Իշխանությունները խոչընդոտում են Շանթ Հարությունյանի գործով թափանցիկ դատավարությանը․ փաստաբաններ
Հունիսի 12-ին մեկնարկած՝ Շանթ Հարությունյանի և մյուս 13 քաղբանտարկյալների դատական նիստերին ոստիկանությունը լավ է պատրաստվել՝ դահլիճ մուտք գործելու առումով բազմաթիվ խոչընդոտներ ստեղծելով թե ԶԼՄ-ների, թե մեղադրյալների հարազատների համար։
Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» կայացած քննարկման ժամանակ հայտարարել է Շանթ Հարությունյանի փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը։ Նա նշել է, որ ինքն անձամբ նույնպես մեծ դժվարությամբ է կարողացել մտնել նիստերի դահլիճ. մի քանի րոպե ուշացումով մոտենալով դատարանի շենքին, նա տեսել է, որ բոլոր մուտքերը փակ են։
«Այսինքն, այսօր ունենք մի իրավիճակ, երբ իշխանությունները 14 հոգու նկատմամբ քրեական հետապնդում են իրականացնում, ըստ էության, իմանալով, որ նրանց քաղաքական հայացքների համար են հետապնդում, բացի դա խոչընդոտում են դռնբաց դատավարությունը»,- ասել է Պետրոսյանը։
Նա նշել է, որ փոքր դահլիճի պայմանները նույնպես թույլ չեն տալիս պաշտպաններին ինչպես հարկն է պաշտպանել մեղադրյալների իրավունքները, սակայն դատավորը հայտարարել է, որ դա Կենտրոն և Նորք Մարաշ դատարանի ամենամեծ դահլիճն է, ու փոփոխություններ չեն լինելու։
Քաղբանտարկյալներից Տիգրան Պետրոսյանի և Արմեն Հովհաննիսյանի պաշտպան Արա Զաքարյանը նման դահլիճի առկայությունը նույնպես խնդիր է համարել՝ նշելով, որ Հայաստանում կան դահլիճներ, որոնք իրենց չափերով համապատասխանում են նման հնչեղ գործերին, օրինակ, Շենգավիթ համայնքի առաջին ատյանի դատարանի դահլիճը։ Նա կարևորել է գործը հնարավորինս հրապարակային դարձնելը՝ նույնպես նշելով, որ իշխանությունները խոչընդոտում են բաց ու թափանցիկ դատական գործընթացի անցկացմանը։
Շանթ Հարությունյանը և նրա համախոհները ձերբակալվել են նոյեմբերի 5-ին Երևանում մեկնարկելիք ցույցի ժամանակ։ Նրանք մեղադրվում են զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ խուլիգանության մեջ։ Մի շարք հայաստանցի իրավապաշտպաններ և միջազգային կառույցներ նրանց քաղբանտարկյալ են ճանաչել։

Власти препятствуют проведению прозрачного следствия по делу Арутюняна - адвокаты
Полиция Армении хорошо подготовилась к стартовавшим 12 июня судебным заседаниям по делу Шанта Арутюняна и 13 других политзаключенных, препятствуя проникновению в зал как представителей СМИ, так и родных обвиняемых.
Об этом в ходе обсуждения в «Медиа центре» заявила адвокат Арутюняна Инесса Петросян. По ее словам, ей самой с трудом удалось попасть на заседание: придя к зданию суда с опозданием в несколько минут, она обнаружила, что все входы закрыты.
«То есть создалась ситуация, когда власти осуществляют уголовное преследование в отношении 14 человек, по сути, зная, что подсудимые преследуются по политическим мотивам, кроме того, они препятствуют проведению публичного суда», - сказала Петросян.
По словам адвоката, размер зала также не позволяет адвокатам должным образом защищать права своих подзащитных, однако судья заявил, что «это самый большой зал суда Кентрон и Норк Мараш, и перемен не будет».
Защитник политзаключенных Тиграна Петросяна и Армена Оганесяна Ара Закарян также назвал проблемой размер зала, отметив, что в Армении существуют помещения, соответствующие делам, получившим такую огласку. Важно, по его словам, сделать производство максимально публичным: власти препятствуют проведению открытого и прозрачного судебного процесса, заключил адвокат.
Шант Арутюнян и его единомышленники были задержаны 5 ноября в начале шествия масок в Ереване. Они обвиняются в хулиганстве с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия. Ряд местных правозащитников и международных структур признал их политическими заключенными.