Ղարաբաղցիները փակել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ճանապարհը
Տարածաշրջան կատարած այցի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) և Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) մայիսի 17-ին եղել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի Քելբաջարի և Քաշաթաղի (Լաչինի) շրջաններում։
Քաշաթաղի շրջանի բնակիչները, սակայն, փակել են համանախագահների ճանապարհը՝ նրանց դիմավորելով բողոքի ակցիայով։
Համանախագահները դուրս են եկել մեքենայից ու զրուցել ցուցարարների հետ։ Նրանց հետ է եղել նաև ԵԱՀԿ ՄԽ ապագա ֆրանսիացի համանախագահ Պիեր Անդիոն ու Ղարաբաղի արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը, գրում է «Ռեգնում» գործակալությունը։
Ակցիայի ընթացքում ցուցարարներն իրենց դժգոհությունն են արտահայտել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների վերջին համատեղ հայտարարության կապակցությամբ։ Նրանց նաև վրդովեցրել էր Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունը, որի մեջ նշված էին ԼՂ հակամարտության կարգավորման վեց հիմնական սկզբունքները։
Ղարաբաղի բնակիչներին, մասնավորապես, դուր չի եկել «Լեռնային Ղարաբաղի հարակից տարածքները Ադրբեջանին վերադարձնելու» վերաբերյալ դրույթը, ինչին ի պատասխան ամերիկացի համանախագահն ասել է՝ «բանակցությունները շարունակվում են»։
Համանախագահներն այնուհետև փակ դռների հետևում հանդիպում են անցկացրել Քաշաթաղի (Լաչինի) շրջանի վարչակազմի ղեկավար Սուրեն Խաչատրյանի հետ: Մայիսի 18-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հանդիպում են ունեցել նաև ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ:

Residents of Kashatagh (Lachin) blocked the road during a May 17 visit of OSCE Minsk Group Co-Chairs James Warlick (US), Igor Popov (Russia), and Jacques Faure (France) to Karabakh, greeting them with a protest demonstration.
The co-chairs got out of their car and spoke with protestors. Also with them was soon-to-be OSCE Minsk Group French Co-Chair Pierre Andieux and Karabakh foreign minister Karen Mirzoyan, reports Russian news agency Regnum .
During the rally, demonstrators expressed outrage over the OSCE Minsk Group co-chairs' recent joint statement. They were also outraged by US Co-Chair James Warlick's May 7 statement outlining the six points necessary for a peaceful settlement of the Karabakh conflict.
The Karabakh residents, in particular, did not like the point about "the occupied territories surrounding Nagorno-Karabakh should be returned to Azerbaijani control," to which Ambassador Warlick, without going into details, said: "Negotiations are ongoing."
The mediators then had a closed-door meeting with head of the Kashatagh (Lachin) administration Suren Khachatryan. The co-chairs also met with President of the unrecognized Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakyan on May 18.
Earlier, the co-chairs visited Armenia to discuss Karabakh settlement with the country's leadership. A visit to Baku is also planned.