Վրաստանում ԼԳԲՏ համայնքն իրավականորեն ավելի պաշտպանված է, քան Հայաստանում և Ադրբեջանում
Աշխարհում ավելի քան 2,7 միլիարդ մարդ ապրում է երկրներում, որտեղ նույնասեռական լինելը պատժելի է ազատազրկմամբ, մտրակի հարվածներով ու նույնիսկ մահվամբ։ Այս մասին նշված է Լեսբուհիների և գեյերի միջազգային ասոցիացիայի՝ մայիսի 17-ին՝ Հոմոֆոբիայի և տրանսֆոբիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան ընդառաջ ներկայացված ամենամյա զեկույցում։
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ աշխարհում չկա երկիր, որտեղ ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչներն օգտվում են նույն հավասար օրինական իրավունքներից, ինչ իրենց հետերոսեքսուալ համերկրացիները։
Հինգ երկրներում՝ Իրանում, Մավրիտանիայում, Սաուդյան Արաբիայում, Սուդանում ու Եմենում նույնասեռականների դեմ օրենքով մահապատիժ է սահմանված, իսկ ևս 71 երկրներում նույնասեռականների նկատմամբ սահմանվում է ազատարկում կամ մարմնական պատիժ։
1,3 միլիարդ մարդ ապրում է երկրներում, որտեղ ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչները խտրականության դեմ որոշակի իրավական պաշտպանվածություն ունեն, իսկ 780 միլիոն մարդ՝ երկրներում, որտեղ նույնասեռ ամուսնությունները կամ քաղաքացիական միություններն ընդունված են օրենքով։ Ավելի քան 1 միլիարդ մարդ ապրում է երկրներում, որոնք արգելում են ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչների դեմ խտրականությունն աշխատավայրում։
Ինչպես նախկինում, այս տարի էլ Հայաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան և Ռուսաստանը Եվրոպայի ԼԳԲՏ համայնքի իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից վատագույն երկրներից են: Նշված երկրներում նույնասեռականներն իրավականորեն պաշտպանված չեն խտրականությունից աշխատավայրում, իսկ ատելության խոսքից պաշտպանվածության, ինչպես նաև նույնասեռ զույգերի ամուսնությունների, երեխա որդեգրելու իրավունքների վերաբերյալ հստակ օրենքներ չկան։
Մեր տարածաշրջանի երկներից միայն Վրաստանում է, որտեղ ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչներն իրավականորեն պաշտպանված են խտրականությունից աշխատավայրում և ատելության խոսքից։ Միևնույն ժամանակ, Վրաստանում նույնասեռ զույգերի ամուսնությյունների և երեխա որդեգրելու իրավունքների վերաբերյալ հստակ օրենքներ չկան։

Представители ЛГБТ-сообщества в Грузии юридически защищеннее, чем в Армении
Более 2.7 млрд. людей живут в странах, где гомосексуализм наказывается арестом, ударами плетью и даже смертью. Об этом говорится в ежегодном докладе Международной ассоциации лесбиянок и геев (ЛГБТ), представленном накануне международного дня борьбы с гомофобией и трансфобией.
Авторы доклада отмечают, что в мире нет страны, в которой представители ЛГБТ-сообщества пользуются равными законными правами со своими гетеросексуальными соотечественниками.
В Иране, Мавритании, Саудовской Аравии, Судане и Емене закон предусматривает смерть для гомосексуалов, а в 71 стране – лишение свободы и телесное наказание.
1.3 млрд. человек живут в странах, где представители ЛГБТ-сообщества имеют определенную правовую защиту, а 780 млн. людей – в странах, где однополые браки или гражданские союзы утверждены законом.
Более миллиарда человек живут в странах, в которых запрещена дискриминация в отношении представителей ЛГБТ-сообщества.
Как прежде, в этом году Армения, Азербайджан, Турция и Россия попали в десятку худших стран с точки зрения защиты прав сообщества. В отмеченных странах гомосексуалы не защищены с юридической точки зрения, также нет четких законов о праве на однополые браки и усыновление детей.
Из стран нашего региона только в Грузии представители ЛГБТ-сообщества юридически защищены от дискриминации на рабочем месте и слов ненависти. В то же время, пишут авторы, в Грузии нет четких законов об однополых браках и усыновлении детей.