Կառավարությունը կարող է չեղյալ համարել «Որոտանի» վաճառքը ամերիկացիներին․ «ՀԺ»
ՀՀ կառավարությունը չափազանց մոտ է «Որոտան հիդրոկասկադի» վաճառքի գործարքը չեղյալ համարելուն, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
Թերթը նշում է, որ վերջնական որոշումը դեռ չի կայացվել, բայց դա կարող է տեղի ունենալ ցանկացած պահի:
Այս տարվա հունվարի 29-ին Երևանում ամերիկյան «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ» ընկերության և ՀՀ կառավարության միջև կնքվեց պայմանագիր, ըստ որի, ամերիկյան ընկերությունը 120 մլն դոլար էր վճարելու Որոտանի հիդրոկասկադի համար և ևս 70 միլիոն դոլարի ներդրում պետք է աներ:
Գործարքը, ըստ այդ պայմանագրի, պետք է ավարտված լիներ մինչև ապրիլի կեսը, սակայն մինչ օրս այն չի ավարտվել և գումարը վճարված չէ: Ոչ ամերիկյան կողմը և ոչ էլ ՀՀ կառավարությունը սպառիչ բացատրություններ չեն տալիս, թե ինչ խնդիրներ են ծագել: «ՀԺ»-ն ընդգծում է, որ Կառավարությունից ստացվող ոչ պաշտոնական տեսակետի համաձայն. գործարքը չեղյալ համարելը իրականում ոչ թե տնտեսական, այլ արտաքին քաղաքական և ներիշխանական դրդապատճառներ ունի․ դա Հայաստանի էներգետիկ համակարգի միակ օբյեկտն է, որը պետք է ձեռք բերեր ոչ ռուսական ընկերություն։
Նշենք, որ ոչ իշխանական 4 ուժերի կողմից իշխանություններին ներկայացված 12 պահանջներից մեկն էր բացառել «Որոտան ՀԷԿ-երի համալիր» ընկերության գույքի վաճառքը առանց Ազգային ժողովի հավանության: Ավելի վաղ Ազգային ժողովում ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը պնդել էր, թե «Որոտանը» վաճառվել է ակնհայտ ցածր գնով։

The Government of Armenia is very close to cancelling the sale of the Vorotan Hydro Cascade, reports local daily Haykakan Zhamanak, citing its own sources.
The newspaper reports that the final decision hasn't been made yet, but it can happen at any moment.
On June 29 of this year, a contract was signed between US company ContourGlobal Hydro Cascade and the Government of the Republic of Armenia, according to which the US company would pay $120 million to acquire the Vorotan Hydro Cascade and would make an additional $70 million investment.
The deal, according to that contract, was to have been sealed by mid-April; however, it still hasn't concluded and the money hasn't been paid yet. Neither the American party nor the Armenian government is providing comprehensive explanations as to what problems have arisen. Haykakan Zhamanak stresses that according to the unofficial view from the government, cancelling the deal, in fact, is driven not by economic, but foreign policy and other motives: the Vorotan Hydro Cascade would've been Armenia's only energy system acquired by a non-Russian company.
Recall, one of the 12 demands presented by Armenia's non-ruling parties to the authorities was to rule out sale of the Vorotan Hydro Cascade without the National Assembly's approval. Earlier, Armenian National Congress faction secretary Aram Manukyan said in parliament that, among other violations, the Vorotan hydro power plants were sold at an obviously low price.