Պարտքերի պատճառով վարդենիսցիների ունեցվածքը կալանքի տակ է հայտնվել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարդենիսցի մի քանի տասնյակ ֆերմերներ այսօր բողոքի ակցիա են անցկացրել կառավարության շենքի մոտ՝ պահանջելով հանդիպում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ։
Epress.am-ի հետ զրույցում նրանք պատմել են, որ 2011թ․ կառավարության որոշմամբ՝ գյուղնախարարությունն անորակ սերմացու է ներկրել, որից բերք չեն ստացել, արդյունքում գոյացած պարտքերի պատճառով 150 ֆերմերների շարժական ու անշարժ գույքը գտնվում է կալանքի տակ։
«Ցորենը չծլարձակեց, մենք բազմիցս ապացուցել ենք, որ սերմերի գործակալությունը մեզ խաբել է։ 970 տոննա աշնանացան էլիտար սերմացուն պետք է ներկրեին «Սեմենա ստավրոպոլիեից», սակայն որոշումը խախտելով փոխարենը ներկրել են մեկ «Հացահատիկային ընկերությունից», Վերահսկիչ պալատը 2012 թվականին արձանագրել է խախտումները։ Սերմացուն բաժանեցին, որ հետո հետ վերադարձնենք, բայց այդ տարի երաշտ եղավ, չաճեց։ Մյուս տարի նորից նույնը ցանեցինք, եղանակը նպաստավոր էր, բայց պարզվեց, որ սերմացուն է անորակ»,- ասել է մեր զրուցակից Վարդան Հայրապետյանը։
Բողոքող ֆերմեր Գագիկ Եղիազարյանը պատմել է, որ Գյուղնախարարությունը հարցին որևէ լուծում չի առաջարկում, տարիներ շարունակ իրենց սպասեցրել են, սակայն այսօր ստիպված եկել են, որպեսզի խնդրի պատասխանը ստանան Կառավարությունից։
«Ունեցվածքս կալանքի տակ է, ծախս եմ արել, դաշտը վարել եմ, որ ցանք անեմ, բայց սերմացու չունեմ, չեմ կարողանում վարկ վերցնեմ, գոնե սերմացու առնեմ, դաշտը դատարկ սպասում է», - ասել է Եղիազարյանը։
Կառավարության նիստից հետո ֆերմերներին հանդիպել է ՀՀ կառավարության քաղաքացիների ընդունելության ու դիմումների քննարկման վարչության պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը և տեղեկացրել, որ խնդրի շուրջ քննարկումներ են անցկացվում։

Speaking to Epress.am, they said that, a 2011 government decision led the Ministry of Agriculture to import substandard seeds, which do not yield crops, resulting in the property and assets of 150 farmers to be frozen because of their accumulated debts.
"The wheat didn't sprout; we've repeatedly proven that the the seed agency deceived us. They were supposed to import the 970 tons of autumn sowing, high-quality seeds from Seeds of Stavropol, but, breaching the decision, instead they imported it from United Grain Company — the Control Chamber recorded the violations in 2012. They distributed the seeds for us to return them later, but that year there was a drought, they didn't grow. The next year we planted the same again, the weather was favorable, but it turned out the seeds were substandard," one of the farmers, Vardan Hayrapetyan, informed Epress.am.
Protesting farmer Gagik Yeghiazaryan said that the Ministry of Agriculture is not promising any solutions to the issue, keeping them waiting for years, but today they came to get an answer from the government.
"What I have is frozen; I took on expenses, I burned the field so that I can plant, but I don't have seeds. I can't take out a loan, at least to buy seeds. The field awaits, empty," said Yeghiazaryan.
After today's cabinet meeting, the farmers met with head of the government's Department for Reception of Citizens and Discussion of Petitions Aleksandr Ghazaryan, who informed them that discussions on the matter are being held.