Դատարանը տհաճություն չպատճառելը գերադասել է ակցիային․ Գասպարի (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչական վերաքննիչ դատարանն այսօր քննել է քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիի վերաքննիչ բողոքն ընդդեմ ոստիկանության որոշման: Ոստիկանությունը 2013թ․ հունիսի 4-ին «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի դիմաց ակցիայից հետո բերման էր ենթարկել ակտիվիստին և որոշում կայացրել նրան տուգանել 50.000 դրամի չափով: Նույն դեպքի հետ կապված Գասպարիին տուգանել էին նաև 35.000 դրամի չափով:
Տուգանքի հայցը ներկայացրել է ոստիկանության աշխատակից Աիդա Դեմիրխանյանը, ով հետագայում վարչական դատարանում որոշման բողոքարկման ժամանակ վիրավորվել է Գասպարիից և 1 միլիոն դրամ դրամական փոխհատուցում պահանջել:
Այսօրվա դատական նիստին Գասպարին ներկայացրել է իր վերաքննիչ բողոքը, սակայն Դեմիրխանյանը որևէ պատասխան չի ներկայացրել։ «Երբ պատասխանողը որևէ պատասխան չի ներկայացնում, դատարանը կարող է համարել, որ պատասխանողն ընդունում է հայցը»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Գասպարին:
Աիդա Դեմիրխանյանի լռությունը ակտիվիստը կապում է ոստիկանության աշխատակցի «անգետ ու անուս» լինելու հետ, ինչպես նաև նրանով, որ ուսում չունեցող մարդիկ կախված են լինում այլ օղակներից և հեշտությամբ կատարում են իշխանության պահանջները:
«Ամենակարևոր խնդիրը՝ դատավորը հաստատել է ոստիկանության պահանջը, ըստ որի մենք տհաճություն էինք պատճառում հարսանյաց հանդեսի մասնակիցներին (ակցիայի ընթացքում «Հարսնաքարում» հարսանյաց հանդես էր ընթանում – Epress.am): Դատարանը սա իր վերլուծության հիմքում է դրել, և դա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ մանիֆեստ մարդու իրավունքների հռչակագրի, որտեղ հարսանյաց հանդեսի մասկակիցներին տհաճություն չպատճառելու հանգամանքը ինքը գերադասել է հանրային ակցիա անելուն»,- ասել է Գասպարին:
Դատարանը քննության է առել Գասպարիի բողոքը, որտեղ առանձնացված են ոստիկանության թույլ տված չորս տիպի խախտումները, և լսել է Դեմիրխանյանի բանավոր խոսքը: Դատարանը գործով վճիռը կհրապարակի մայիսի 31-ին:

Home / Video / Court Choses Not Causing Nuisance Over Right to Demonstrate: Activist
The RA Administrative Court of Appeal today considered the case of civil society activist Vardges Gaspari against the decision of the police. Recall, on June 4, 2013, police detained Gaspari after protesting outside Harsnaqar restaurant and decided to fine him 50,000 AMD (about $120 USD). In connection with the same incident, Gaspari was fined an additional 35,000 AMD ($85).
The application for the fine was filed by police employee Aida Demirkhanyan, who during the appeal of the decision in the Administrative Court was offended by Gaspari's remarks and demanded a compensation of 1 million AMD ($2,419).
In court today, Gaspari presented his appeal, but Demirkhanyan presented no response. "When the respondent doesn't provide a response, the court may find that the respondent admits the claim," Gaspari told Epress.am.
Demirkhanyan's silence Gaspari connects with the police employee being "ignorant and uneducated," adding that uneducated people are dependent upon others and easily fulfill the authorities' demands.
"The most important issue is that the judge confirmed the police claim, according to which we were a nuisance to participants of the wedding ceremony [that was happening at Harsnaqar while Gaspari was protesting]. The court used this as a basis for its conclusion, and this is nothing if not a manifesto of the declaration of human rights, where not causing a nuisance to participants of a wedding ceremony was preferred over conducting a public demonstration," said Gaspari.
The court examined Gaspari's appeal, where the four types of violations committed by the police were noted, and heard Demirkhanyan's remarks.