Քննադատել են Տիգրան Սարգսյանին, բայց ընդունել են նրա կատարողականը
Կառավարության 2013-ի բյուջեի կատարողականի հաշվետվությունն ու դրա քվեարկությունը ձևական բնույթ էր կրում, որովհետև Կառավարությունը, որը պետք է իրականացներ բյուջեի կատարողականը, հրաժարական է ներկայացրել: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է «ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը (լուսանկարում):
Նա նկատել է, որ բյուջեի 2013-ի կատարողականի հաշվետվության ժամանակ իշխանության ներկայացուցիչները չեն պաշտպանել նախորդ Կառավարությանը, սակայն ՀՀԿ-ն, միևնույն է, կողմ է քվեարկել կատարողականին:
Անդրադառնալով ոչ իշխանական «քառյակի» պահանջներին ՀՀԿ-ի տված գնահատականին՝ Հակոբյանն ասել է. «Իշխանությունը հայտարարում է, թե մենք ինչ լավ ընդդիմություն ունենք, ինչ կառուցողական ընդդիմություն ունենք: Լավ է անում, որ հայտարարում է, սակայն ես չեմ կարծում, որ իշխանությունը քաղաքական կամք կդրսևորի ընդդիմության պահանջներն իրականացնելու համար»:
ՀՅԴ-ական պատգամավոր Աղվան Վարդանյանն, իր հերթին, նշել է, որ իշխանությունները, ասելով, թե քառյակում տարակարծություններ կան, հեծանիվ են հորինում:
«Եթե Շարմազանովին հետաքրքիր է, ես կարող եմ ոչ թե 12, այլ 15 հարցեր նշել, որոնց հաշվով մենք տարակարծիք ենք: Թող չփորձեն Քառյակում տարակարծություններ փնտրել: Փոխարենը, այն հարցերում, որ մենք համակարծիք ենք, բավականին հաջող կերպով համագործակցում ենք»,- ասել է պատգամավորը:

Правительство Армении раскритиковали, но приняли исполнение бюджета – депутат
Отчет об исполнении бюджета Армении за 2013 год и голосование по нему носят формальный характер, так как правительство, которое должно было исполнить бюджет, ушло в отставку. Об этом на встрече с журналистами заявил руководитель фракции «Наследие» Рубен Акопян.
По его словам, представители власти не защищали прошлое правительство во время представления отчета об исполнении бюджета, однако правящая Республиканская партия, тем не менее, проголосовала за.
Комметируя оценку РПА требованиям некоалиционных фракций, депутат сказал: «Власть говорит о том, какая у нас хорошая оппозиция, какая конструктивная. Однако я не думаю, что они проявят политическую волю в вопросе выполнения требований оппозиции».
Депутат от «Дашнакцутюн» Агван Варданян, в свою очередь, отметил, что власти, заявляя о разногласиях в некоалиционной четверке, изобретают велосипед. «Если Шармазанову интересно, я могу отметить не 12, а 15 вопросов, по которым у нас разногласия. Пусть не ищут в четверке разногласий. По вопросам, в которых мы солидарны, сотрудничество проходит довольно успешно», - сказал парламентарий.