Կանաչ լույս ատկատների համար․ ԱԺ-ում դժգոհ են «Հյուսիս-Հարավ»-ի վարկերից (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Տրանսպորտի և կապի նախարարությունը դիմել է Ազգային ժողովին՝ նոր վարկ ստանալու առաջարկով, որով շարունակվելու է «Հյուսիս-Հարավ» մայրուղու շինարարությունը: Երկու վարկերի չափերն են 100 միլիոն և 60 միլիոն դոլար, գումարները նախատեսվում է ծախսել Արարատ-Թալին, Թալին-Լանջիկ ճանապարհահատվածների շինարարության համար:
Հարցի քննարկման ժամանակ պատգամավորները խոսել են հասարակական կազմակերպությունների և ԶԼՄ-ների հրապարակումների մասին, որոնք վկայում են, որ նախորդ վարկերի սպառումը մեծ կասկածներ է թողնում։
Տրանսպորտի և կապի փոխնախարար Արթուր Առաքելյանը հերքել է հրապարակումներն այն մասին, որ Հայաստանը ստիպված է եղել ծրագրի ժամկետը չկատարելու համար 300 հազար դոլար տուգանք վճարել: Ինչևէ, նա ընդունել է, որ Արտաշատ-Արարատ ճանապարհի շինարարության մեջ որակական թերություններ կան: Ըստ պաշտոնյայի՝ նախարարությունը չի վճարի շինարարին, մինչև թերությունները չվերացվեն:
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանը և ՀԱԿ խմբակցությունից Հրանտ Բագրատյանը կարծիք են հայտնել, որ Արտաշատ- Երևան ճանապարհի վերակառուցումը բացարձակապես առաջնահերթ չէր, քանի որ այն առանց այդ էլ որակյալ էր: Ըստ Մարգարյանի՝ աներթևեկելի է Գյումրի-Բավրա ճանապարհը, ուստի դա ավելի շուտ պետք է վերանորոգվեր:
Բագրատյանն ասել է նաև, որ ինքն առաջինը կվերանորոգեր Նոյեմբերյանի ճանապարհները, Գորիս-Կապան ճանապարհը, Իջևան-Բերդ ճանապարհը:
Բագրատյանի խոսքով՝ Հայաստանը ասֆալտապատ ճանապարհների համամասնությամբ առաջին երկներից մեկն է աշխարհում: Նման բարձր ցուցանիշ ունենք մեկ էլ գազաֆիկացվածության մակարդակով, քանի որ կան գազաֆիկացված գյուղեր, որոնք գազ չեն սպառում։
«Այդքան գումար, որ գյուղատնտեսության մեջ դնեինք, հիմա գյուղը կծաղկեր», - ասել է Բագրատյանը: Նրա խոսքով՝ ընդհանրապես նման վարկեր տալուց առաջ պետք է վարկը թեստ անցնի, ինչը չի արվել։
ՀՀԿ-ականները պաշտպանել են վարկային ծրագիրը: Խոսրով Հարությունյանն ասել է, որ երկիրը ճանաչում են իր ճանապարհներով, ուստի ներդրումները չի կարելի անարդյունավետ համարել:
ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում նշել է, որ դեմ է քվեարկում բոլոր վարկային պայմանագրերին, քանի որ կողմ քվեարկել նշանակում է կանաչ լույս վառել չարաշահումներին, ատկատներին, յուրացումներին։

Home / Video / Giving the Green Light to Kickbacks: MPs Unhappy with Loans for North-South Road Construction
Giving the Green Light to Kickbacks: MPs Unhappy with Loans for North-South Road Construction
The RA Ministry of Transportation and Communications has approached the National Assembly with a proposal for a new loan to continue construction of the North-South Road Corridor. The two loan amounts requested are $100 million and $60 million, planned to be spent on constructing the Ararat-Talin and Talin-Lanjik sections of the road.
During discussion of the issue in parliament today, MPs talked about reports by non-governmental organizations and the media that demonstrate serious doubts about the use of the previous loans.
RA Deputy Minister of Transportation and Communications Artur Arakelyan denied reports that Armenia had to pay a fine of $300,000 for not completing the program on time. But he acknowledged that there are shortcomings in terms of quality in the Artashat-Ararat road. According to him, the ministry won't pay the construction company until the shortcomings are addressed.
Prosperous Armenia  Party (BHK) MP Stepan Margaryan and Armenian National Congress (HAK) MP Hrant Bagratyan believed that reconstruction of the Artashat-Yerevan road was not an absolute priority, as it was already in good condition. According to Margaryan, the Gyumri-Bavra road is impassable, so it should've been repaired first.
Bagratyan, in turn, said he would first repair the Noyemberyan, Goris-Kapan, and Ijevan-Berd roads. According to him, Armenia is one of the leading countries in the world in number of paved roads per capita.  The same high rate exists in terms of the level of gasification, he said, adding, however, that there are villages where the system has been installed, but they don't consume gas.
"If we put as much money into agriculture, villages would've blossomed by now," he said. According to him, before granting such loans in general, he said, a test must be conducted, which wasn't done.
Republican Party of Armenia MPs defended the loan program. MP Khosrov Harutyunyan said the country is known for its roads; thus, investments cannot be considered ineffective.
HAK MP Nikol Pashinyan, in turn, said he is voting against all loan programs, as voting in favor means giving a green light to abuse, kickbacks, and embezzlement.