Ադրբեջանում հրապարակվել է հանցագործ դատավորների ցուցակը․ Հայաստանում այն կա 2012թ․-ից
Ադրբեջանի օրենսդրությունն ու միջազգային իրավունքի նորմերը խախտած դատավորները 2014 թվականի հունիսին ընդգրկվել են Խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտին կից Հալածանքների դիմադրության կենտրոնի «սև» ցուցակի մեջ․ Խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտի ղեկավարը Լեյլա Յունուսն է, ում դուրս չեն թողնում երկրից, ենթարկում են հետապնդումների, մասնավորապես, «Հայաստանի օգտին լրտեսություն անելու» մեջ մեղադրվող լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովի գործի հետ կապված։
Իշխանությունների շահերին ծառայող հայաստանցի դատավորների ցուցակը երկու տարի առաջ հրապարակել էր «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպությունը։
Երկու երկրների իրավապաշտպանների հիմնավորումները նույնն են․ նրանք մատնանշում են, որ դատական իշխանությունը կախվածություն ունի գործադիրից, այլախոհ քաղաքացիների նկատմամբ կեղծ քրեական գործերով կայացվում են քաղաքական շարժառիթներ ունեցող վճիռներ, կոպտորեն խախտվում են քրեական դատավարության իրավունքի նորմերը։ Երկու դեպքում էլ խոսվում է երկրներում քաղբանտարկյալների առկայության մասին։
Հայաստանի իրավապաշտպանները, որպես խափանման միջոց, ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանությանը առաջարկել էին հանցագործ դատավորներին ելքի արտոնագիր չտրամադրել։ Ինչո՞ւ ԱՄՆ-ին։ «Հելսինկյան ասոցիացիայի» նախագահ Միքայել Դանիելյանն այսպես է բացատրել՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ ԱՄՆ կառավարությունը մեծ ներդրումներ ունի ՀՀ դատաիրավական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներում, «հարց է առաջանում` արդյոք դրանք ծառայում են իրենց նպատակին, եթե հայաստանում իրավապահ ոլորտում նախատեսված բարեփոխումները կրում են զուտ ձևական բնույթ»:
Ադրբեջանում առաջարկում են ներքոհիշյալ դատավորներին արգելել այցելել Եվրամիության երկրներ ու ԱՄՆ, կալանքի տակ դնել նրանց բանկային հաշիվները ԵՄ-ում և ԱՄՆ-ում, ինչպես նաև կիրառել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ ավտորիտար Ադրբեջանում լայնատարած անօրենությունը կանխելու համար։
ադրբեջանցի դատավորների ցուցակը
Էլչին Կազիմով - Լենքորանի շրջանային դատարանի դատավոր, 2014 թվականի հունվարի 13-ին անօրինական ու անհիմն դատավճիռ է կայացրել «Մուսավաթ» կուսակցության նախագահի խորհրդական Յադիգար Սադիգովի նկատմամբ։
Ռաշիդ Հուսեյնով – Շեքիի ծանր հանցագործությունների դատարանի դատավոր, 2014 թվականի մարտի 17-ին անօրինական ու անհիմն դատավճիռ է կայացրել լրագրող Թոֆիգ Յաղուբլուի և REAL շարժման նախագահ Իլգար Մամեդովի նկատմամբ։
Ջավիդ Հուսեյնով – Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի դատավոր, 2014 թվականի մայիսի 6-ին անօրինական ու անհիմն դատավճիռ է կայացրել NIDA շարժման 8 անդամների նկատմամբ։
Նովրուզ Քերիմով - Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի դատավոր, 2014 թվականի մայիսի 15-ին անօրինական ու անհիմն դատավճիռ է կայացրել լրագրող, իրավապաշտպան Փարվիզ Հաշիմլիի նկատմամբ։
Ռաուֆ Ալիև - Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի դատավոր, 2014 թվականի մայիսի 26-ին անօրինական ու անհիմն դատավճիռ է կայացրել Ադրբեջանի Ընտրությունների մոնիտորինգի և ժողովրդավարության հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավարներ Անար Մամեդլիի և Բաշիր Սուլեյմանլիի նկատմամբ։
Ազեր Օրուջև - Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի դատավոր, 2013 թվականի սեպտեմբերի 27-ին անօրինական ու անհիմն դատավճիռ է կայացրել իրավապաշտպան, «Թալիշի ձայնը» թերթի խմբագիր Հիլալ Մամեդովի նկատմամբ։
հայաստանցի դատավորների ցուցակը
Մեսրոպ Մակյան – ՀՀ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան,
Սուրեն Կոստանյան - Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարան,
Արթուր Մկրտչյան - Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան, ինչպես նաև ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավորներ` Կարինե Ղազարյանը, Գրիշա Մելիք-Սարգսյանը, Հենրիկ Ադամյանը, Գագիկ Ավետիսյանը, Եվա Դարբինյանը և Սերգեյ Չիչոյանը:
Դատավորներ Արթուր Մկրտչյանը, Գագիկ Ավետիսյանը, Եվա Դարբինյանը և Սերգեյ Չիչոյանը ներգրավված են եղել Վռամ Բաղդասարյանի գործում, ով 2011 թվականի նոյեմբերի 11-ին դատապարտվել է 14 տարվա ազատազրկման: Հելսինկյան ասոցիացիան նշում է, որ, հիմնվելով քրեական գործերի վրա, կարելի է արձանագրել, որ սպանությունը Վռամ Բաղդասարյանը չի կատարել:
Մյուս դատավորները ներգրավված են եղել Ավետիք Հովհաննիսյանի գործում, ով մեղադրվել է ավազակային հարձակման մեջ և դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման: Իրավապաշտպանները պնդում են, որ Կոստանյանն անտեսել և խեղաթյուրել է Ավետիք Հովհանիսյանի այլուրեքությունն ապացուցող վկաների ցուցմունքները, որոնք նշել են, որ դեպքի օրը տեսել են նրան տանը ամբողջ օրվա ընթացքում:
Դատավոր Մեսրոպ Մակյանը ներգրավված է եղել Խաչիկ Հովսեփյանի գործում, ով մեղադրվում է թմրանյութեր ձեռքբերելու, պահելու և օգտագործելու մեջ: Իրավապաշտպանները նշում են, որ Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել քրեական գործով միայն մեղադրյալների զրպարտչական ցուցմունքների հիման վրա, անտեսվել է, որ քրեական գործում առկա «Ղ-տելեկոմ» ընկերության վերծանումներով որոշ դրվագներով հիմնավորվում է վերջինիս անմեղությունը:

Azerbaijan Publishes List of Criminal Judges. Armenia Established Such a List in 2012
Judges who have violated the laws of Azerbaijan and the norms of international law were included in June 2014 in a "black list" created by the Center to Resist Repression at the Institute for Peace and Democracy (IPD). IPD Director Leyla Yunus is not allowed out of the country and is being persecuted, and, along with journalist Rauf Mirkadirov, is accused of spying for Armenia.
The list of Armenian judges who serve the ruling authorities' interests was published two years ago by the Yerevan-based Helsinki Association for Human Rights.
The two countries' human rights activists' arguments are the same: they indicate the judiciary's dependence on the executive branch of government, politically motivated sentences on trumped-up criminal charges are made against dissident citizens, and there have been numerous gross procedural violations in several criminal cases in recent years. Activists in both countries mention the presence of political prisoners.
Armenian human rights activists, as a precautionary measure, earlier suggested to the US Embassy in Yerevan not to grant US entry visas to criminal judges. Why the US? Helsinki Association for Human Rights Chair Mikael Danielyan explained it as follows: Considering the fact that the US made great contributions to reform of Armenia's judicial system, "a question arises: do serve their purpose?"
Those in Azerbaijan propose "to prohibi the judges mentioned below from visiting the US or the countries of the EU, to freeze their bank accounts in the EU and the US, as well as apply all necessary means to prevent the rampant lawlessness in authoritarian Azerbaijan."
List of Azerbaijani Judges
Elchin Kazymov - Lankaran District Court judge, who on January 13, 2014, issued an illegal and unjustified ruling against Yadigar Sadigov, advisor to the Musavat Party leader.
Rashid Huseynov - Sheki Court on Grave Crimes judge, who on March 17, 2014, issued an illegal and unjustified ruling against journalist Tofiq Yaqublu and chair of the ReAl movement Ilgar Mammadov.
Javid Huseynov - Baku Court on Grave Crimes judge, who on May 6, 2014, issued an illegal and unjustified ruling against 8 members of the NIDA movement.
Novruz Kerimov - Baku Court on Grave Crimes judge, who on May 15, 2014, issued an illegal and unjustified ruling against journalists, human rights activist Parviz Hashimli.
Rauf Aliyev - Baku Court on Grave Crimes judge, who on May 26, 2014, issued an illegal and unjustified ruling against heads of the Election Monitoring and Democracy Studies Centre Anar Mammadli and Bashir Suleimanly.
Azer Orujov - Baku Court on Grave Crimes judge, who on September 27, 2013, issued an illegal and unjustified ruling against human rights activists, Tolyshi Sado ("The Voice of Talysh") newspaper editor Hilal Mammadov.
List of Armenian Judges
Mesrop Makyan - Kotayk District Court of First Instance judge
Suren Kostanyan - Court of First Instance of Shengavit Community of Yerevan judge
Artur Mkrtchyan - Court of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun Communities of Yerevan
… as well as RA Criminal Court of Appeal judges Karen Ghazaryan, Grisha Melik-Sargsyan, Henrik Adamyan, Gagik Avetisyan, Eva Darbinyan, and Sergei Chichoyan.
Judges Artur Mkrtchyan, Gagik Avetisyan, Eva Darbinyan, and Sergey Chichoyan were involved in the case of Vram Baghdasaryan, who on November 11, 2011, was sentenced to 14 years in prison. The Helsinki Association for Human Rights reports that, based on the criminal case, Baghdasaryan did not commit murder.
The other judges were involved in the case of Avetik Hovhannisyan, who was sentenced to 10 years in prison on charges of robbery. Human rights groups say that Kostanyan ignored and distorted witness testimonies that proved Hovhannisyan's alibi. Witnesses said they saw him at home for the entire day.
Judge Mesrop Makyan was involved in the case of Khachik Hovsepyan, who is accused of purchasing, possessing, and using drugs. The Helsinki Association for Human Rights notes that the charges are based solely on the defendants' self-incriminating testimonies. Transcripts of telephone conversations that prove Hovsepyan's innocence were ignored.