Երբ Թուրքիայում ազատ կլինեն․ թուրք հրապարակախոսը՝ Ցեղասպանության դասերի մասին
Ապրիլի 24-ին ընդառաջ թուրքական մամուլում սկսել են հայտնվել տարբեր պատմություններ 1915 թվականի ողբերգության մասին, Today's Zaman-ի իր բլոգում գրում է թուրք հրապարակախոս, հասարակական գործիչ, իրավապաշտպան Օրհան Քեմալ Չենգիզը։
Նա նշում է, որ երկուշաբթի Taraf պարբերականում հրապարակվել էր հարցազրույց ամերիկյան Քլարկ համալսարանի պատմաբան Ումիթ Քուրթի հետ, որը «մահմեդականացված» հայերի մասին էր ու կոչվում էր «Հարյուր տարվա անհանգստություն»։
«Շատ հավանական է, որ այս վերնագիրը ոգեշնչված է մի քանի օր առաջ մահացած Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Հարյուր տարվա մենություն» գրքով։
Իսկապես, «մահմեդականացված հայերի» «հարյուր տարվա անհանգստության» և մեր հոգիների «հարյուր տարվա մենության» միջև զուգահեռ կա, քանի որ մեր ինքնության ու հիշողությունների որոշ մասեր գերի ընկան, երբ «Միություն և առաջադիմություն» կոմիտեն որոշեց վերացնել Անատոլիայի հայերին։
Քուրթը մանրամասն բացատրում է՝ ինչպես են «մահմեդականացման» մեխանիզմներն աշխատել։ Հայերը ստիպված են եղել մահմեդական ինքնություն ընդունել, որպեսզի փախչեն հետապնդումներից։ Այնուամենայնիվ, Քուրթը նաև նշում է, որ «Միություն և առաջադիմություն» կոմիտեն մարդահամարի քաղաքականություն էր իրականացնում, որի համաձայն, այդ մահմեդականացված հայերը չպետք է կազմեին այն շրջանի ավելի քան 5-10 տոկոսը, որտեղ նրանք վերաբնակեցվում էին հարկադիր տարհանման ենթարկվելուց հետո։ Այսպես էր Անատոլիայի սահմաններում, ինչպես նաև Օսմանյան այլ տարածքներում, ինչպես, օրինակ, այսօրվա Սիրիան, որտեղ մեծ թվով հայեր կորցրին իրենց կյանքը՝ աքսորվելով անապատ։
Այո, այս նյութերը կարդալը կարող է մի փոքր նյարդայնացնող լինել։ Սրանք դեռ վերացական պատմություններ են։ Բայց երբ Քուրթը սկսեց որոշ անձնական պատմություններ պատմել, ահա՝ երբ իսկապես սկսեց ցավալ։
Օրինակ, նա հետևյալ պատմությամբ կիսվեց․ հարկադիր գաղթի ժամանակ Քիլիսում հայ կանանցից կազմավորված հասարակաց տուն կար, որը ծառայում էր ժանդարմերիային ու ռազմական սպաներին։ Մի օր Քուրթը Կարամանուկյան ազգանունով մարդուց էլեկտրոնային նամակ է ստանում։ Կարամանուկյանների ընտանիքը հարկադիր գաղթի շրջանում Քիլիսի ամենահարուստ ընտանիքներից էր։ Նա նամակում Քուրթին հայտնում էր, որ նրա պապը 1918-ի զինադադարից հետո այս հասարակաց տնից վերցրել է իր քրոջը։ Սա իսկապես ցավալի պատմություն է։
Քուրթը պատմում է բազմաթիվ քանդված ընտանիքների, որբացած երեխաների և կործանված կյանքերի մասին։
Նա նաև նշում է մի բան, որի մասին առաջին անգամ էի լսում։ Նրա խոսքով՝ որոշ մահմեդական ընտանիքներ հայ որբերի էին որդեգրում՝ հարկադիր տարհանման ընթացքում կորածների սեփականությանը տիրանալու նպատակով։ Նա, սակայն, նշում է, որ կային նաև մահմեդական ընտանիքներ, որոնք հայ երեխաների էին որդեգրում՝ բացառապես մարդասիրական նկատառումներով։
Բայց ինձ համար հարված էր այն միտքը, որ գոյություն ունեին ընտանիքներ, որոնք կարող էին որբ երեխաների որդեգրել՝ նրանց սեփականությանը տիրանալու ու հարստանալու համար։
Եթե մի օր մենք կարողանաք լիովին, անկեղծորեն ընդունել այս անցյալն ու այս տարածքներում տեղի ունեցած ողբերգությունները, ես վստահ եմ, որ մեր հարաբերությունները թե ինքներս մեզ հետ, թե այլոց հետ ընդմիշտ կփոխվեն։
Միգուցե, այդ ժամանակ մենք բոլորովին այլ ինքնություն կունենանք, որը վերջ կդնի մեր հոգիների հարյուր տարվա մենությանը։ Միգուցե, այդ ժամանակ մենք ազատ կլինենք»,- գրում է Օրհան Քեմալ Չենգիզը։

When We in Turkey Will Become Free: Turkish Journalist on Lessons Learned from the Genocide
"As April 24 approaches, some narratives about the tragedy of 1915 have started to appear in Turkish media," writes Turkish lawyer, journalist and human rights activist Orhan Kemal Cengiz, in his column on Today's Zaman
He notes that Taraf daily on Monday published an interview with historian Ümit Kurt from Clark University in the US, which was about “Muslimized” Armenians and titled "One hundred years of anxiety". "It is most likely that the famous book One Hundred Years of Solitude written by Gabriel Garcia Marquez, whom we lost a few days ago, inspired the title," Cengiz writes.
"Indeed, there is a parallel between the 'one hundred years of anxiety' of 'Muslimized' Armenians and the 'one hundred years of solitude' of our souls, because some parts of our identities and memories were taken captive when the Committee of Union and Progress (CUP) decided to eliminate Armenians from Anatolia.
"Kurt explained in great detail how these mechanisms of 'Muslimization' worked. Armenians were forced to convert to a Muslim identity to be able to escape persecution. However, Kurt also said that there was a census policy implemented by the CUP requiring that these Muslimized Armenians should not represent more than 5–10% of those in the region where they were being relocated after being subjected to forced migration. It was like this within the borders of Anatolia as well as in other Ottoman controlled territories like today's Syria, where so many Armenians lost their lives after being exiled into the desert.
"Well, reading all this stuff may be a little bit annoying. These are still abstract stories. But when Kurt started to mention some personal stories then, it really started to hurt.
"For example, he shared the following story: There was a brothel set up with Armenian women in Kilis during the forced migration to serve the gendarmeries and military officers. One day, Kurt received an email from a person with the surname Karamanukyan. They were a rich family in the Kilis region at the time of the forced migration. Karamanukyan told Kurt that his grandfather took his sister from this brothel after the truce in 1918. That story really hurts.
"He spoke of many shattered families, orphaned children and ruined lives.
"Kurt also mentioned something that I heard for the first time. According to him, some Muslim families adopted orphaned Armenian children in order to claim the family properties of those lost in the forced relocation.  He did also say that there were also Muslim families who adopted Armenian children for purely humanitarian reasons.
"But I am struck by the idea of the existence of such families who could have adopted orphaned children and seized their property and become rich because of these assets.
"If one day we can fully, honestly confront this past and all these tragedies that took place in this territory, I believe our relationship with ourselves and with others will be changed forever.
"Maybe then we will have completely different identities that will bring an end to the one hundred years solitude of our souls. Maybe then we will be free," concludes Cengiz.