ԱԺ-ում Սևանի մասին օրինագիծն ընդունվեց ժամկետի փոփոխությամբ
Այսօր Ազգային ժողովի նիստում Կառավարությունն առաջարկել է Սևանա լճից բաց թողնվող ջրի ծավալները 40 տոկոսով ավելացնելու մասին որոշումն ընդունել հետևյալ փոփոխությամբ. 5 տարվա ժամկետը փոխարինել 1 տարով:
Այս փոփոխությունից հետո որոշմանը կողմ է քվեարկել նաև ԲՀԿ-ն: ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ասել է, որ իրենց դիմել են բազում գյուղացիներ՝ բողոքելով ոռոգման ջրի պակասից:
Օրինագծին կողմ քվեարկեցին 96 պատգամավոր, դեմ՝ 15, ձեռնպահ մնացին 4-ը։
Նշենք, որ երեկ հարցի քննարկումը թեժ էր ԱԺ-ում և ԱԺ-ից դուրս: Խորհրդարանի մոտ «SOS Սևան» նախաձեռնությունը կոչ էր անում դեմ քվեարկել որոշմանը՝ չվտանգելու համար լիճը:
Իսկ ԱԺ-ում ընդդիմադիր պատգամավորներն իրենց ելույթներում նշում էին, որ Սևանա լճից ջրի բաց թողումը որոշ մարդկանց ձկնաբուծական բիզնեսին օգնելու համար է, այլ ոչ թե գյուղացիներին ջուր տալու:

Bill on Draining Water from Lake Sevan Passed
At the April 29 meeting of the National Assembly, the Armenian government proposed making the following amendment to the bill to increase by 40% annually the water drained from Lake Sevan: replace the 5-year term with a one-year term.
After this amendment, the Prosperous Armenia Party (BHK) also voted in favor of the proposal. BHK MP Naira Zohrabyan said several villagers appealed to them, complaining about the lack of irrigation water.
The bill was passed with 96 voting in favor, 15 against, and 4 abstentions.
Recall, there was a heated debate on this bill both inside and outside the parliament building. Outside, an initiative called SOS Sevan urged MPs to vote against the bill, in order not to endanger the lake. While inside the building, opposition MPs in their speeches noted that water is drained from Lake Sevan is to maintain certain individuals' fish farming businesses and not to provide water to villagers