Կանաչ լույս ատկատների համար․ ԱԺ-ում դժգոհ են «Հյուսիս-Հարավ»-ի վարկերից (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Տրանսպորտի և կապի նախարարությունը դիմել է Ազգային ժողովին՝ նոր վարկ ստանալու առաջարկով, որով շարունակվելու է «Հյուսիս-Հարավ» մայրուղու շինարարությունը: Երկու վարկերի չափերն են 100 միլիոն և 60 միլիոն դոլար, գումարները նախատեսվում է ծախսել Արարատ-Թալին, Թալին-Լանջիկ ճանապարհահատվածների շինարարության համար:
Հարցի քննարկման ժամանակ պատգամավորները խոսել են հասարակական կազմակերպությունների և ԶԼՄ-ների հրապարակումների մասին, որոնք վկայում են, որ նախորդ վարկերի սպառումը մեծ կասկածներ է թողնում։
Տրանսպորտի և կապի փոխնախարար Արթուր Առաքելյանը հերքել է հրապարակումներն այն մասին, որ Հայաստանը ստիպված է եղել ծրագրի ժամկետը չկատարելու համար 300 հազար դոլար տուգանք վճարել: Ինչևէ, նա ընդունել է, որ Արտաշատ-Արարատ ճանապարհի շինարարության մեջ որակական թերություններ կան: Ըստ պաշտոնյայի՝ նախարարությունը չի վճարի շինարարին, մինչև թերությունները չվերացվեն:
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանը և ՀԱԿ խմբակցությունից Հրանտ Բագրատյանը կարծիք են հայտնել, որ Արտաշատ- Երևան ճանապարհի վերակառուցումը բացարձակապես առաջնահերթ չէր, քանի որ այն առանց այդ էլ որակյալ էր: Ըստ Մարգարյանի՝ աներթևեկելի է Գյումրի-Բավրա ճանապարհը, ուստի դա ավելի շուտ պետք է վերանորոգվեր:
Բագրատյանն ասել է նաև, որ ինքն առաջինը կվերանորոգեր Նոյեմբերյանի ճանապարհները, Գորիս-Կապան ճանապարհը, Իջևան-Բերդ ճանապարհը:
Բագրատյանի խոսքով՝ Հայաստանը ասֆալտապատ ճանապարհների համամասնությամբ առաջին երկներից մեկն է աշխարհում: Նման բարձր ցուցանիշ ունենք մեկ էլ գազաֆիկացվածության մակարդակով, քանի որ կան գազաֆիկացված գյուղեր, որոնք գազ չեն սպառում։
«Այդքան գումար, որ գյուղատնտեսության մեջ դնեինք, հիմա գյուղը կծաղկեր», - ասել է Բագրատյանը: Նրա խոսքով՝ ընդհանրապես նման վարկեր տալուց առաջ պետք է վարկը թեստ անցնի, ինչը չի արվել։
ՀՀԿ-ականները պաշտպանել են վարկային ծրագիրը: Խոսրով Հարությունյանն ասել է, որ երկիրը ճանաչում են իր ճանապարհներով, ուստի ներդրումները չի կարելի անարդյունավետ համարել:
ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում նշել է, որ դեմ է քվեարկում բոլոր վարկային պայմանագրերին, քանի որ կողմ քվեարկել նշանակում է կանաչ լույս վառել չարաշահումներին, ատկատներին, յուրացումներին։

Коррупции – зеленый свет: депутат недоволен кредитами для магистрали «Север-Юг»
Министерство транспорта и связи обратилось в Национальное Собрание с предложением взять новый кредит, который покроет расходы на строительство автомагистрали «Север-Юг». Суммы кредитов составляют $100 млн. и $60 млн., предусматривается строительство отрезков Арарат-Талин, Талин-Ланджик.
В ходе обсуждения вопроса депутаты говорили об общественных организациях и публикациях СМИ, свидетельствующих о серьезных сомнениях по поводу потребления предыдущих кредитов. Замминистра транспорта и связи Артур Аракелян опроверг публикации о том, что Армении пришлось выплатить штраф в размере $300 тысяч за несоблюдение сроков проекта. При этом он признал упущения в качестве дороги Арташат-Арарат. По его словам, министерство не заплатит строителю, пока упущения не будут устранены.
Депутат от «Процветающей Армении» Степан Маргарян и член фракции «Армянский национальный конгресс» Грант Багратян считают, что было совершенно необязательно первой реконструировать дорогу Арташат-Ереван, так как она и без того была в хорошем состоянии. По мнению Маргаряна, труднопроходима автомагистраль Гюмри-Бавра, которую и стоило ремонтировать в первую очередь. Сам Багратян первым делом занялся бы ремонтом ноемберяновских дорог, автомагистралей Горис-Капан, Иджеван-Берд. Армения, по словам парламентария, входит в число первых стран по количеству асфальтированных дорог на душу населения. Такой же высокий показатель у нас имеется и с точки зрения уровня газификации, добавил Багратян, так как есть газифицированные села, не потребляющие газ.
«Вложи мы такую сумму в сельское хозяйство, села бы сейчас цвели», - вывел депутат. Прежде, чем предоставить такой кредит, сказал он, необходимо провести тест, чего, однако, не сделали.
Представители правящей Республиканской партии поддержали кредитную программу. Хосров Арутюнян заявил, что страна славится своими дорогами, поэтому нельзя считать инвестиции неэффективными.
В свою очередь, член фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян заявил, что голосует против всех кредитных договоров, так как поддерживать их значит зажечь зеленый свет злоупотреблениям, откатам, присвоениям.