Ղարաբաղում ձերբակալված ադրբեջանցիներին մի շարք մեղադրանքներ են առաջադրել
ԼՂՀ դատախազությունը հուլիսի ընթացքում Ղարաբաղում ձերբակալված ադրբեջանցիներ Դիլհամ Ասքերովին և Շահբազ Գուլիևին մի քանի մեղադրանք է առաջադրել։
Մասնավորապես, նրանք մեղադրվում են լրտեսության, առանց պատշաճ թույլտվության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելու, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգման, զենքի գործադրման, մարդուն առևանգելով զուգորդված ազգային ատելության շարժառիթով սպանության, կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձի մեջ:
Նշենք, որ, համաձայն, պաշտոնական մարմինների, Ասքերովն ու Գուլիևը Քարվաճառի (Քելբաջարի) տարածքում առևանգել և սպանել են 17-ամյա Սմբատ Ցականյանին։ Բացի դա, ադրբեջանցիները սպանել են 42-ամյա մայոր Սարգիս Աբրահամյանին և վիրավորել են 37-ամյա Կարինե Դավթյանին։

Azerbaijani Men Arrested in Karabakh Charged with Murder and Espionage
The General Prosecutor's Office of the unrecognized Republic of Nagorno Karabakh has put forth several charges against Dilham Askerov and Shahbaz Guliyev, the two citizens of Azerbaijan who were captured and arrested last week in Karabakh.
In particular, the men are accused of espionage, illegally crossing the Nagorno-Karabakh border, illegal possession of arms and ammunition, kidnapping, use of weapons, murder motivated by ethnic hatred accompanied by kidnapping, and attempted murder of two individuals motivated by ethnic hatred.
According to Armenian and Karabakh authorities, Askerov and Guliyev kidnapped and killed 17-year-old Smbat Tsakanyan in the territory of Karvachar (Kelbajar). In addition, they are accused of killing 42-year-old Major Sargis Abrahamyan and injuring 37-year-old Karine Davtyan.