Վրաստանում ԼԳԲՏ համայնքն իրավականորեն ավելի պաշտպանված է, քան Հայաստանում և Ադրբեջանում
Աշխարհում ավելի քան 2,7 միլիարդ մարդ ապրում է երկրներում, որտեղ նույնասեռական լինելը պատժելի է ազատազրկմամբ, մտրակի հարվածներով ու նույնիսկ մահվամբ։ Այս մասին նշված է Լեսբուհիների և գեյերի միջազգային ասոցիացիայի՝ մայիսի 17-ին՝ Հոմոֆոբիայի և տրանսֆոբիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան ընդառաջ ներկայացված ամենամյա զեկույցում։
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ աշխարհում չկա երկիր, որտեղ ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչներն օգտվում են նույն հավասար օրինական իրավունքներից, ինչ իրենց հետերոսեքսուալ համերկրացիները։
Հինգ երկրներում՝ Իրանում, Մավրիտանիայում, Սաուդյան Արաբիայում, Սուդանում ու Եմենում նույնասեռականների դեմ օրենքով մահապատիժ է սահմանված, իսկ ևս 71 երկրներում նույնասեռականների նկատմամբ սահմանվում է ազատարկում կամ մարմնական պատիժ։
1,3 միլիարդ մարդ ապրում է երկրներում, որտեղ ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչները խտրականության դեմ որոշակի իրավական պաշտպանվածություն ունեն, իսկ 780 միլիոն մարդ՝ երկրներում, որտեղ նույնասեռ ամուսնությունները կամ քաղաքացիական միություններն ընդունված են օրենքով։ Ավելի քան 1 միլիարդ մարդ ապրում է երկրներում, որոնք արգելում են ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչների դեմ խտրականությունն աշխատավայրում։
Ինչպես նախկինում, այս տարի էլ Հայաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան և Ռուսաստանը Եվրոպայի ԼԳԲՏ համայնքի իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից վատագույն երկրներից են: Նշված երկրներում նույնասեռականներն իրավականորեն պաշտպանված չեն խտրականությունից աշխատավայրում, իսկ ատելության խոսքից պաշտպանվածության, ինչպես նաև նույնասեռ զույգերի ամուսնությունների, երեխա որդեգրելու իրավունքների վերաբերյալ հստակ օրենքներ չկան։
Մեր տարածաշրջանի երկներից միայն Վրաստանում է, որտեղ ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչներն իրավականորեն պաշտպանված են խտրականությունից աշխատավայրում և ատելության խոսքից։ Միևնույն ժամանակ, Վրաստանում նույնասեռ զույգերի ամուսնությյունների և երեխա որդեգրելու իրավունքների վերաբերյալ հստակ օրենքներ չկան։

LGBT People More Legally Protected in Georgia Than Armenia or Azerbaijan
More than 2.7 billion people live in countries where being gay is punishable by imprisonment, lashes or even death, according to an annual report issued by the International Lesbian and Gay Association (ILGA) on the eve of the International Day Against Homophobia and Transphobia on May 17.
The report shows that there is not a single country where LGBT people enjoy equal legal rights with their heterosexual counterparts.
Five countries — Iran, Mauritania, Saudi Arabia, Sudan and Yemen — still have a statutory death penalty for homosexuality, while a further 71 countries punish same-sex couples with lesser sentences of imprisonment or corporal punishment.
More than 1.3 billion people, however, live in countries with some form of legal protection against discrimination against LGBT people, while 780 million live in countries with same-sex marriage or civil unions. More than a billion people live in countries which bar workplace discrimination against LGBT people.
As in the past, this year too Armenia, Azerbaijan, Turkey, and Russia were among the top ten worst countries in terms of protecting the rights of the LGBT community. In these countries, LGBT people are not legally protected in the workplace, and there are no clear laws on the protection from hate speech, as well as same-sex marriage and the adoption of children.
In this region, only Georgia legally protects members of the LGBT community from discrimination in the workplace and hate speech. At the same time, the report notes that there are no clear laws on same-sex marriage and the adoption of children.