Կարմիր Խաչը չի մեկնաբանում՝ որ կողմը կարող էր նախաձեռնել կրակոցները իր մեքենայի վրա
Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակությունն ափսոսանքով է հայտնում, որ հուլիսի 26-ին տեղի ունեցած կրակոցների պատճառով ստիպված է եղել կասեցնել իր նախաձեռնությունը՝ ուղղված Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչների բերքահավաքին աջակցելուն: Այս մասին ասված է ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ հայաստանյան ԶԼՄ-ները հաղորդել էին, որ կազմակերպության մեքենան տուժել էր ադրբեջանական կողմից արձակած կրակոցներից։
«Համաձայն զինված հակամարտության հետևանքով տուժած քաղաքացիական բնակչությանն աջակցելու իր հանձնառությանը՝ ԿԽՄԿ-ն համաձայնել էր ներկա գտնվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանագծին գտնվող Չինարիի արտերում՝ բերքահավաքի աշխատանքների կատարման ընթացքում:
Նշված օրը կրակոցներից ոչ ոք չի տուժել, սակայն ԿԽՄԿ-ի մեքենային հասցվել է որոշակի վնաս: Նախքան միջադեպը՝ ԿԽՄԿ-ի ներկայությամբ գյուղացիները կարողացել են անվտանգ պայմաններում մշակել հողատարածքների չորս հեկտարը:
ԿԽՄԿ-ի քաղաքականությունն է անվտանգության հետ կապված խնդիրները հասցեագրել համապատասխան իշխանություններին՝ գաղտնի երկխոսության միջոցով: Այսպիսով, ԿԽՄԿ-ն հրապարակավ չի մեկնաբանում նմանօրինակ միջադեպերի հանգամանքները, ինչպես նաև թե որ կողմը կարող էր նախաձեռնել կրակոցները: Իր քաղաքականությամբ ԿԽՄԿ-ն հնարավորություն է ստեղծում երկխոսելու իշխանությունների հետ, որպեսզի կարողանա շարունակել իր գործունեությունը՝ ի նպաստ զինված հակամարտությունների հետևանքներից տուժող մարդկանց:
ԿԽՄԿ-ն պատրաստակամ է աշխատելու հօգուտ միջազգային սահմանագծի մերձակայքում ապրող քաղաքացիական բնակչությանը և կշարունակի իրականացնել սահմանամերձ տարածքներում իր մյուս նախաձեռնությունները», - ասված է ԿԽՄԿ-ի հայտարարության մեջ:

МККК не комментирует, кто мог стрелять по автомобилю Комитета на армяно-азербайджанской границе
Делегация Международного комитета Красного креста в Армении (МККК) выражает сожаление в связи с тем, что в результате стрельбы 26 июля вынуждена была прервать свою инициативу содействия жителям села Чинари Тавушской области в вопросе сбора урожая. Об этом говорится в сообщении местного офиса МККК.
Ранее армянские СМИ сообщили, что автомобиль организации пострадал в результате стрельбы, открытой азербайджанской стороной.
«В соответствии с миссией содействия гражданскому населению, пострадавшему от вооруженного конфликта, МККК согласился присутствовать в полях Чинари на международной границе Армении и Азербайджана во время сбора урожая.
В этот день от выстрелов никто не пострадал, однако нанесен ущерб автомобилю МККК. До инцидента сельчанам удалось в безопасных условиях обработать 4 га земли в присутствии Комитета Красного креста.
Политика МККК – посредством тайного диалога адресовать связанные с безопасностью проблемы соответствующим властям. Таким образом, МККК не комментирует публично обстоятельства подобных инцидентов, а также то, какая сторона могла стать инициатором выстрелов. Благодаря своей политике МККК создает возможность для диалога с властями, чтобы быть в состоянии продолжать свою деятельность на пользу людям, пострадавшим от последствий вооруженных конфликтов», - говорится в заявлении.