Իշխանությունները խոչընդոտում են Շանթ Հարությունյանի գործով թափանցիկ դատավարությանը․ փաստաբաններ
Հունիսի 12-ին մեկնարկած՝ Շանթ Հարությունյանի և մյուս 13 քաղբանտարկյալների դատական նիստերին ոստիկանությունը լավ է պատրաստվել՝ դահլիճ մուտք գործելու առումով բազմաթիվ խոչընդոտներ ստեղծելով թե ԶԼՄ-ների, թե մեղադրյալների հարազատների համար։
Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» կայացած քննարկման ժամանակ հայտարարել է Շանթ Հարությունյանի փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը։ Նա նշել է, որ ինքն անձամբ նույնպես մեծ դժվարությամբ է կարողացել մտնել նիստերի դահլիճ. մի քանի րոպե ուշացումով մոտենալով դատարանի շենքին, նա տեսել է, որ բոլոր մուտքերը փակ են։
«Այսինքն, այսօր ունենք մի իրավիճակ, երբ իշխանությունները 14 հոգու նկատմամբ քրեական հետապնդում են իրականացնում, ըստ էության, իմանալով, որ նրանց քաղաքական հայացքների համար են հետապնդում, բացի դա խոչընդոտում են դռնբաց դատավարությունը»,- ասել է Պետրոսյանը։
Նա նշել է, որ փոքր դահլիճի պայմանները նույնպես թույլ չեն տալիս պաշտպաններին ինչպես հարկն է պաշտպանել մեղադրյալների իրավունքները, սակայն դատավորը հայտարարել է, որ դա Կենտրոն և Նորք Մարաշ դատարանի ամենամեծ դահլիճն է, ու փոփոխություններ չեն լինելու։
Քաղբանտարկյալներից Տիգրան Պետրոսյանի և Արմեն Հովհաննիսյանի պաշտպան Արա Զաքարյանը նման դահլիճի առկայությունը նույնպես խնդիր է համարել՝ նշելով, որ Հայաստանում կան դահլիճներ, որոնք իրենց չափերով համապատասխանում են նման հնչեղ գործերին, օրինակ, Շենգավիթ համայնքի առաջին ատյանի դատարանի դահլիճը։ Նա կարևորել է գործը հնարավորինս հրապարակային դարձնելը՝ նույնպես նշելով, որ իշխանությունները խոչընդոտում են բաց ու թափանցիկ դատական գործընթացի անցկացմանը։
Շանթ Հարությունյանը և նրա համախոհները ձերբակալվել են նոյեմբերի 5-ին Երևանում մեկնարկելիք ցույցի ժամանակ։ Նրանք մեղադրվում են զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ խուլիգանության մեջ։ Մի շարք հայաստանցի իրավապաշտպաններ և միջազգային կառույցներ նրանց քաղբանտարկյալ են ճանաչել։

The Armenian police is well prepared for the court hearings that began on June 12 in the case of Shant Harutyunyan and the 13 other political activists who were detained with him, creating several obstacles to entering the courtroom for both the media and relatives of the accused, said Harutyunyan's attorney Inessa Petrosyan (pictured) during today's discussion at the Media Center.
She said she herself barely managed to enter the courthouse — arriving a few minutes late, she saw that all the entrances were closed.
"That is to say, we have a situation today when the ruling authorities are criminally prosecuting 14 people, basically knowing that they are persecuting them for their political views; in addition, they are obstructing a public trial," she said.
Petrosyan said that the small size of the courtroom also doesn't allow the lawyers to properly defend their clients' rights, but the judge said that this is the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork Marash Administrative Districts of Yerevan's biggest courtroom, and there won't be any changes.
Ara Zakaryan, the attorney of two of the accused, Tigran Petrosyan and Armen Hovhannisyan, also considered the size of the courtroom a problem, saying that there are courtrooms in Armenia that correspond to the needs of such public cases; for example, the Court of First Instance of Shengavit Community of Yerevan. It is important, he said, to make the case as public as possible, also stating that the authorities are obstructing the holding of an open and transparent judicial process.
Recall, Shant Harutyunyan and his supporters were arrested on November 5, 2013, at the start of an anti-government march. They are accused of "hooliganism" involving weapons or objects used as weapons. Several local human rights activists and international organizations consider the men political prisoners.