Գասպարիի դեմ հայց ներկայացրած ոստիկանը դատարանում ասել է, որ նյութերին ծանոթ չէ
Քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիի դեմ երեք ոստիկանների բերած և 900.000 դրամի չափով բարոյական վնասի փոխհատուցում պահանջող հայցով գործի քննությունն այդպես էլ չի մտնում բուն դատավարության փուլ։ Պատճառը՝ ոստիկանների անընդհատ ու չպատճառաբանված բացակայություններն են։ Ինչպես հաղորդում է Epress.am-ի թղթակիցը, այսօրվա դատական նիստին չէին ներկայացել ոստիկաններ Խաչիկ Ավետիսյանը և Դիանա Վարդանյանը, իսկ ոստիկանության մեկ այլ աշխատակից Սոնա Մելիքյանը խնդրել է նիստը հետաձգել՝ ասելով, որ նյութերին ծանոթ չէ։ Ըստ ոստիկանի՝ դրանք Վարդանյանի մոտ են, իսկ վերջինս գտնվում է հիվանդանոցում։
Դատավոր Ռուբեն Ներսիսյանը նկատողություն է արել հայցվորին՝ նշելով, որ վերջինս ակնհայտ անբարեխղճությամբ է վերաբերվում գործին։
Նիստը հետաձգելու միջնորդությանն առարկել է Գասպարիի պաշտպան Տիգրան Եգորյանը։ Նրա խոսքով՝ դատարանը պետք է բացահայտի՝ արդյոք հայցվոր Դիանա Վարդանյանը հիվանդանոցում է, և ինչու նա չի դիմել նիստը հետաձգելու խնդրանքով։ Եգորյանը նկատել է նաև, որ հայցը ներկայացնող բոլոր մարդիկ պարտավոր են այն պաշտպանել, այսինքն՝ դա դատարանում կարող է անել նաև Սոնա Մելիքյանը՝ չսպասելով մյուսներին։
Այնուամենայնիվ, դատավորը հետաձգել է նիստը՝ հաջորդը նշանակելով սեպտեմբերի 18-ին, ժամը 16.30-ին։
Նշենք, որ ոոստիկանության 3 աշխատակիցները հայցում նշում են, որ վիրավորվել են Գասպարիի ասած «սիրկա», «հանցագործ» բառերից։
Ավելի վաղ Գասպարիի դեմ հայց էր ներկայացրել նաև ոստիկանության աշխատակից Աիդա Դեմիխանյանը, ով նույնպես վիրավորվել էր ոստիկանների հասցեին հնչեցրած արտահայտությունների համար։ Նա Գաասպարիից 1 միլիոն դրամ փոխհատուցում է պահանջում։

The lawsuit brought against civil society activist Vardges Gaspari (pictured) by three police officers requesting a total of 900,000 AMD (over $2,200 USD) in moral damages is not entering the trial stage The reason is the officers' constant and unjustified absences. As reported by the Epress.am correspondent, police officers Khachik Avetisyan and Diana Vardanyan did not appear in court today, while another police employee, Sona Melikyan, requested the court session be postponed, saying she is unfamiliar with the case materials. The police officer claims the materials are in Vardanyan's possession, and she (Vardanyan) is in hospital.
Judge Ruben Nersisyan reprimanded the plaintiff, saying she is clearly being unscrupulous toward the case.
Gaspari's attorney, Tigran Yegoryan, objected the motion to postpone the session. He said the court must reveal whether plaintiff Diana Vardanyan is in the hospital and why she herself didn't make the request to postpone the session. Yegoryan also remarked that all those representing the lawsuit are obliged to defend it; that is, Sona Melikyan can do this in court and not wait for the others.
Nevertheless, the judge postponed the session, appointing the next court date on September 18 at 4:30 pm.
Note, the three police employees state in the lawsuit that they were injured by the words "villain," "scoundrel," and criminal" that Gaspari called them.
Earlier, launching a lawsuit against Gaspari was another police employee, Aida Demirkhanyan, who likewise was insulted by his remarks directed at police officers. She is demanding 1 million AMD ($2,450) in compensation from Gaspari.