Վարչապետին խնդրում են կանխել Կոմիտաս 5-ի շինարարությունը
Կոմիտաս 5 հասցեում շինության կառուցման դեմ բողոքող հարակից շենքի բնակիչները բաց նամակ են հղել ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին՝ հույս հայտնելով, որ վերջինս լուծում կտա իրենց խնդրին։
«Ձեզ ենք դիմում Երևանի Կոմիտաս 5ա շենքի` շուրջ չորս տարի պետական զանազան բարձր պաշտոններ զբաղեցրած և զբաղեցնող այրերի առանձնասենյակների դռները ծեծող հուսախաբ բնակիչները: Լսելով Ձեր ելույթները ժողովրդի հետ հանդիպումներում՝ ԱԺ –ում, ՀՀԿ համագումարում, որ ոչ մի ապօրինություն անպատիժ չեք թողնելու, հույս ծագեց, թե Ձեր միջամտությամբ ի վերջո կլուծվի մեր խնդիրը:
Տեղեկացնում ենք, որ 2011թ–ից մինչև օրս մեր հոգսերն ու իրական անելիքը թողած դատական (այժմ էլ 4 հայցերով վարչական ու քաղաքացիական դատարանների դռներն ենք դեռ չափչփում) ու վարչական ատյաններում պայքարում ենք (ինչի մասին քաջատեղյակ է ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը) Կոմիտաս 5 հասցեի ապօրինի շինարարության դեմ: Սակայն ոստիկանության բռնություններով և սեփական ժողովրդից կառուցապատողին «պաշտպանելու» մեր ոստիկանների տխրահռչակ գործողություններով սկսված այդ շինարարությունն իրականացվում է առանց այն էլ ՀՀ գործող շինարարական, տեխնիկական ու այլ նորմերի կոպիտ խախտումներով կազմված ու 01.11.2013 թ-ին հաստատված 01/18-2-45526-0004 նախագծի ցուցանիշերի, մասնավորապես սահմանված չափերի խախտմամբ: Կառուցապատողը բոլոր կողմերից ընդլայնել է շենքը` խախտելով ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության և մի շարք այլ պատկան մարմինների պահանջներն ու նախագծով սահմանված հեռավորությունները և մեր շենքը բոլոր կողմերից զրկել շտապ օգնության, հակահրդեհային անվտանգության և էվակուացիոն ճանապարհներից, նաև կանաչ տարածքից` ապօրինի կտրելով շուրջ 2 տասնյակ ծառեր:
Ցավալի է, բայց փաստ, որ անգամ դատարկվող Հայաստանի պարագայում, ինչպես Դուք նշեցիք ԱԺ-ում․ «Էլ ինչ երկիր առանց ժողովրդի», մեր երկրի որոշ ղեկավարներ գերակա են համարում նորանոր եկամուտների մարմաջով տարված և ոչ միայն Հայաստանում, այլ ուրիշ երկրներում առանձնատներ ու բնակարաններ ունեցող մի ներդրողի շահը` արհամարհելով շուրջ 150 բնակարանի բնակիչների օրինական իրավունքները:
Հարգարժան վարչապետ, խնդրում ենք Ձեր համապատասխան միջամտությունը կանխելու Կոմիտաս 5 հասցեում իրականացվող ապօրինի և հրդեհի ու այլ արտակարգ իրավիճակների պայմաններում աղետալի հետևանքներով հղի շինարարությունը», - ասված է բաց նամակի մեջ։
Դիմելով վարչապետին՝ բնակիչները հույս են հայտնում, որ խաբված չեն մնա։ Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա օգոստոսին Կոմիտաս 5-ի հարակից շենքերի բնակիչներն իրենց աջակցող ակտիվիստների հետ մի քանի բողոքի ակցիա են անցկացրել, որոնք, սակայն, արդյունք չեն տվել՝ շենքը շարունակում է կառուցվել։

Армянского премьера просят предотвратить строительство в Ереване
Протестующие против строительства по адресу Комитаса 5 в Ереване жильцы смежного здания написали открытое письмо премьер-министру Овику Абрамяну, в котором выражается надежда, что он решит этот вопрос.
«К вам обращаются разочарованные жильцы, которые на протяжении 4 лет стучали в двери офисов различных государственных чиновников. Услышав Ваши выступления в Национальном Собрании, на съезде Республиканской партии Армении о том, что ни одно беззаконие не останется безнаказанным, у нас появилась надежда, что с Вашим вмешательством наш вопрос, наконец, решится.
С 2011 года, забросив свои дела, мы боремся с незаконным строительством в судебных инстанциях. Однако благодаря насилию со стороны полиции и пресловутым действиям по «защите» застройщика от собственного народа это строительство проводится с нарушением и без того составленного с неверными показателями проекта 01/18-2-45526-0004, утвержденного 1 ноября 2013 года.
Застройщик расширил здание со всех сторон, нарушив утвержденные проектом расстояния и требования МЧС Армении, а также ряда других соответствующих органов, лишив наше здание пути для скорой помощи, эвакуации и зеленой территории, незаконно вырезав порядка 20 деревьев.
Печально, но факт, что даже в случае опустошаемой Армении, как вы заявили в парламенте «что за страна без народа?», некоторые руководители нашей страны считают приоритетным интерес инвестора, имеющего особняки и квартиры не только в Армении, но и в других странах, таким образом, пренебрегая законными правами порядка 150 жильцов.
Уважаемый премьер-министр, просим Вас предотвратить незаконное строительство на Комитаса 5, чреватое катастрофическими последствиями во время пожара и других чрезвычайных ситуаций», - говорится в открытом письме. Авторы выражают надежду, что не будут обмануты.
В августе 2013 года они провели несколько акций протеста вместе с поддержавшими их требование гражданскими активистами, что, однако, не дало никаких результатов: строительство продолжается.