Ադրբեջանը հայկական կողմին գերիի է վերադարձրել․ նրա մասին լռում էին
Ադրբեջանական մի շարք կայքեր այսօր տեղեկություն են տարածել, որ Աղդամի մոտ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿՄԽԿ) ներկայացուցիչների միջնորդությամբ հայկական կողմին է վերադարձվել է1956 թվականին ծնված Վագիֆ Ռուբենի Մայելյանը։ Ուշագրավ է, որ մինչ օրս Մայելյանի գերության մասին ԶԼՄ-ներին պաշտոնական աղբյուրները, ինչպես նաև Կարմիր Խաչը չէին հաղորդել։
Epress.am-ի հետ զրույցում ԿՄԽԿ-ի մամուլի բաժնից հաստատել են վերադարձնելու մասին տեղեկությունը՝ նշելով, որ քաղաքացին սահմանը հատել էր ապրիլի 20-ին, սակայն ավելի ուշ իրենց պատվիրակների հետ Բաքվում ունեցած հանդիպման ընթացքում քաղաքացին ցանկություն է հայտնել վերադառնալ, ինչն էլ պատվիրակների միջնորդությամբ այսօր տեղի է ունեցել։
Մեր թղթակիցը վերոնշյալ անձի մասին առավել մանրամասն տեղեկատվություն ստանալու համար զրուցել է ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայության պետ Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ, ով նշել է, որ տեղեկություններ չունի։
ԼՂՀ ՊՆ լրատվական ծառայության պետ Սենոր Հասրաթյանը մեզ հետ զրույցում նույնպես որևէ պարզաբանում չի տվել՝ խորհուրդ տալով դիմել ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարություն։
«ԼՂՀ ՊՆ-ն գերիների փոխանակման հարցերով չի զբաղվում, ի՞նչ մեկնաբանություն կարող եմ տալ», -ասել է Հասրաթյանը։
Epress.am-ի հետ զրույցում ԼՂՀ Արտգործնախարարությունից խնդրել են հարցումը գրավոր ուղարկել։ Նյութի հրապարակման պահին ԼՂՀ ԱԳՆ-ից պատասխան չէր ստացվել։

Home / Video / Azerbaijan Returns POW to Armenia: Nothing in Armenian Media
Several Azerbaijani websites today reported that with the assistance of representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC) near Agdam, Vagif Ruben Mayelyan (born 1956) was returned to Armenia. It is noteworthy that neither official sources nor the ICRC informed the Armenian news media about Mayelyan.
The press relations office of the ICRC, in conversation with Epress.am, confirmed the transfer, noting that he crossed the border on April 20, and after a meeting with ICRC representatives in Baku, he expressed an interest to return, which the ICRC representatives facilitated today.
In order to obtain more information, Epress.am spoke with chief of the press service of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia Artsrun Hovhannisyan, who, however, said he has no information.
Chief of the press service of the de facto Ministry of Defense of Nagorno-Karabakh Senor Hasratyan likewise provided no clarification, advising Epress.am to contact the de facto Ministry of Foreign Affairs of Nagorno-Karabakh, which, in turn, asked the query to be sent in writing. Epress.am had not yet received a response at the time of publication.