Ոստիկանության վեցերորդ վարչությունը և քննիչ Մինասյանը շարունակում են ճնշումները կաշառքի գործով տուժող Բաբկեն Բուդաղյանի վրա։ Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է գործով ամբաստանյալ Սահակ Հարությունյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը: Բուդաղյանը երեկ գործով հերթական նիստին հայտարարել է, որ ՀՔԾ-ում իրեն սպառնացել են՝ եթե ցուցմունքները չփոխի, ապա այլ գործով նրան կդատեն։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակիցներ Սահակ Հարությունյանը և Ալեքսանդր Խաչատրյանը մեղադրվում են տուժողից կաշառք՝ 400 հազար դրամ վերցնելու մեջ։ Մեղադրանքը կազմվել է տուժողի ցուցմունքի հիման վրա, սակայն նա հետագայում դատարանում հայտարարել է, որ Սահակ Հարությունյանի դեմ ցուցմունքը գրել է քննիչների պահանջով։
Երեկ տեղի ունեցած դատական նիստը սկսվել է դատարանի կողմից Բուդաղյանի դիմումի ընթերցմամբ։ Դիմումում Բուդաղյանը գրել էր, որ դատարանում ներկայացված ցուցմունքները ճիշտ չեն, և խնդրել է իրեն կրկին ցուցմունք տալու հնարավորություն ընձեռել։
«Արդեն պարզ դարձավ, որ մեր կասկածները, թե Բուդաղյանը նախորդ՝ հուլիսի 3-ի նիստին չէր ներկայացել, որովհետև նրա հետ քննիչն «աշխատանք էր տանում», արդարացված են։ Ի դեպ, հուլիսի 3-ի նիստին ներկա չէր նաև դատախազը։ Ինչևէ, դատարանում տուժողը հայտարարել է, որ այդ դիմումն իրեն ստիպել էր գրել քննիչ Մինասյանը և վեցերորդ վարչության պետ Եղիշե Պետրոսյանը։ Նա ասել է, որ նույնիսկ դատարան դիմումը մուտք անելուց Եղիշե Պետրոսյանը ուղեկցել է տուժողին՝ Էջմիածին։ Նա ստիպել է, որպեսզի տուժողը իր ավտոմեքենան թողնի ՀՔԾ-ի բակում, և իր հետ գնա Էջմիածին»,- ասել է Ինեսսա Պետրոսյանը։
Դատարանում տուժող Բուդաղյանը պնդել է, որ Սահակյանն իրենից կաշառք չի ուզել, իսկ կաշառքի ողջ պատմությունը սադրանք է՝ ոմն Ղազարի կողմից, ով ասել է՝ «կտանես, փողը կդնես Խաչատրյանի սեղանին»։ Տուժողը նույնիսկ ասել է, որ ինքն այնքան գրագետ չէ, որպեսզի նման դիմում կարողանար գրել։
Ինեսսա Պետորոսյանի խոսքով՝ երեկվա դատական նիստին Բուդաղյանը միջնորդել է, որպեսզի վեցերորդ վարչության աշխատակիցները իրեն չուղեկցեն դատարան։ Փաստաբանը նշել է, որ թեև դա կոչվում է պաշտպանության միջոց, սակայն տուժողը ճնշվում է աշխատակիցների ներկայությունից։
Ամբաստանյալ Խաչատրյանի փաստաբան Գիվի Հովհաննիսյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ոստիկանությունում տուժողի հարցաքննման տեսագրության մեջ հստակ երևում է՝ նրա աչքի տակ կապտած է, և դա վկայում է այն մասին, որ Բուդաղյանը բողոքել է երկու ամբաստանյալների դեմ բռնությունների ենթարկվելուց հետո։ Փաստաբանի խոսքով՝ իր պաշտպանյալն ի պաշտոնե որևէ հնարավորություն չուներ փոփոխություններ մտցնել համաներման ենթարկվողների անվանացանկում, ուստի նա արել է խարդախություն՝ համաձայնել է կաշառք վերցնել մի բանի համար, որ չէր կարող անել։ Սահակ Հարությունյանը, ըստ փաստաբանի, առհասարակ կապ չունի կաշառքի հետ և նրա նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել միայն տուժողի անընդհատ փոխվող ցուցմունքների հիման վրա:

После давления в полиции Армении пострадавший несколько раз менял показания – адвокат
Шестое отделение полиции и следователь Минасян продолжают оказывать давление на пострадавшего по делу о взятке Бабкена Будагяна. Об этом Epress.am сообщила адвокат подсудимого Саака Арутюняна Инесса Петросян.
Напомним, что сотрудники Минюста Армении Саак Арутюнян и Александр Хачатрян обвиняются в получении от пострадавшего взятки в размере 400 тыс. драмов (около $1000). Обвинение было составлено на основании показаний пострадавшего, однако впоследствии он заявил в суде, что дал показания против Саака Арутюняна по требованию следователей.
7 июля судебное заседание началось с зачитывания судьей заявления Будагяна, в котором он назвал неверными представленные в суде показания, и попросил предоставить возможность дать их повторно.
«Уже стало ясно: наши подозрения по поводу того, что Будагян не явился на заседание 3 июля, так как с ним «проводил работу» следователь, оправданы. 3 июля не было и прокурора. Тем не менее, в суде пострадавший заявил, что написать это заявление его заставил следователь Минасян и начальник шестого управления Егише Петросян. Он сказал, что Егише Петросян сопровождал пострадавшего в Эчмиадзин даже при представлении заявления в суд. Он заставил пострадавшего оставить свое авто во дворе Специальной следственной службы, и отправиться в Эчмиадзин вместе с ним», - заявила Петросян.
В суде пострадавший Будагян сказал, что Саакян не требовал у него взятки, а историю со взяткой он назвал провокацией некоего Газара, распорядившегося «положишь деньги на стол Хачатряна». Пострадавший также заявил, что он не настолько грамотен, чтобы суметь написать подобное заявление.
По словам Инессы Петросян, на вчерашнем судебном заседании Будагян ходатайствовал о том, чтобы сотрудники шестого отделения не сопровождали его в суд. Адвокат заявила, что хоть это и является средством защиты, пострадавшего тяготит их присутствие.
Ранее адвокат подсудимого Хачатряна Гиви Ованисян заявил, что на видео с допроса пострадавшего в полиции четко виден синяк под его глазом, и это свидетельствует о том, что Будагян пожаловался на подсудимых после оказанного на него давления. По словам адвоката, у его подзащитного не было возможности внести поправки в список попадавших под амнистию, так что он совершил мошенничество, согласился взять взятку за то, чего сделать не мог. Саак Арутюнян, по мнению адвоката, не имеет никакого отношения ко взятке, и на него завели уголовное дело лишь на основе постоянно меняющихся показаний пострадавшего.