Վարչապետը նաիրիտցիներին առաջարկել է համբերել․ նրանք խոստումներին չեն հավատում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Բողոքի երթով «Նաիրիտ» գործարանից կառավարության շենքի մոտ եկած տասնյակ նաիրիտցիներ պահանջել են իրենց՝ մոտ 2 տարի չվճարված աշխատավարձերը, ինչպես նաև պարզաբանում ներկայացրել գործարանի անորոշ ճակատագրի մասին։
Մինչ նաիրիտցիները պատմում էին իրենց «անճար ու թշվառ վիճակի մասին», վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մուտքի մոտ զրուցել է երթի կազմակերպիչների հետ՝ առաջարկելով «համբերել»։
Նա ասել է, որ մասնակիցները 20 հոգանոց խումբ կազմեն և կառավարության նիստից հետո՝ «ավելի առարկայական խոսելու համար» բարձրանալ հանդիպման։
Ավելի ուշ Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ակցիայի մասնակիցները նշել են, թե վարչապետի խոսքը հավատ չի ներշնչում, քանի որ նմանատիպ խոստումներ մինչ այս էլ շատ են լսել։
«Ինչի՞ն վստահենք, 17 ամիս աշխատավարձ չստացողի հալը ի՞նչ պետք ա լինի, սաղ օրը 200 դրամ ընտանիքի անդամներից, հարևաններից, թաղամասի խանութներից մուրում ենք, որ գնանք աշխատանքի, էդ վարչապետը նոր էր լսում ու դեռ նո՞ր պետք ա քննարկի», -բողոքել են մեր զրուցակիցները։
Հիշեցնենք, որ չվճարված աշխատավարձերի, գործարանի վերագործարկվելու ու իրենց հետագա ճակատագրի հետ կապված վերջին տարվա ընթացքում նաիրիտցիները պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են կազմնակերպել թե կառավարության շենքի, թե Բաղրամյան 26-ի մոտ։

Премьер предложил потерпеть сотрудникам «Наирит»-а, не получавшим зарплат 17 месяцев
Десятки сотрудников, прибывших из завода «Наирит» шествием к зданию армянского правительства, требуют выплатить им зарплаты за 2 года, а также представить разъяснения о «неопределенной судьбе» учреждения.
Пока демонстранты рассказывали о своей участи, премьер-министр Овик Абрамян беседовал с организаторами акции, предлагая им «потерпеть». Он сказал, чтобы недовольные сотрудники составили группу из 20 человек и отправились на встречу с правительством «для более предметной беседы».
В беседе с Epress.am участники акции сообщили, что заявления премьера не внушают доверия, так как подобных обещаний было немало.
«Как доверять? В каком положении может быть человек, 17 месяцев не получавший зарплаты? Ежедневно выклянчиваем у членов семьи, соседей, в магазинах своих районов по 200 драмов ($0.5), чтобы отправиться на работу. Разве премьер впервые услышал ? Он, что, только должен начать обсуждать?», - недоумевают сотрудники «Наирит»-а.
В течение последнего года сотрудники завода периодически проводили акции протеста по вопросу зарплат, перезапуска предприятия и их дальнейшей судьбы как перед зданием кабинета министров, так и перед офисом главы государства.