքեր չի պարունակում:
Պապիկյանը նաև խոսել է գործով մեկ փորձաքննության մասին, որը խայտառակ է որակել։
«Մանուչարյանի զորամասում ծառայող երկու զինծառայողների 2013 թ. հոկտեմբերին կալանավորում և տեղափոխում են կարգապահական մեկուսարան: Քննչական մարմինը, կասկածներ ունենալով, որ այդ զինծառայողները Մանուչարյանի, այսպես կոչված, ինքնասպանության գործի հետ կապ ունեն, որոշում է գաղտնալսել մեկուսարանում նրանց զրույցները: Այդ նպատակով ստացվում է դատարանի թույլտվությունը՝ «ներքին դիտում» օպերատիվ-հետախուզական միջոցառում իրականացնելու համար: Կալանավորների խցում կատարվում է տեսանկարահանում գաղտնատեսախցիկով:
2013թ. նոյեմբերի 5-ին նշանակվում է դատատեսաձայնագրառային փորձաքննություն՝ պարզելու երկու լազերային սկավառակների ձայնագրառումների խոսակցության բովանդակությունը: Նոյեմբերի 7-ին սկսվում է փորձաքննությունը, որի եզրակցությունը ինձ տրվել է 2014 թ. մարտի 13-ին:
Համաձայն փորձագետների տված եզրակացության շուրջ 5 ժամ գաղտնատեսախցիկով կատարված տեսանկարահանման մեջ հնարավոր է եղել վերծանել … մի քանի բառ կամ արտահայտություն. օրինակ՝ «երբ ենք ծխելու», «նայի, որ ասում են …», «ջոգում ես»:
Ավելին հնարավոր չէ եղել վերծանել, քանի որ տեսաձայնագրող տեխնիկական միջոցը եղել է կալանավորված անձանցից շատ հեռու, իսկ տարածքում եղել է աղմուկ:
Տեղի ունեցածը խայտառակություն է. մշակվել, նախապատրաստվել և իրականացվել է օպերատիվ-հետախուզական միջոցառում, դրանում ընդգրկված են եղել բազմաթիվ իրավասու անձինք՝ քննիչ, դատախազ, դատավոր, այլ անձինք, կալանավորվել են մարդիկ (կասկածյալներ): Այս ամենը կատարվել է հանուն Հայաստանի Հանրապետության: Սակայն տեսանկարահանող սարքի ոչ պիտանի կամ դա տեղադրողի անգրագետ կամ խցում ինչ-որ 5-ժամյա աղմուկի պատճառով կատարելապես ձախողվել է գուցեև կարևորագույն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումը: Վստահ եմ, որ ոչ միայն ես, այլ երևի թե ոչ ոք չի հավատում, որ «մշակված օպերացիան» ձախողվել է սարքի կամ այն տեղադրողի պատճառով: Ուղղակի անհնար է բանակի ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում հաղթանակներով անընդհատ հպարտացող երկրում մեկ աշխատող տեսանկարահանող սարք և դրա օգտագործման ձևը իմացող մարդ չգտնել: Ավելի շատ հակված եմ կարծել, որ «օպերացիան» ձախողվել է միտումնավոր: Չեմ կարող բացառել, որ օպերացիան ամենևին էլ չի տապալվել, գուցե ձայնագրությունը լիարժեք է, և դրա վերծանման հետևանքները կբացահայտեն ավելին քան «պետք է»», - ասել է փաստաբանը:
Նրա խոսքով՝ կասկած է հարուցում նաև այն փաստը, որ 2013 թ. նոյեմբերի 7-ին երկու փորձագետների կողմից սկսված փորձաքննությունը՝ շուրջ 5 ժամանոց սկավառակների հետազոտման համար ավարտվել է միայն 2014 թ. փետրվարի 28-ին, եզրակացությունը բաղկացած է ընդամենը 4 էջից, այսինքն յուրաքանչյուր ամիս յուրաքանչյուր փորձագետ գրել է կես էջ:
«Այսքանից հետո գրեթե որևէ կասկած չկա, որ քննչական մարմինը, նրա աշխատանքների նկատմամբ հսկողություն և վերահսկողություն իրականացնող դատախազը շուտով կփակեն գործը՝ առանց ճշմարտությունը բացահայտելու», - հավելել է Պապիկյանը:

Адвокат рассказал, почему дело погибшего армянского военнослужащего не раскроют
Часть множества экспертиз, назначенных решениями следователя М. Налбандяна по делу военнослужащего срочной службы Манучара Манучаряна, уже готова, однако они не имеют почти никакого значения: заключения экспертиз не выявляют никаких существенных фактов. Об этом в беседе с Epress.am сообщил представитель правопреемника Манучаряна, адвокат Хельсинкской ассоциации Араик Папикян.
Манучарян погиб от 3 огнестрельных ранений 31 июля 2013 года. По официальной версии, его довели до самоубийства, хотя, как заявил Папикян, одна из экспертиз показала, что на оружии, при помощи которого Манучарян якобы совершил самоубийство, нет отпечатков.
Адвокат выделил одну из экспертиз, назвав ее позорной: «В октябре 2013 года 2 военнослужащих военчасти Манучаряна арестовывают и переводят в дисциплинарный изолятор. Подозревая, что эти военнослужащие имеют отношение к так называемому самоубийству Манучаряна, следственный орган решает организовать прослушку их разговоров в изоляторе. С этой целью было получено разрешение суда для осуществления оперативно-розыскного мероприятия «внутреннее наблюдение». В камере арестантов ведутся видеосъемки при помощи скрытых камер.
5 ноября 2013 года назначается судебная экспертиза видео-аудио записей, чтобы выяснить содержание двух лазерных дисков. Экспертизу начали 7 ноября, заключение было выдано мне 13 марта 2014 года.
Согласно заключению экспертизы, из пятичасовой видеосъемки удалось расслышать несколько слов или выражений. Например, «когда будем курить», «смотри, говорят…», «понимаешь».
Распечатать большее не представилось возможным, так как видеозаписывающее устройство находилось далеко от арестованных, и было шумно.
Произошедшее является позором: было разработано, подготовлено и осуществлено оперативно-розыскное мероприятие, в него было вовлечено множество компетентных лиц – следователь, прокурор, другие люди, были арестованные (подозреваемые). И все это делалось ради Республики Армения. Однако из-за неисправности видеозаписывающего устройства или безграмотности установившего его, или пятичасового шума полностью провалено, возможно, важнейшее оперативно-розыскное мероприятие. Уверен, что не только я, но, наверно, никто не верит, что «разработанная операция» провалена из-за устройства или того, кто его устанавливал. Просто невозможно в стране, где постоянно гордятся победами в сфере информационных технологий, не найти одно исправное видеозаписывающее устройство и человека, знающего способ его применения. Я больше склонен считать, что «операция» была провалена намеренно. Не могу исключать и того, что операция не провалена, возможно, запись полноценна, и результаты ее расшифровки расскажут больше, чем «надо»», - заявил адвокат.
Сомнителен, по его словам, и тот факт, что экспертиза, начатая двумя экспертами 7 ноября 2013 года для исследования пятичасовой записи с диска, завершилось только 28 февраля 2014г., заключение состоит всего из 4 страниц, то есть ежемесячно каждый из экспертов писал полстраницы.
«После этого нет почти никаких сомнений в том, что следственный орган, прокурор, осуществляющий контроль над его работами, вскоре закроют дело, не раскрыв истину», - заключил Араик Папикян.