Կուտակայինի մասին օրենքը գործում է․ Տիգրան Սարգսյանը կրկին երկխոսության է հրավիրում
Այսօր մինչև կառավարության նիստի հիմնական օրակարգին անցնելը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, խոսելով երեկ ՍԴ-ի կայացրած որոշման մասին, որով կուտակային կենսաթոշակի մասին օրենքի որոշ դրույթներ ճանաչվեցին հակասահմանադրական, ասել է, որ այսօր ձևաովորելու է աշխատանքային խումբ:
«Դա նշանակում է, որ մենք ձեզ հետ միասին, բոլոր շահագրգիռ անձանց հետ միասին ներակայացնելու ենք օրենսդրական փաթեթ, որը հաշվի է առնելու բոլոր այն նորմերը, որոնք սահմանված են ՍԴ-ի որոշման մեջ: Դա բացառիկ հնարավորություն է նաև քաղաքացիական հասարակության համար մեզ հետ միասին մասնակցել օրենսդրական այս փոփոխությունների մշակմանը` նպատակ ունենալով բարելավելու գործող համակարգը:
Օգտվելով այս բացառիկ հնարավորությունից՝ ևս մեկ անգամ դիմում եմ քաղաքացիական հասարակությանը, այն ակտիվիստներին, որոնք իրենց ուշադրության տակ են պահել Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին օրենքը, հրավիրում եմ նրանց երկխոսության»,- ասել է վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ աշխատանքային խմբում ներգրավված կլինեն Արդարադատության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, ֆիանանսների նախարարությունները և Կենտրոնական բանկը:
Տիգրան Սարգսյանը նաև նշել է, որ, եթե ՍԴ-ն իրենց տվել է ժամանակ մինչև սեպտեմբերի 30-ը, ապա, եթե ինքը ճիշտ է հասկանում, այն ձևով, որ ընդունվել է ԱԺ-ի կողմից, օրենքը պետք է գործի, մինչև այդ հակասահմանադարական նորմերը վերանայեն:
ՀՀ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն էլ ասել է, որ նման պարագաներում օրենքը համարվում է սահմանդրական՝ մինչև նրա ուժը կորցնելու պահը:
«Մինչև սեպտեմբերի 30-ը այդ դրույթները համարվում են սահամանադրական, բայց այն պահին, երբ փոփոխությունները կկատարվեն, դա վերջնաժամկետն է, և նոր կարգավորումները կմտնեն ուժի մեջ»,- ասել է նախարարը:
Վարչապետն ավելացրել է, որ քաղաքացիների և տնտեսվարող սուբյեկտների համար օրենքը, որը ուժի մեջ է մտել հունվարի մեկից, գործում է, և բոլորը պետք է ղեկավարվեն գործող օրենքով:

Pension Law in Effect: Prime Minister Once Again Invites Civil Society for Dialogue
Prior to tackling the main agenda at the government meeting today, RA Prime Minister Tigran Sargsyan, referring to yesterday's Constitutional Court ruling that considered some provisions of the law on funded pension to be unconstitutional, said a working group would be created today.
"This means that we along with you, with all the stakeholders together will present a legislative package that which take into consideration all those norms that are stated in the Constitutional Court decision. This is a rare opportunity for also civil society to take part in developing these legislative amendments together with us, with the goal of improving the existing system.
"Taking advantage of this rare opportunity, I once again appeal to civil society, those activists who have kept under scrutiny the law on the mandatory funded pension system, I invite them to a dialogue," he said.
According to the PM, included in the working group will be the ministries of justice, labor and social affairs, and finance, as well as the Central Bank.
Tigran Sargsyan also mentioned that if the Constitutional Court gave them until Sept. 30, then, if he understood correctly, the law is in effect until those unconstitutional provisions are reviewed.
RA Minister of Justice Hrayr Tovmasyan also said in such cases, the law is considered constitutional until the point when it loses its effect. "Until Sept. 30 those provisions are considered constitutional, but the moment when amendments are made, that is the deadline, and new regulations will enter into force," he said.
The prime minister added that the law for citizens and business entities, which entered into force on  Jan. 1, is in effect, and all have to be guided by the existing law.