Հաջորդ քայլը հրաժարականից հետո․ մեկնաբանում են ոչ կոալիցիոն ուժերը
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականը իշխանափոխության առաջին փուլն էր, և հետագա գործողությունների և միջոցառումների միակ օրակարգը դառնում է համաժողովրդական հանրահավաքներով Սերժ Սարգսյանի հրաժարականին հասնելու խնդիրը: Այս մասին iLur.am-ին ասել է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը։
Նա հիշեցրել է, որ ապրիլի 28-ից սկսած պետք է տեղի ունենար չորս քաղաքական ուժերի` ՀԱԿ-ի, ԲՀԿ-ի, Ժառանգության և ՀՅԴ-ի համատեղ շուրջօրյա հանրահավաքը` կառավարության հրաժարականի պահանջով:
Զուրաբյանի խոսքով՝ սա է պատճառը, թե ինչու Սերժ Սարգսյանը ստիպեց Տիգրան Սարգսյանին հրաժարականի դիմում գրել: Ըստ խմբակցության ղեկավարի՝ այս քայլով Սերժ Սարգսյանը փորձում է մեղմել համաժողովրդական ընդվզումը և կանխել աննախադեպ հանրահավաքների կայացումը:
«Իշխանությունը երբեք այսքան թույլ չի եղել, և քանի որ քառյակի բոլոր քաղաքական ուժերը կողմ են ամբողջական իշխանափոխության, ապա դրա իրականացման համար ավելի լավ պահ պատկերացնել հնարավոր չէ», - մասնավորապես, ասել է Զուրաբյանը։
«Ժառանգություն» կուսակցության խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը չի ցանկացել մեկնաբանել վարչապետի հրաժարականը: Aravot.am-ի հետ զրույցում նա ասել է, որ սխալ է համարում ենթադրություններ անելը․ «Ավելի ընդգրկուն ինֆորմացիայի տիրապետելուց հետո նոր մեկնաբանենք»:
Ինչ վերաբերում է ընդդիմության հաջորդ քայլին, ապա Խուրշուդյանը նշել է, որ «Ժառանգությունը» մշտապես հետամուտ է եղել և նշել է իր դիրքորոշումը՝ ամբողջական իշխանափոխություն ընդհուպ նախագահական և խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ:
«Այսինքն՝ մենք համաձայնվել էինք կառավարության հրաժարականի պահանջին՝ զուտ որպես տեխնիկական ինչ-որ փուլ՝ մեր գործընկերների ցանկության հետ հակասության մեջ չմտնելու համար, որոնք կարծում էին, որ սա առաջին քայլը պետք է լինի: Բայց դա չի կարող որևէ կերպ համարվել խնդրի լիարժեք լուծում»:
ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը չի ցանկացել մեկնաբանել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականը: «Ինձ համար դա անակնկալ չէր», - միայն ասել է պատգամավորը:
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանն Aravot.am-ի հետ զրույցում նույնպես նշել է, որ իր համար վարչապետի հրաժարականն անակնկալ չէր։
«Հրաժարականին սպասում էինք՝ այո, որովհետև ձախողվել էին բոլոր ծրագրերը, հենց նենց չէինք էլի անընդհատ ասում, որ տնտեսական աճ չկա, բոլոր ցուցանիշները վատն են, և այլն… Հիմա մենք գտնում ենք, որ ոչ թե անձի փոփոխությունն է առաջնայինը, կարևորը, այլ հիմա կարևոր է, որ արդեն նոր ծրագրի շուրջ, նոր փոփոխության շուրջ տեղի ունենան գործընթացներ, որոնք երկիրն այս տխուր վիճակից դուրս կբերեն: Այսինքն, եթե մենք հիմա մի անձը փոխելու ենք մեկ ուրիշով՝ դրա մասին չի կարող խոսք գնալ: Պետք է, անպայման, կուրսի շրջադարձային փոփոխություն լինի», - ասել է ԲՀԿ-ական պատգամավորը։

В Армении отставку премьера рассматривают как первый шаг к смене власти
Отставка премьера Тиграна Саркисяна – первый этап смены власти, единственной повесткой дальнейших действий и мероприятий становится задача достижения отставки Сержа Саргсяна путем общенациональных митингов. Об этом в беседе с iLur.am заявил руководитель фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Зурабян.
Он напомнил, что 28 апреля должен был начаться круглосуточный совместный митинг некоалиционных АНК, «Процветающей Армении», «Наследия» и «Дашнакцутюн» с требованием отставки правительства.
По словам депутата, именно поэтому Серж Саргсян заставил Тиграна Саркисяна уйти в отставку. Этим шагом, считает он, Серж Саргсян пытается смягчить общенациональный бунт и предотвратить становление беспрецедентных митингов.
«Власти никогда не были настолько слабы, и так как все политические силы четверки выступают за полную смену власти, невозможно представить более удобного момента для ее реализации», - в частности, сказал парламентарий.
Пресс-секретарь «Наследия» Овсеп Хуршудян отказался комментировать отставку главы правительства. В беседе с Aravot.am он заявил, что считает ошибочным делать предположения: «Прокомментируем после получения всеобъемлющей информации».
По поводу следующего шага некоалиционных сил Хуршудян заявил, что «Наследие» всегда придерживалось позиции – полная смена власти вплоть до внеочередных президентских и парламентских выборов.
«То есть мы согласились с требованием отставки правительства в качестве технического этапа, чтобы не вступать в разногласия с нашими коллегами, которые полагали, что она должна стать первым шагом. Но это никоим образом не должно считаться полноценным решением вопроса».
Секретарь фракции «Дашнакцутюн» Агван Варданян также не пожелал комментировать отставку главы правительства. «Для меня это не было неожиданностью», - сказал он.
Член фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян сообщил в беседе с Aravot.am, что также не удивлен отставкой премьера.
«Да, мы ждали отставки, потому что провалены все программы. Мы же не просто так постоянно твердили, что экономического роста нет, все показатели отрицательны. Теперь мы считаем, что первичной задачей является не смена человека: важно, чтобы состоялись процессы вокруг новой программы, новых реформ, которые выведут страну из этой плачевной ситуации. То есть не может быть и речи о том, чтобы мы сейчас сменили одного на другого. Обязательно необходимо переломное изменение курса», - заключил депутат.