Ամուսնու կողմից դանակահարված կինը մահանալուց առաջ ասել է, որ կանխազգում էր նման ավարտը
Ամուսնու կողմից դանակի բազմաթիվ հարվածներ ստացած Լուսինե Դավթյանը հիվանդանոցի ճանապարհին խոստովանել էր, որ միշտ վախեցել է, որ իր ու ամուսնու վեճերը մի օր նման ողբերգական ավարտ կունենան։
Այսօր Էջմիածնի ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած նիստին սպանված կնոջ դուստրը՝ 16-ամյա Սյուզի Առաքելյանը, պատմել է, որ անթափանցիկ ապակու միջով տեսել է, թե ինչպես է հայրը հարվածում մորը։ Թեև նախորդ նիստերից մեկում ամբաստանյալը՝ Արսեն Առաքելյանը, պնդել էր, որ կնոջը դանակահարել է «հուզական վիճակում» և այդ քայլին չէր գնա, եթե կինը չհրահրեր, դուստրն այսօր դատարանում հաստատել է, որ դանակը, որով սպանվել է մայրը, երկար ժամանակ հոր ծոցագրպանում է եղել։ Այս մասին Epress.am-ին պատմել է գործին հետևող «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ի Արագ արձագանքման խմբի համակարգող Լիդա Մինասյանը՝ նշելով, որ Սյուզի Առաքելյանի այսօրվա վկայությունը ծանրացնում է ամբաստանյալի վիճակը, քանի որ աղջիկը, ըստ էության, պնդել է, որ մայրը կանխազգում էր նման ավարտը։
«Ես միշտ սրանից էի վախենում», - հիվանդանոցի ճանապարհին հասցրել է ասել մայրը։
Ամբաստանյալի քեռին՝ Կարապետ Սարգսյանը, Լիդա Մինասյանի խոսքով, փորձել է ներկայացնել, թե Լուսինեն է վեճը հրահրել։ Նա պատմել է, որ վեճի պահին դռան միջով տեսել է, թե ինչպես է Արսենը հարվածում կնոջը, և այդ պահին սենյակ է ներխուժել ու, Արսենին հետևից բռնելով, անկողնու վրա է պառկացրել։ Վկան ասել է, որ Լուսինեի կրծքավանդակն արյունոտ էր, մինչդեռ նախաքննական ցուցմունքում նա հայտարարել է, որ Արսենի մոտ դանակ չի նկատել։
Հիշեցնենք, որ կնոջ սպանության մեջ մեղադրվող Արսեն Առաքելյանը դատարանում ընդունել էր իր մեղքը, սակայն պնդել է, որ կնոջը դանակահարել է «հոգեկան ոչ կայուն վիճակում»։
Հարազատների պնդմամբ՝ Լուսինեն պատրաստվում էր ամուսնալուծվել, նույնիսկ արդեն հեռացել էր տնից, սակայն դեպքից անմիջապես առաջ ամուսնու եղբոր խնդրանքով վերադարձել էր Արսենի տուն՝ զրուցելու:
Լուսինեի հայրը՝ Ռուբեն Դավթյանը, ավելի վաղ պատմել էր, որ տարիների ընթացքում մի 3 անգամ է փեսան աղջկան ծեծել, մինչդեռ Լուսինեի մտերմուհին և հարևանուհին այլ բան են պատմել.
«Լուսինեն պարզապես ծնողներին շատ բան չէր ասում, բայց ինձ հետ կիսվում էր, համարյա ամեն օր Արսենը մի սթից բանի պատճառով խոսում էր Լուսինեի վրա: Ասենք՝ մոռանար աղը սեղանին դնել, կամ դանակ-պատառաքաղը ուշացներ՝ կռիվ էր սարքում: Պատահել է, ձմռան ցրտին գրկի էրեխու հետ տանից դուրս է հանել, իբր՝ պատժում է, Լուսինեին մի ոտի վրա ժամերով անկյուն է կանգնացրել: Ո՞րն ասեմ»:

Убитая мужем Лусине незадолго до смерти призналась, что предчувствовала такой конец
Лусине Давтян, получившая множество ножевых ранений от мужа, всегда боялась, что однажды их ссоры закончатся трагически. Такое признание женщина сделала на пути в больницу.
18 апреля в суде общей юрисдикции города Эчмиадзин дочь убитой женщины, 16-летняя Сюзи Аракелян рассказала, что видела через непрозрачное стекло, как отец бьет мать.  На одном из прошедших заседаний подсудимый Арсен Аракелян заявил, что нанес жене удары ножом в «эмоциональном состоянии», и не пошел бы на такой шаг, если бы его не спровоцировала жена. Однако его дочь заявила в суде, что нож, которым была убита мать, отец долгое носил во внутреннем кармане. Об этом Epress.am рассказала координатор Группы быстрого реагирования общественной организации «Общество без насилия» Лида Минасян. По ее словам, сегодняшнее свидетельство Сюзи Аракелян усложняет положение подсудимого, так как, по сути, девочка заявила, что мать предчувствовала такой конец.
«Я всегда этого боялась», - сказала женщина по дороге в больницу.
Дядя подсудимого Карапет Саргсян, по словам нашей собеседницы, попытался убедить, что ссору спровоцировала Лусине. Он рассказал, что в момент ссоры он видел сквозь дверь, как Арсен бьет женщину, ворвался в комнату и, схватив племянника сзади, повалил его на кровать. Грудь Лусине, сообщил Саргсян, была в крови, между тем, в показаниях, данных на этапе предварительного следствия, мужчина заявил, что не заметил у Арсена ножа.
Обвиняемый в убийстве жены Арсен Аракелян признал свою вину, однако настоял на том, что нанес удар ножом «в нестабильном психическом состоянии».
Родственники утверждают, что Давтян намеревалась развестись, даже ушла из дому, однако по просьбе его брата она пришла в дом Арсена, чтобы поговорить.
Ранее отец убитой Рубен Давтян рассказал, что на протяжении лет зять бил его дочь несколько раз, между тем, близкая подруга женщины рассказала обратное. «Просто Лусине многого не говорила родителям, но со мной делилась. Почти каждый день Арсен ругал Лусине из-за какого-нибудь пустяка. Например, если она забывала положить на стол соль или не вовремя подавала вилку с ножом, он начинал ругаться. Случалось, что он в холод выгонял ее из дому с ребенком на руках, мол, наказывает. Однажды на несколько часов поставил ее в угол на одной ноге. Столько всего могу рассказать».