Դեպի ՌԴ դեսպանատուն չկայացած երթի կազմակերպիչներն անհայտ մնացին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ազատագրման երթ» անունը կրող միջոցառումը, որի մասին անցյալ շաբաթ հաղորդագրություն էր տարածել «Արարում եմ» երիտասարդական նախաձեռնությունը, այսօր այդպես էլ չկայացավ կազմակերպիչների բացակայության պատճառով։
Դեռևս անցյալ շաբաթ նախաձեռնության տարածած հաղորդագրության համաձայն, այսօր՝ ապրիլի 28-ին, ժամը 12:00-ին Ազատության հրապարակից պետք է տեղի ունենար երթ՝ դեպի Ռուսաստանի դեսպանատուն։
«Բոլոր նրանք, ովքեր արժևորում են թե իրենց, թե երկրի Ազատությունը, ովքեր գիտակցում են, որ ՄՄ–ին անդամակցումը մեզ նետելու է ստրկության անդունդը, և ունեն այնքան արժանապատվություն, որ չթողնեն ինքնակոչ մարդիկ իրենց փոխարեն կայացնեն ճակատագրական որոշումներ, այդ օրը պիտի գան Ազատության հրապարակ և պայքարեն իրենց ազատության և արժանապատվության համար», - ասված էր նախաձեռնության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդագրությունում նշված ժամին հրապարակում հավաքվածները մոտ մեկուկես ժամ սպասել են նախաձեռնող խմբի անդամներին, վերջիններս սակայն չեն ներկայացել։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ինչպես հավաքվածներից շատերը, ինքը նույնպես նախատեսվող ակցիայի մասին տեղեկացել է միջոցառման ֆեյսբուքյան էջից։
«Մենք բոլորս հավաքվել էինք որպես միջոցառման աջակիցներ և որքան էլ տարօրինակ է՝ նախաձեռնության հեղինակները տեղում չեն, ուստի հայտարարում ենք, որ մեր հաջորդ ակցիան կկազմակերպենք մայիսի 18-ին։ Հիշեցնեմ, որ այդ օրը Մոսկվայում կազմակերպվելու է մեծ ակցիա պուտինյան քաղաքականության դեմ և այդ քաղաքականության դեմ պայքարող ու մտահոգ յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացու այդ օրը՝ ժամը 12։00-ին, հրավիրում ենք մասնակցելու ակցիային», - հայտարարել է Սաքունցը։
Epress.am-ը զրուցել է «Արարում եմ» նախաձեռնության Ararum.am կայքի հեղինակներից մեկի՝ Հովհաննես Եսայանի հետ, ով նշել է, որ իրենց կայքը միացել է մի խումբ ազատատենչ երիտասարդների ու փորձել է օգնել նրանց՝ մամուլին տեղեկացնելով կազմակերպվող ակցիայի մասին։
«Մենք օգնում ենք քաղաքացիական տարբեր նախաձեռնությունների, երբ խնդիր են ունենում մամուլի կամ տարածման հետ, աջակցում տարածմանը, սակայն միջոցառման կազմակերպման հետ ոչ մի կապ չունենք։ Համագործակցել ենք «ԴԵՄ ԵՄ» շարժման ու մի շարք այլ նախաձեռնություններրի հետ։ Ինչ վերաբերում է այսօրվա ակցիային, ապա գիտեմ՝ ովքեր են կազմակերպիչները, ովքեր են դիմել մեզ, բայց հիմա նպատակահարմար չեմ գտնում ասել դրանք», - պատմել է Եսայանը։

В Ереване не состоялось шествие к посольству РФ
В понедельник из-за отсутствия организаторов не состоялось мероприятие под названием «Шествие освобождения», сообщение о котором на прошлой неделе распространила молодежная инициатива «Я творю».
Согласно сообщению, 28 апреля с площади Свободы в Ереване должно было начаться шествие к посольству России.
«Все, кто ценят свою Свободу и Свободу страны, кто осознает, что членство в Таможенном союзе бросит нас в пропасть рабства, и имеют достоинство для того, чтобы не дать самозванцам принимать судьбоносные решения вместо них, должны придти в этот день на площадь Свободы и бороться за свою свободу и достоинство», - говорилось в сообщении инициативы.
Прибывшие на площадь в указанное время ждали членов инициативной группы порядка полутора часов, однако они так и не пришли.
Руководитель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, правозащитник Артур Сакунц заявил в беседе с журналистами, что, как большинство собравшихся, он узнал об акции со страницы мероприятия, созданной в соцсети «Фейсбук».
«Все мы собрались в качестве поддерживающих мероприятие и, как ни странно, инициаторов на месте нет, поэтому заявляем, что следующая наша акция состоится 18 мая. В этот день в Москве организуют крупную акцию протеста против путинской политики. Всех борющихся против этой политики обеспокоенных граждан Армении приглашаем на акцию в этот день в 12:00», - заявил Сакунц.
Epress.am связался с одним из авторов сайта Ararum.am инициативы «Я творю» Ованесом Есаяном, по словам которого, сайт присоединился к группе свободолюбивых молодых людей и попытался помочь им, оповестив СМИ о намеченной акции.
«Мы помогаем различным гражданским инициативам, когда у них бывают проблемы с прессой или распространением , однако мы не имеем никакого отношения к организации мероприятия. Мы сотрудничали с движением «Я против» и рядом других инициатив. Я знаю, кто выступает в роли организаторов, кто обращался к нам, но сейчас называть их имена считаю нецелесообразным», - заявил Есаян.