Կարմիր Խաչը չի մեկնաբանում՝ որ կողմը կարող էր նախաձեռնել կրակոցները իր մեքենայի վրա
Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակությունն ափսոսանքով է հայտնում, որ հուլիսի 26-ին տեղի ունեցած կրակոցների պատճառով ստիպված է եղել կասեցնել իր նախաձեռնությունը՝ ուղղված Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչների բերքահավաքին աջակցելուն: Այս մասին ասված է ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ հայաստանյան ԶԼՄ-ները հաղորդել էին, որ կազմակերպության մեքենան տուժել էր ադրբեջանական կողմից արձակած կրակոցներից։
«Համաձայն զինված հակամարտության հետևանքով տուժած քաղաքացիական բնակչությանն աջակցելու իր հանձնառությանը՝ ԿԽՄԿ-ն համաձայնել էր ներկա գտնվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանագծին գտնվող Չինարիի արտերում՝ բերքահավաքի աշխատանքների կատարման ընթացքում:
Նշված օրը կրակոցներից ոչ ոք չի տուժել, սակայն ԿԽՄԿ-ի մեքենային հասցվել է որոշակի վնաս: Նախքան միջադեպը՝ ԿԽՄԿ-ի ներկայությամբ գյուղացիները կարողացել են անվտանգ պայմաններում մշակել հողատարածքների չորս հեկտարը:
ԿԽՄԿ-ի քաղաքականությունն է անվտանգության հետ կապված խնդիրները հասցեագրել համապատասխան իշխանություններին՝ գաղտնի երկխոսության միջոցով: Այսպիսով, ԿԽՄԿ-ն հրապարակավ չի մեկնաբանում նմանօրինակ միջադեպերի հանգամանքները, ինչպես նաև թե որ կողմը կարող էր նախաձեռնել կրակոցները: Իր քաղաքականությամբ ԿԽՄԿ-ն հնարավորություն է ստեղծում երկխոսելու իշխանությունների հետ, որպեսզի կարողանա շարունակել իր գործունեությունը՝ ի նպաստ զինված հակամարտությունների հետևանքներից տուժող մարդկանց:
ԿԽՄԿ-ն պատրաստակամ է աշխատելու հօգուտ միջազգային սահմանագծի մերձակայքում ապրող քաղաքացիական բնակչությանը և կշարունակի իրականացնել սահմանամերձ տարածքներում իր մյուս նախաձեռնությունները», - ասված է ԿԽՄԿ-ի հայտարարության մեջ:

ICRC Suspends Work in Armenian Village, Won't Comment on Who Shot at Armenia-Azerbaijan Border
The delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Armenia suspended its work in support of civilians harvesting fields in Chinari village, in Armenia's Tavush region, as a result of a shooting incident that occurred on July 26, reads a statement issued by the ICRC delegation in Armenia.
Earlier, Armenian news media reported that the organization's vehicle was affected by shots fired from the Azerbaijani side.
"In accordance with its mandate to assist civilians adversely affected by armed conflict, the ICRC had agreed to a request made by Chinari village to be present as harvesters worked in fields situated at the international border between Armenia and Azerbaijan.
"No one was injured at the time of the shooting, but an ICRC vehicle sustained minor damage. Prior to the incident, villagers had been able to harvest four hectares in safety with the ICRC being present.
"The ICRC’s policy is to maintain a confidential dialogue with the relevant authorities in order to address security concerns. The ICRC therefore does not comment publicly on the specific circumstances of incidents of this kind, or on who may have initiated the shooting. Through this policy, the ICRC is able to engage with the authorities in a manner that helps ensure that it can continue its work in behalf of people suffering the effects of armed conflict.
"The ICRC maintains its commitment to work in behalf of civilians living close to the international border and will continue to carry out other assistance activities in the border area," reads the rest of the statement.