Ղարաբաղում ձերբակալված ադրբեջանցիներին մի շարք մեղադրանքներ են առաջադրել
ԼՂՀ դատախազությունը հուլիսի ընթացքում Ղարաբաղում ձերբակալված ադրբեջանցիներ Դիլհամ Ասքերովին և Շահբազ Գուլիևին մի քանի մեղադրանք է առաջադրել։
Մասնավորապես, նրանք մեղադրվում են լրտեսության, առանց պատշաճ թույլտվության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը կազմակերպված խմբի կողմից հատելու, կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգման, զենքի գործադրման, մարդուն առևանգելով զուգորդված ազգային ատելության շարժառիթով սպանության, կազմակերպված խմբի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով երկու անձանց սպանության փորձի մեջ:
Նշենք, որ, համաձայն, պաշտոնական մարմինների, Ասքերովն ու Գուլիևը Քարվաճառի (Քելբաջարի) տարածքում առևանգել և սպանել են 17-ամյա Սմբատ Ցականյանին։ Բացի դա, ադրբեջանցիները սպանել են 42-ամյա մայոր Սարգիս Աբրահամյանին և վիրավորել են 37-ամյա Կարինե Դավթյանին։

Арестованным в Карабахе азербайджанцам выдвинули ряд обвинений
Прокуратура Нагорного Карабаха выдвинула несколько обвинений арестованным в июле на территории НКР азербайджанцам Дильгаму Аскерову и Шахбазу Гулиеву.
В частности, они обвиняются в шпионаже, незаконном пересечении организованной группой охраняемой границы Нагорно-Карабахской Республики без должного разрешения, незаконном ношении огнестрельного оружия и боеприпасов, похищении человека, применении оружия, в убийстве на почве национальной ненависти, сопровождавшемся похищением человека, попытке убийства 2 человек на почве национальной ненависти.
По официальной версии, Аскеров и Гулиев похитили и убили на территории Карвачара (Кельбаджар) 17-летнего Смбата Цаканяна. Кроме того, азербайджанцы убили 42-летнего майора Саргиса Абрамяна и ранили 37-летнюю Карине Давтян.