Ինչու զոհված զինծառայողի գործը չի բացահայտվի․ պատմել է փաստաբանը
Ժամկետային զինծառայող Մանուչար Մանուչարյանի գործով քննիչ Մ. Նալբանդյանի որոշումներով նշանակված բազմաթիվ փորձաքննությունների մի մասի եզրակացություններն արդեն պատրաստ են, սակայն դրանք գրեթե ոչ մի նշանակություն չունեն. փորձագիտական եզրակացություններով դեպքի վերաբերյալ ոչ մի էական փաստ չի բացահայտվել: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է Մանուչարյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, Հելսինկյան ասոցիացիայի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը։
Մանուչարյանը մահացել է 2013 թվականի հուլիսի 31-ին 3 հրազենային կրակոցներից։ Համաձայն պաշտոնական վարկածի նրան ինքնասպանության են հասցրել, թեև, ինչպես նշել է Պապիկյանը, փորձաքննություններից մեկով պարզվել է, որ այն զենքը, որից իբր թե Մանուչար Մանուչարյանը ինքնասպանություն է գործել, մատնահետքեր չի պարունակում:
Պապիկյանը նաև խոսել է գործով մեկ փորձաքննության մասին, որը խայտառակ է որակել։
«Մանուչարյանի զորամասում ծառայող երկու զինծառայողների 2013 թ. հոկտեմբերին կալանավորում և տեղափոխում են կարգապահական մեկուսարան: Քննչական մարմինը, կասկածներ ունենալով, որ այդ զինծառայողները Մանուչարյանի, այսպես կոչված, ինքնասպանության գործի հետ կապ ունեն, որոշում է գաղտնալսել մեկուսարանում նրանց զրույցները: Այդ նպատակով ստացվում է դատարանի թույլտվությունը՝ «ներքին դիտում» օպերատիվ-հետախուզական միջոցառում իրականացնելու համար: Կալանավորների խցում կատարվում է տեսանկարահանում գաղտնատեսախցիկով:
2013թ. նոյեմբերի 5-ին նշանակվում է դատատեսաձայնագրառային փորձաքննություն՝ պարզելու երկու լազերային սկավառակների ձայնագրառումների խոսակցության բովանդակությունը: Նոյեմբերի 7-ին սկսվում է փորձաքննությունը, որի եզրակցությունը ինձ տրվել է 2014 թ. մարտի 13-ին:
Համաձայն փորձագետների տված եզրակացության շուրջ 5 ժամ գաղտնատեսախցիկով կատարված տեսանկարահանման մեջ հնարավոր է եղել վերծանել … մի քանի բառ կամ արտահայտություն. օրինակ՝ «երբ ենք ծխելու», «նայի, որ ասում են …», «ջոգում ես»:
Ավելին հնարավոր չէ եղել վերծանել, քանի որ տեսաձայնագրող տեխնիկական միջոցը եղել է կալանավորված անձանցից շատ հեռու, իսկ տարածքում եղել է աղմուկ:
Տեղի ունեցածը խայտառակություն է. մշակվել, նախապատրաստվել և իրականացվել է օպերատիվ-հետախուզական միջոցառում, դրանում ընդգրկված են եղել բազմաթիվ իրավասու անձինք՝ քննիչ, դատախազ, դատավոր, այլ անձինք, կալանավորվել են մարդիկ (կասկածյալներ): Այս ամենը կատարվել է հանուն Հայաստանի Հանրապետության: Սակայն տեսանկարահանող սարքի ոչ պիտանի կամ դա տեղադրողի անգրագետ կամ խցում ինչ-որ 5-ժամյա աղմուկի պատճառով կատարելապես ձախողվել է գուցեև կարևորագույն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումը: Վստահ եմ, որ ոչ միայն ես, այլ երևի թե ոչ ոք չի հավատում, որ «մշակված օպերացիան» ձախողվել է սարքի կամ այն տեղադրողի պատճառով: Ուղղակի անհնար է բանակի ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում հաղթանակներով անընդհատ հպարտացող երկրում մեկ աշխատող տեսանկարահանող սարք և դրա օգտագործման ձևը իմացող մարդ չգտնել: Ավելի շատ հակված եմ կարծել, որ «օպերացիան» ձախողվել է միտումնավոր: Չեմ կարող բացառել, որ օպերացիան ամենևին էլ չի տապալվել, գուցե ձայնագրությունը լիարժեք է, և դրա վերծանման հետևանքները կբացահայտեն ավելին քան «պետք է»», - ասել է փաստաբանը:
Նրա խոսքով՝ կասկած է հարուցում նաև այն փաստը, որ 2013 թ. նոյեմբերի 7-ին երկու փորձագետների կողմից սկսված փորձաքննությունը՝ շուրջ 5 ժամանոց սկավառակների հետազոտման համար ավարտվել է միայն 2014 թ. փետրվարի 28-ին, եզրակացությունը բաղկացած է ընդամենը 4 էջից, այսինքն յուրաքանչյուր ամիս յուրաքանչյուր փորձագետ գրել է կես էջ:
«Այսքանից հետո գրեթե որևէ կասկած չկա, որ քննչական մարմինը, նրա աշխատանքների նկատմամբ հսկողություն և վերահսկողություն իրականացնող դատախազը շուտով կփակեն գործը՝ առանց ճշմարտությունը բացահայտելու», - հավելել է Պապիկյանը:

The Truth in Case of Deceased Armenian Soldier Won't be Revealed: Lawyer
The results of a subset of the many examinations appointed by investigator M. Nalbandyan in the case of conscript soldier Manuchar Manucharyan are already ready, but they have practically no value: the expert opinions revealed no significant facts, representative of Manucharyan's legal successor, Helsinki Association for Human Rights lawyer Arayik Papikyan informed Epress.am.
Manucharyan died on July 31, 2013, from gunshot wounds. According to the official report, he was driven to suicide, though, as Papikyan pointed out, one of the examinations determined that the weapon with which Manucharyan allegedly killed himself had no fingerprints on it.
Papikyan also spoke about one of the examinations, which he called shameful: "Two soldiers serving in Manucharyan's military unit in October 2013 were arrested and transferred to a disciplinary cell. The investigative body, suspecting that these soldiers are connected to Manucharyan's so-called suicide, decides to secretly listen in on their conversations in the cell. For this purpose, the court's permission was obtained, to carry out 'internal monitoring' operational-search activities.The detainees' cell is filmed using a hidden camera.
"On Nov. 5, 2013, a court examination is appointed to determine the contents of the conversation of the recordings on the two laser discs. The examination began on Nov. 7, and the results were given to me on Mar. 13, 2014.
"According to the experts' conclusion of the approximately 5 hours of footage from the hidden cameras, it was possible to decipher a few words or expressions: for example, 'When are we going to smoke?', 'Look, when they say…', and 'You get it?'
"It wasn't possible to decipher more because the audiovisual equipment was quite far from the detainees, and it was noisy.
"What happened is shameful: developed, prepared, and carried out were operational-search activities; many competent persons were involved in this — investigator, prosecutor, judge, and others; people (suspects) were arrested. All this was done for the sake of the Republic of Armenia. But because the recording device was ill-suited or the person who replaced it was ignorant or because of 5 hours of noise, the perhaps most important operational-search activities failed. I am sure that not only I, but also no one believes that the 'developed operation' failed because of the device or the person who installed it. It's simply impossible in a country constantly proud of its victories in the army and IT sectors not to find one working audiovisual recording device and a person who knows how to use it. I'm more inclined to believe that the 'operation' was failed deliberately. I can't rule out that the operation didn't fail at all, perhaps the recording is complete, and the results of deciphering it will reveal more than they 'should'," said the lawyer.
Papikyan is also suspicious that the examination, which began by the two experts on Nov. 7, 2013, to study the 5 hours of recording from the discs, wrapped up only on Feb. 28, 2014. The conclusion consisted of only 4 pages; that is, each expert wrote half a page each month.
"After all this, there is almost no doubt that the investigative body and the prosecutor in charge of and supervising its work will soon close the case — without revealing the truth," he said.