ՍԴ նախագահից 90 րոպե պահանջվեց կուտակայինը չեղյալ հայտարարելու համար
Կուտակային կենսաթոշակային օրենքի պարտադիր բաղադրիչն անվավեր է ճանաչվել ՍԴ-ի կողմից՝ սահմանելով, որ արդեն գանձված գումարները պետք է վերադարձվեն քաղաքացիներին։ Այսօր ՀՀ Սահմանադրական դատարանը 11:00-ից սկսած հրապարակում էր Կուտակային կենսաթոշակային օրենքի մասին իր որոշումը։ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը վճիռն ընթերցում էր մոտ 90 րոպե։
Ելույթի վերջում նա հայտարարեց, որ խնդրո առարկա հոդվածները հակասահմանադրական են։
«Սույն որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանդրությանը հակասող ճանաչված իրավանորմերը ուժը կորցնելու վերջնաժամկետ սահմանել 2014 թվականի սեպտեմբերի 30-ը՝ հնարավորություն տալով Հայաստանի կառավարությանը և ՀՀ Ազգային ժողովին իրենց իրավասության շրջանակներում Կուտակային կենսաթոշակների մասին օրենքի իրավակարգավորումները համապատասխանեցնել սույն որոշման պահանջներին։ Որոշման պահանջներից բխող իրավակարգավորումներից ելնելով՝ վերահաշվարկի են ենթակա մինչ այդ կատարված կուտակային բոլոր վճարները», - հայտարարել է Գագիկ Հարությունյանը։
Հայաստանում այս տարվա հունվարի 1-ից ներդրվել էր պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը, որի համաձայն՝ 1974թ․ հունվարի 1-ից հետո ծնված քաղաքացիների «կեղտոտ» աշխատավարձերից պարտադիր պահվելու էր 5%-ից 10 տոկոսը: 2013թ․ դեկնետմերին ԱԺ 4 ոչ կոալիցիոն ուժերի 36 պատգամավորներ դիմել էին ՍԴ՝ վիճարկելով օրենքի մի շարք հոդվածների հակասահմանադրականությունը։ Մասնավորապես, հայցվորը պահանջում էր չեղյալ համարել օրենքի պարտադիր բաղադրիչը։

КС Армении отменил закон о накопительной пенсии
Конституционный суд Армении признал недействительным обязательный компонент в законе о накопительной пенсии, а уже выплаченные гражданами суммы должны быть возвращены.
С 11 часов 2 апреля КС начал публикацию решения по закону. Председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян зачитывал его в течение 90 минут.
Рассматриваемые статьи он назвал антиконституциональными.
«Назначить 30 сентября 2014 года крайним сроком утраты силы правовыми актами, признанными противоречащими Конституции Республики Армения, предоставив возможность правительству и Национальному Собранию Армении в рамках их полномочий привести формулировки закона о накопительной пенсии в соответствие с требованиями данного решения. Исходя из правовых формулировок, вытекающих из требований решения, все совершенные до сих пор пенсионные взносы подлежат пересчету», - заявил Арутюнян.
С 1 января 2014 года в Армении внедрили систему обязательной накопительной пенсии, согласно которой, с грязных зарплат рожденных после 1 января 1974 года должны удерживать 5-10%. В декабре прошлого года 36 депутатов 4 некоалиционных фракций обратились в КС, оспаривая конституциональность ряда статей закона. В частности, истец требовал отменить обязательный компонент.