«Բանդայի գործով» մեղադրյալը դիմել է ՄԻԵԴ․ ՀՀ-ում արդար դատի ակնկալիք չունի
2011 թվականի սեպտեմբերին բնակարանային գողություններ կատարելու մեղադրանքով ձերբակալված, «բանդայի գործով» որպես մեղադրյալ անցնող Դավիթ Գալստյանն իր նկատմամբ կիրառված բռնությունների մասով բողոք է ներկայացրել ՄԻԵԴ։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է վերջինիս փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանը։ Հիշեցնենք, որ Գալստյանը հուլիսի 23-ին կայացած դատական նիստի ժամանակ ինքնավնասման էր դիմել՝ կտրելով դաստակը։
«Բռնությունների մասով այստեղ սպառել ենք բոլոր ատյանները, որևէ կերպ չկարողացանք հասնել նրան, որ քրեական գործեր հարուցվեն բռնարարքները կատարած անձանց նկատմամբ, կոնկրետ նշվել էր՝ ում մասին է խոսքը, բայց որևէ քայլ չձեռնարկվեց։ Դրա հետևանքով եղավ նաև ամբաստանյալներից մեկից մահը, որը իր մեջ նույնպես բռնություն էր պարունակում։ Առողջական լուրջ խնդիրներ ունեն բոլոր ամբաստալյաները՝ կրել են և առողջական, և բարոյական և ֆիզիկական վնասներ», - ասել է պաշտպանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին ինքնավնասման դեպքը իր մեջ բողոք էր պարունակում, ինչպես նաև ապացուցում այն, որ արդար դատաքնություն անցկացնելու ակնկալիք լինել չի կարող։
«Մենք մտադրություն ունեինք Դավիթի նկատմամբ իրականացված բռնությունների, խոշտանգումների փաստով հենց սկզբից դիմել ՄԻԵԴ, սակայն պետք է սպառեինք բոլոր ատյանները», - եզրափակել է Ոսկանյանը։
Ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում փաստաբանն ասել էր, որ իր պաշտպանյալը դատարանում ինքնավնասվել է, որովհետև, լսելով դատախազի ընթերցած նախաքննական ցուցմունքը, որն ինքը չի տվել, վերապրել է այն բոլոր խոշտանգումները, որոնք կիրառվել են իր նկատմամբ։
Գալստյանը նիստերից մեկի ժամանակ իր նկատմամբ իրականացրած խոշտանգումներին վերաբերող հայտարարություն էր ընթերցել։

Home / Video / Defendant in ‘Gang Case’ Submits Appeal to European Court on Police Torture Allegations
Defendant in ‘Gang Case’ Submits Appeal to European Court on Police Torture Allegations
Charged with committing a series of burglaries in September 2011, David Galstyan has submitted an appeal to the European Court of Human Rights (ECtHR) on the police use of violence while in custody. This news was conveyed to Epress.am by Galstyan's lawyer, Stepan Voskanyan. Recall, Galstyan cut his wrist with a sharp object while in court on July 23.
"In terms of the violence, we have exhausted all court levels here [in Armenia]. We were unable to achieve criminal cases being launched against those who committed the acts of violence; it was specifically stated who we were referring to, but no steps were taken. Also as a result of that was the death of one of the defendants, which likewise contained violence. All the defendants have serious health problems; they have incurred health, moral, and physical damages," said the attorney.
According to him, the last attempt at self-mutilation was an act of protest, as well as proving that there can be no expectation of holding a fair trial.
"We intended to appeal to the ECtHR from the beginning regarding the violence and torture applied to David, but we had to exhaust all the court levels [in Armenia]," concluded Voskanyan.
Last week, the attorney informed Epress.am that his client harmed himself in court because hearing the prosecutor read a testimony he did not give, Galstyan relived all the torture which was applied to him.
Earlier, Galstyan read a statement in court concerning the torture applied to him [in Armenian only].