«Դեմ եմ»-ը երթ կանի աշխատողներին ճնշող գործատուների դեմ
Հունիսի 11-ին՝ 19.00-ին Մատենադարանից կմեկնարկի «Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնության նոր ակցիան, որն ուղված է լինելու գործատուների կողմից աշխատողների նկատմամբ կիրառված ճնշումների դեմ: Այս մասին նախաձեռնության անդամներն այսօր հայտարարել են «Մեդիա կենտրոնում» կազմակերպված քննարկման ժամանակ:
Նշենք, որ այն պահից ի վեր, երբ «Կուտակային կեսնսաթոշակային համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություններ են մտցվել, և այժմ աշխատողը կարող է դիմում գրելով հրաժարվել պարտադիր վճարումներ կատարելուց, բազմաթիվ գործատուներ չեն ընդունում մարդկանց դիմումները։ ԶԼՄ-ներում տարածված տեղեկությունների համաձայն, աշխատակիցներից շատերին սպառնում են ազատել աշխատանքից։
«Մենք հասկանում ենք՝ մարդիկ օրվա հաց վաստակելու խնդիր ունեն: Բայց համարձակվեք, խոսեք դրա մասին, դեմքը փակած, ձայնը՝ փոխած: Բարձրաձայնեք, քանի որ մարդիկ, ում վրա ճնշում չկա, ովքեր մի փոքր ավելի անկախ են, կսատարեն ձեզ: Որպեսզի հաջորդ անգամ ֆեոդալ գործատուն աշխատողին չընկալի որպես վասալ»,- ասել է նախաձեռնության անդամ Դավիթ Մանուկյանը:
Ասուլիսի մեկ այլ մասնակից՝ Սրբուհի Ղազարյանը, ասել է, որ ստացել են բազմաթիվ նամակներ, օրինակ, Երևանի Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանից, Հերացու անվան բժշկական համալսարանից, «Գրանդ տոբակո» ընկերությունից, Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցից այն մասին, որ հաշվապահությունում չեն ընդունում կուտակային պարտադիր բաղադրիչից հրաժարվելու դիմումները:
«Ասել են՝ ռեկտորն ասել է՝ ով դիմում բերի, կասեք աշխատանքից ազատման դիմում էլ բերի»,- ասել է Սրբուհի Ղազարյանը:
Նա նշել է տասնյակ դպրոցներ, որտեղ դիմումները ևս չեն ընդունվում:
Դավիթ Մանուկյանն ասել է նաև, որ իրենք նախաձեռնել են նոր օրենսդրական փաթեթ, որը 180 աստիճանով տարբերվում է այսօր գործող միջանկյալ օրենքից:

Upcoming Demonstration in Yerevan to Protest Against 'Feudal' Employers
The pressure group against pension reform Dem Em's next protest march will begin at 7 pm on June 11 just outside the Matenadaran (Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts), this time against employers putting pressure on their employees not to opt out of the funded pension system. This news was conveyed by Dem Em members at a discussion at the Media Center today.
Despite amendments to the RA Law on Funded Pension that allow workers to opt out of the pension system upon a written request to their employers, many employers are not accepting their employees' requests. According to media reports, many workers are threatened with dismissal.
"We understand that people need to earn their daily bread. But dare to talk about the problem, with your face covered and your voice disguised. Raise because people who are not pressured, who are a bit more independent will support you. So that next time feudal employers will not perceive employees as vassals," said Dem Em member David Manukyan.
Another discussion participant, Srbuhi Ghazaryan, said they received many letters, for example from employees of Yerevan State Linguistic University named after V. Brusov, Yerevan State Medical University named after Mkhitar Heratsi, Grand Tobacco company, and Tchaikovsky School of Music, that the accounting department is not accepting requests to opt out of the mandatory component of the funded pension system.
"They say, the rector said if submits a request , tell him to also submit a letter of resignation," said Ghazaryan.
She mentioned at least 10 schools where written requests to opt out are also not accepted.
Manukyan, in turn, said Dem Em has prepared a new legislative package, which is completely different from the current interim law.