«Դեպի անցյալ վերադարձ չկա»․ ԼՂՀ ԱԳՆ-ի արձագանքը Ուորլիքի հայտարարությանը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ ջանքերը պետք է կենտրոնացվեն կարգավորման այնպիսի մեխանիզմների մշակման վրա, որոնք, հաշվի առնելով առկա իրողությունները, պայմաններ կապահովեն ԽՍՀՄ փլուզման և Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի արդյունքում ստեղծված երկու անկախ պետությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի խաղաղ գոյակցության համար: ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ հայտարարությանը նման կերպ է արձագանքել ԼՂՀ Արտգործնախարարությունը։
«Անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ:
Դեպի անցյալ վերադարձի մասին խոսք անգամ լինել չի կարող: Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրը որոշվել է նրա ժողովրդի կողմից 1991թ. անկախության հանրաքվեի ժամանակ՝ ազատ և իրավական կամաարտահայտության միջոցով: ԼՂՀ անկախությունն ու անվտանգությունը բացառիկ արժեքներ են, որոնք ենթակա չեն որևէ սակարկության», - ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

"No Return to the Past": Karabakh Authorities Respond to Ambassador Warlick's Statement
"The joint efforts of the co-chairs of the OSCE Minsk Group should be concentrated on developing such regulatory mechanisms that, considering current realities, will ensure the conditions for the peaceful coexistence of two independent states — the Republic of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan — that emerged after the collapse of the Soviet Union and as a result of war unleashed by Azerbaijan," reads a statement issued by the Ministry of Foreign Affairs of the de facto Republic of Nagorno-Karabakh in response to OSCE Minsk Group US Co-Chair, Ambassador James Warlick's speech at the Carnegie Endowment for International Peace yesterday.
"It should be noted that the Republic of Nagorno-Karabakh's position on the prospects for the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict remains unchanged.
"There can be no talk about returning to the past. Nagorno-Karabakh's fate was decided by its people during the 1991 referendum on independence — through the free and legitimate expression of will. The independence and security of the Republic of Nagorno-Karabakh are absolute values, which are not subject to any bargaining," reads the statement.