Հայաստանում ՌԴ դեսպանին հիշեցրել են, որ նա իրավունք չունի միջամտել այլ երկրի ներքին գործերին
Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի Կոնվենցիայի 41-րդ․ հոդվածում ամրագրված է, որ դեսպանն իրավունք չունի միջամտել այլ երկրի ներքին գործերին։ Այս մասին Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինին (լուսանկարում) հիշեցնում է ԵՊՀ Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ուսանող Դավիթ Հարությունյանը։ Նա բաց նամակ է հղել ՌԴ դեսպանին՝ կապված վերջինիս հարցազրույցի հետ։
««Ноев Ковчег» ռուսալեզու պարբերականին տված ձեր հարցազրույցում դուք ասել եք, որ պետք է զբաղվեք Հայաստանում գործող հասարակական կազմակերպությունների չեզոքացմամբ, որոնք ցանկանում են սեպ խրել ռուս–հայկական հարաբերությունների մեջ՝ օրինակ բերելով Ռուսաստանում ՀԿ-ների գործունեությունը կարգավորելու մասին նոր ընդունված օրենքը։
Կցանկանայի ձեր ուշադրությունը գրավել այն փաստի վրա, որ ՀԿ-ները չեն հանդիսանում միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, հետևաբար նրանց գործողությունը չի կարող անմիջական ազդեցություն ունենալ դիվանագիտական հարաբերությունների վրա։ Ինչ վերաբերում է հայ–ռուսական բարեկամության դեմ ուղղված գործողություններին, ապա կարծում եմ, որ դրա դեմ պայքարի լավագույն միջոցն է հավասարը հավասարին դիվանագիտական հարաբերություններ վարելը, և ոչ թե Հայաստանի Հանրապետությունը դիտարկել կամայական ցանկություններ իրականացնելու վայր։ Ըստ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության, մարդն իրավունք ունի արտահայտել իր ազատ խոսքը։
Հետագայում այսպիսի խնդիրներից զերծ մնալու նպատակով, կցանկանայի ձեր և Հայաստանում այլ արտակարգ և լիազոր դեսպանների ուշադրությունը գրավել 1961թ․ ապրիլի 18-ին կնքված Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի Կոնվենցիայի 41-րդ․ հոդվածի 1-ին մասի վրա։ Ստորև ներկայացնում եմ վերը նշված հոդվածը․
ՀՈԴՎԱԾ 41 1.
Առանց վնասելու իրենց արտոնություններն ու իմունիտետները, այդ արտոնություններից և իմունիտետներից օգտվող բոլոր անձինք պարտավոր են հարգել նստավայր պետության օրենքները և որոշումները։ Նրանք նաև պարտավոր են չմիջամտել այդ պետության ներքին գործերին», - գրում է Դավիթ Հարությունյանը։
Նշենք, որ երեկ Վոլինկինի հայտարարությանն անդրադարձել էր ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ ասելով, որ «որևիցե հասարակական կազմակերպություն ի զորու չէ սեպ խրել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև՝ երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա հիմնված և ժամանակի փորձությունն անցած, դաշնակցային հարաբերություններում։ Հայաստանում բոլոր կազմակերպությունները գրանցվում և գործում են ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում»։

Послу РФ напомнили, что он не имеет права вмешиваться во внутренние дела Армении
Выпускник факультата международных отношений Ереванского госуниверситета Давид Арутюнян написал открытое письмо послу РФ в Армении Ивану Волынкину по поводу его недавнего интервью.
«В Вашем интервью русскоязычной газете «Ноев Ковчег» Вы сказали, что собираетесь заниматься нейтрализацией действующих в Армении общественных организаций, которые пытаются вбить клин в русско-армянские отношения, и в качестве примера привели новый закон о регулировании деятельности НПО в РФ.
Хотелось бы привлечь Ваше внимание к тому факту, что НПО не являются субьектами международного права, а следовательно их деятельность не может оказывать непосредственное воздействие на дипломатические отношения, Что же касается действий, направленных против российско-армянской дружбы, полагаем, что наилучшим средством борьбы с ними были бы равноправные дипломатические отношения, а не превращение Армении в поле для реализации чьих-то планов и намерений. Конституция Армении гарантирует гражданам свободу слова.
Во избежание подобных проблем в будущем, хотели бы обратить Ваше внимание, равно как и других чрезвычайных и полномочных послов, на 1 часть 41 статьи Венской Конвенции о дипломатических отношениях, подписанной 18 апреля 1961 года. Вот она: все лица, пользующиеся привилегиями и дипломатическим иммунитетом, обязаны уважать законы и решения страны пребывания, без ущерба для их привилегий и неприкосновенности. Они также обязаны не вмешиваться во внутренние дела этих стран», - написал Арутюнян.
Вчера, 7 мая, на заявление посла отреагировал пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян: «Никакая общественная организация не в силах вбить клин между Арменией и Россией, в отношения, основанные на вековой дружбе двух народов и прошедших испытание времени. Все организации в Армении регистрируются и действуют в рамках законодательства страны».