Գնաճը կանխատեսածից բարձր է, տնտեսական աճը՝ ցածր․ ՀԲ-ն՝ Հայաստանի մասին
Հայաստանի զարգացման ռազմավարության կողմից սահմանված տարեկան 6-8 տոկոս տնտեսական աճը գրանցելու համար ՀՀ կառավարությունը պետք է արտադրողականության ընդլայնմանը նպաստող կառուցվածքային բարեփոխումներ իրականացնի։ Այս մասին ասված է Հայաստանի տնտեսական վիճակին նվիրված Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) զեկույցում։
Զեկույցի հեղինակները, մասնավորապես, ընդգծում են, որ 2013 թվականին շինարարական ոլորտում գրանցված անկումը հանգեցրել է Հայաստանում տնտեսական աճի նվազման։ Ըդհանուր առմամբ, 2013 թ․ ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 3․5 տոկոս՝ 2012 թ․ 7․2 տոկոսի համեմատ։ Շինարարական ոլորտի ավելացված արժեքի աճը 2013-ին նվազել է 11․2 տոկոսով, մասամբ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի շինարարական աշխատանքների ձգձգումների պատճառով։ Շինարարական ոլորտի անկումը հակազդել է արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և այլ ծառայությունների դինամիկ ընդլայնմանը։
Համաշխարհային բանկն ընդգծում է, որ 2013-ի օգոստոսին գնաճը Հայաստանում հասել է 9,2 տոկոսի՝ հիմնականում էներգակիրների գնի թանկացման պատճառով, բայց 12-ամսյա գնաճը 2013-ի դեկտեմբերի դրությամբ կազմել է 5,6 տոկոս՝ սննդամթերքի ցածր գների պատճառով։ Այն, միևնույն է, գերազանցել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի՝ 12-ամսյա 2․5 - 5․5 տոկոս գնաճի կանխատեսումները։
Արտահանված ապրանքների ծավալն աճել է 7․2 տոկոսով, իսկ դրամական փոխանցումների մաքուր ներհոսքը 2012-ի համեմատ աճել է 15 տոկոսով՝ գերազանցելով 1․5 միլիարդ դոլարը։ Խոշար փոխանցումների մեծ մասը եկել է Ռուսաստանից՝ չնայած այդ երկրում տնտեսական աճի դանդաղեցմանը։ Եվրապարտատոմսերի հաջող թողարկումից հետո Հայաստանի կառավարությունը մարել է իր պարտքը Ռուսաստանին՝ այսպիսով մեղմելով միջնաժամկետ ճնշումներն իր արտաքին և հարկաբյուջետային հաշիվների վրա։
Երրորդ տարին անընդմեջ՝ հանրային ծախսերի իրականացումն ավելի ցածր էր, քան նախատեսված էր բյուջեով։ Հարկային եկամուտները համապատասխանում էին բյուջեին՝ հարկային վարչարարության բարելավման, հարկային բազան ընդլայնելու միջոցառումների, և չորրորդ բջջային օպերատորի կողմից վճարվող լիցենզիայի միանվագ վճարի շնորհիվ։

Всемирный банк об Армении: Инфляция больше, чем ожидалось
Для обеспечения 6-8% годового экономического роста, учрежденного стратегией развития Армении, правительство страны должно провести структурные реформы, которые посодействуют расширению производительности. Об этом говорится в докладе Всемирного банка, посвященном экономической ситуации в Армении.
Авторы, в частности, отмечают, что зафиксированный в 2013 году спад в сфере строительства привел к сокращению экономического роста в Армении. В общей сложности, рост ВВП за 2013 год составил 3.5% вместо 7.2% за 2012. В 2013г. рост НДС в строительной сфере сократился на 11.2%, частично из-за затягивания со строительством дорожного коридора Север-Юг. Спад в строительной сфере подействовал динамичному расширению промышленности, сельского хозяйства и других услуг.
Всемирный банк отмечает, что в августе 2013 года рост цен в Армении достиг 9.2% в основном по причине подорожания энергоносителей, однако инфляция, которая длилась 12 месяцев, составила в декабре 2013 года 5.6% из-за низкой цены на продукты питания. Она все равно превысила прогнозы Центробанка Армении об инфляции в 2..5-5.5% за 12 месяцев.
Объем экспортированных товаров составил 7.2%, а чистый приток денежных переводов по сравнению с 2012 годом вырос на 15%, превысив 1.5 млрд. долларов. Большая часть крупных переводов была совершена из России, несмотря на замедление экономического роста в этой стране. После успешного выпуска еврооблигаций правительство Армении погасило свой долг перед Россией, таким образом, смягчив среднесрочное давление на свои внешние и налогово-бюджетные счета.
Второй год подряд осуществление общественных затрат было меньше, чем предусматривалось бюджетом. Налоговая прибыль соответствовала бюджету благодаря улучшению налогового администрирования, мероприятий по расширению налоговой базы, и единовременной выплаты за лицензию, продаваемую четвертым сотовым оператором.