Խոշտանգելուց հետո ոստիկանները քաղաքացուն օղի են տվել ու գրել, թե խմած է
Երևանի Էրեբունու բաժնի ոստիկանները խոշտանգումների գնով ինքնախոստովանական ցուցմունք կորզելուց հետո՝ քաղաքացի Ալեքսանդր Ցվերիանովին խորոված են հյուրասիրել և օղի խմացրել, հետո էլ արձանագրություն կազմել նրա խմած լինելու մասին։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբելայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը՝ անդրադառնալով գործի մանրամասներին։ Նշենք, որ Ցվերիանովին խոշտանգման միջոցով ստիպել են 16 բնակարանային գողություն խոստովանել, որոնցից մի քանիսի դեպքում անգամ տուժողի բողոք չի եղել։
Սաքունցը նկատել է, որ սա այն եզակի դեպքերից էր, երբ դատարանը ապացուցված է համարել խոշտանգման փաստը։ Ինչևէ ՀՔԾ-ն դատարանի վճիռը ստանալուց հետո էլ չի զբաղվել խոշտանգման փաստի քննությամբ, չի հարուցվել քրեական գործ՝ խոշտանգումը իրականացրած ոստիկանների դեմ։
«Ավելին ՀՔԾ-ն բողոքարկում է առաջին ատյանի դատարանի որոշումը Վերաքննիչ դատարանում։ Այսինքն՝ սա ապացուցում է, որ դատախազությունն ապօրինությունը հովանավորում է»,- ասել է Սաքունցը։
Արդյունքում՝ բռնություն կիրառած ոստիկանները շարունակում են աշխատել, նրանց լիազորությունները չեն կասեցվել։ Իրավապաշտպանը նշել է, որ Ցվերիանովը 1.5 տարի գտնվել է անազատության մեջ։
Ինքը՝ Ցվերիանովը նշել է, որ դիմելու է Եվրադատարան, քանի որ ինքը ճնշումների պատճառով անօրեն գտնվել է անազատության մեջ, բացի դա, խոշտանգման փաստն ապացուցված է և պետությունը պարտավոր է փոխհատուցել իրեն, ինչպես նաև պատժել խոշտանգումներ իրականացնողներին՝ կանխելու համար հետագա նման դեպքերը։

After extorting a testimony through use of torture, police officers at the Erebuni division in Yerevan invited Alexander Tsverianov to eat barbecue and drink vodka, then drew up a report that he was intoxicated, said head of the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office Artur Sakunts at a press conference earlier today. Note, Tsverianov claims he was tortured to confess to robbing 16 apartments, in some cases of which there were no complaints submitted by the victims.
Sakunts remarked that this is one of those rare cases whereby the court found the torture claims to be proven. Nevertheless, ater receiving the verdict, the Special Investigation Service did not look into the torture allegations and did not launch criminal proceedings against the police who tortured the detainee.
"Furthermore, the Special Investigation Service is appealing the lower court's decision in the Court of Appeal. That is, this proves that the prosecution supports unlawfulness," he said.
In the meantime, the police officers who used force continue to work; their powers have no been revoked. Sakunts mentioned that Tsverianov spent 1.5 years in prison.
Tsverianov, in turn, announced his intention to appeal to the European Court of Human Rights, as he was held behind bars because of the extorted confession; moreover, the torture claims have been proven and the state is obliged to provide compensation as well as punish the guilty, in order to prevent future such incidents.