Գնաճը կանխատեսածից բարձր է, տնտեսական աճը՝ ցածր․ ՀԲ-ն՝ Հայաստանի մասին
Հայաստանի զարգացման ռազմավարության կողմից սահմանված տարեկան 6-8 տոկոս տնտեսական աճը գրանցելու համար ՀՀ կառավարությունը պետք է արտադրողականության ընդլայնմանը նպաստող կառուցվածքային բարեփոխումներ իրականացնի։ Այս մասին ասված է Հայաստանի տնտեսական վիճակին նվիրված Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) զեկույցում։
Զեկույցի հեղինակները, մասնավորապես, ընդգծում են, որ 2013 թվականին շինարարական ոլորտում գրանցված անկումը հանգեցրել է Հայաստանում տնտեսական աճի նվազման։ Ըդհանուր առմամբ, 2013 թ․ ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 3․5 տոկոս՝ 2012 թ․ 7․2 տոկոսի համեմատ։ Շինարարական ոլորտի ավելացված արժեքի աճը 2013-ին նվազել է 11․2 տոկոսով, մասամբ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի շինարարական աշխատանքների ձգձգումների պատճառով։ Շինարարական ոլորտի անկումը հակազդել է արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և այլ ծառայությունների դինամիկ ընդլայնմանը։
Համաշխարհային բանկն ընդգծում է, որ 2013-ի օգոստոսին գնաճը Հայաստանում հասել է 9,2 տոկոսի՝ հիմնականում էներգակիրների գնի թանկացման պատճառով, բայց 12-ամսյա գնաճը 2013-ի դեկտեմբերի դրությամբ կազմել է 5,6 տոկոս՝ սննդամթերքի ցածր գների պատճառով։ Այն, միևնույն է, գերազանցել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի՝ 12-ամսյա 2․5 - 5․5 տոկոս գնաճի կանխատեսումները։
Արտահանված ապրանքների ծավալն աճել է 7․2 տոկոսով, իսկ դրամական փոխանցումների մաքուր ներհոսքը 2012-ի համեմատ աճել է 15 տոկոսով՝ գերազանցելով 1․5 միլիարդ դոլարը։ Խոշար փոխանցումների մեծ մասը եկել է Ռուսաստանից՝ չնայած այդ երկրում տնտեսական աճի դանդաղեցմանը։ Եվրապարտատոմսերի հաջող թողարկումից հետո Հայաստանի կառավարությունը մարել է իր պարտքը Ռուսաստանին՝ այսպիսով մեղմելով միջնաժամկետ ճնշումներն իր արտաքին և հարկաբյուջետային հաշիվների վրա։
Երրորդ տարին անընդմեջ՝ հանրային ծախսերի իրականացումն ավելի ցածր էր, քան նախատեսված էր բյուջեով։ Հարկային եկամուտները համապատասխանում էին բյուջեին՝ հարկային վարչարարության բարելավման, հարկային բազան ընդլայնելու միջոցառումների, և չորրորդ բջջային օպերատորի կողմից վճարվող լիցենզիայի միանվագ վճարի շնորհիվ։

To achieve a growth of 6–8% a year in line with the goal set out in the Armenia Development Strategy (ADS), the Armenian government needs to accelerate productivity-enhancing structural reforms, according to the World Bank's March 2014 economic report on Armenia.
According to the report, "[a] decline in construction contributed to a significant weakening of economic growth in Armenia in 2013. Overall GDP growth was 3.5% in 2013 down from 7.2% in 2012. Construction sector value-added declined by 11.2% in 2013, partly because of delays in the implementation of the North-South transport
corridor. The decline of the construction sector offset a dynamic expansion of industry, agriculture and services.
"Inflation spiked up to 9.2% in August 2013 in the wake of energy price increases, but the 12-month inflation rate declined to 5.6% in December 2013 because of lower food prices. It still exceeded slightly the upper bound of the Central Bank of Armenia’s inflation target band of 2.5–5.5%.
"The volume of merchandise exports rose by 7.2%, and net remittances exceeded $1.5 billion, a 15% increase over 2012. Most of the higher remittances came from Russia despite the slowdown in economic growth in that country. After the successful issue of Eurobonds, the Armenian government repaid its outstanding debt to Russia, thus alleviating medium-term pressures on its external and fiscal accounts.
"For a third year in a row, the execution of public capital spending was lower than budgeted. Tax revenues were in line with the budget because of improved tax administration, policy measures that expanded the tax base, and a one-off license fee paid by the fourth mobile phone operator."